Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 maja 2016 r.
18:03

Zlot maluchów pod mozaiką. "Wszyscy się oglądają i dziwią, że ktoś tym jeździ"

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 5 A A

Czerwone, zielone, żółte, poprzerabiane bądź wyremontowane. Dwadzieścia maluchów zjechało w niedzielę na parking przy ul. Balladyny. Dla jednych to podróż sentymentalna, dla innych styl życia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ludzie mają sentyment do malucha, bo był produkowany w Polsce – mówi Wojciech Gilar, organizator niedzielnego zlotu miłośników fiatów 126p. Swojego samochodu niestety nie mógł przyprowadzić, ponieważ nadal trwa remont.

Parking przy ul. Balladyny to nie jest miejsce przypadkowe. To właśnie tutaj, na ścianie garażu, dzięki pomysłowi Kacpra Mykitki powstała mozaika – fiat 126p. Żółte auto z pociętych płytek ma oryginalną klamkę, wlot paliwa i rozmiary prawdziwego malucha i jest jedną z realizacji Społecznej Pracowni Mozaiki (projekt lokatorzy.eu).

– Chciałem uwiecznić ten samochód, bo na drogach jest ich coraz mniej, chodziło o to, żeby pamięć nie zanikła – wyjaśnia Kacper. Za mozaiką kryje się jeszcze inna historia. – Kiedyś stał w tym garażu maluch, którym jeździć mógł każdy, jeśli tylko potrafił go uruchomić.

Istnienie wspólnotowego samochodu potwierdza Przemysław Szot, który kiedyś mieszkał na tym osiedlu. – To była końcówka lat 80. i początek 90. Nie każdy potrafił tego malucha odpalić, bo trzeba było to zrobić przez linkę rozrusznika – wspomina. Dodatkowym warunkiem korzystania z samochodu było tankowanie – po odstawieniu do garażu fiat musiał mieć tyle samo paliwa.

Przemysław Szot na zlot przyjechał swoim czarnym maluchem. – Jest stworzony z dwóch samochodów. Bazą jest maluch z 96 r. natomiast szyby, klamki, lampy, kierunkowskazy i zderzak pochodzą z samochodu z 86. – wyjaśnia.

Egzemplarzem, który podczas zlotu od razu rzucał się w oczy, był kabriolet wykonany przez Tomasza Prandotę. – Zbudowanie takiego samochodu to 600 godzin pracy blacharza. Samochód powstał w 1993 r., to chyba jedyna przeróbka, która tyle przetrwała – twierdzi.

– Moi rodzice mieli malucha, więc ja też kupiłem. To przede wszystkim sentyment – opowiada Tomasz Mosiądz. – Mój fiat wyprodukowany został w 2000 r., kupiłem go pod Kaliszem od pierwszego właściciela. Drugi samochód już jest w remoncie.

Po spotkaniu przy Balladyny maluchy przejechały przez miasto. Po rajdzie wielbiciele małych fiatów mieli spotkać się pod Areną Lublin.

– Dla mnie maluch to styl życia, jedziesz i wszyscy się oglądają, i dziwią, że ktoś w tych czasach jeszcze tym jeździ – mówi właściciel czerwonego fiata z obniżonym nadwoziem.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 10:19
miałem 3 maluchy piękne wspomnienia
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 08:37
Przybić żółte blachy dla malucha to jakaś wielka pomyłka! Nigdy nie siedziałem w gorszej porażce.
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 07:35
No i git. Kocham ludzi sentymantalnych :) Pozdro!
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 07:17
Także posiadałem malucha. Ale tylko przez 2 tygodnie. Z racji wzrostu pozbyłem się go tak szybko. Wciskając sprzęgło musiałem uważać żeby nie włączać kierunkowskazu, a wysiadając tłukłem głową w karoserie jeśli tylko zapomniałem się mocno zgiąć.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 21:49
Fordy kaszlaki...
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 10:19
miałem 3 maluchy piękne wspomnienia
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 08:37
Przybić żółte blachy dla malucha to jakaś wielka pomyłka! Nigdy nie siedziałem w gorszej porażce.
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 07:35
No i git. Kocham ludzi sentymantalnych :) Pozdro!
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 07:17
Także posiadałem malucha. Ale tylko przez 2 tygodnie. Z racji wzrostu pozbyłem się go tak szybko. Wciskając sprzęgło musiałem uważać żeby nie włączać kierunkowskazu, a wysiadając tłukłem głową w karoserie jeśli tylko zapomniałem się mocno zgiąć.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 21:49
Fordy kaszlaki...
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 3

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 2

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 23

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 30

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!