niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Zmarł Jakub Malik, profesor KUL

Dodano: 9 maja 2017, 08:21
Autor: pab

Jakub Malik
Jakub Malik (fot. KUL)

Jakub Malik zmarł w poniedziałek 8 maja.

O śmierci Jakuba Malika poinformował na swojej stronie internetowej Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Jakub Malik urodził się 16 maja 1970 r. w Bielsku Białej. Z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim był związany od 1990 roku, czyli od czasu rozpoczęcia studiów polonistycznych. W roku 1995 został zatrudniony na uczelni, najpierw jako asystent-stażysta, później asystent, adiunkt i profesor KUL. Tutaj uzyskał również kolejne stopnie naukowe - w roku 2001 obronił doktorat pt. Adolf Nowaczyński. Między modernizmem a pozytywizmem. Pięć lat później uzyskał habilitację, której podstawą była praca „Lalka". Historie z różnych światów. Monografia ta została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

Był autorem lub redaktorem około 100 publikacji z zakresu literatury XIX i XX wieku. Jego dorobek naukowy jest zróżnicowany tematycznie, obejmuje literaturę modernizmu, problemy warsztatu historyka literatury, edytorstwo, życie literackie i obyczajowość XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem takich form obyczajowości jak cyganeria czy kabaret artystów. Był wybitnym znawcą twórczości Bolesława Prusa, a także miłośnikiem Boba Dylana (prowadził wykład monograficzny na temat twórczości noblisty).

Należał do licznych gremiów naukowych i zespołów redakcyjnych, m.in. do Towarzystwa Naukowego KUL, gdzie przez cztery kadencje przewodniczył Wydziałowi Historyczno-Filologicznemu, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego. Był członkiem zespołu redakcyjnego „Edycji Krytycznej Dzieł Wszystkich Bolesława Prusa” i redakcji „Roczników Humanistycznych”.

Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej prowadził szeroką działalność popularyzatorską, m.in. współtworzył audycję radiową „Lektury niepokorne”. Był nauczycielem języka polskiego w Śródziemnomorskim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Dominika Guzmana w Lublinie, a także długoletnim współpracownikiem Wydziału Egzaminu Maturalnego Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - recenzował arkusze egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 12 maja. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.30 w Kościele Akademickim KUL, pogrzeb na cmentarzu przy Drodze Męczenników Majdanka.

Jakub Malik był też znanym ekspertem od twórczości Boba Dylana. Przeczytaj naszą rozmowę z profesorem po ubiegłorocznym przyznaniu Dylanowi Nagrody Nobla: Ekspert od twórczości Boba Dylana z KUL: Czekałem na to ponad 30 lat.

Śp. prof. Jakuba Malika wspomina prof. Wojciech Kaczmarek

WIDEO

Czytaj więcej o: Jakub Malik
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 maja 2017 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak sobie zmarł? to był dzieciak przecież
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by móc Człowiekiem się stać... Przez ile łez, ile bólu i skarg, przejść trzeba i przeszło się już... Jak blisko śmierć musi przejść obok nas, by człowiek zrozumiał swój błąd... Odpowie Ci wiatr, wiejący przez świat... I Ty swą odpowiedź rzuć na wiatr.
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Całe szczęście ze na uswieconym KUL właśnie z twórczości Boba Dylana można być ekspertem, a nie tylko z zycia świętych. Poza tym zmarłym należy się szacunek i jak ktoś to nie ma dla ludzi w ogóle, to może lepiej nie komentować.
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 00:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nooo - dzisiaj na KUL robi się profesurę z Życia Boba Dylana .... a tak, zmarł człowiek, śmierć jak każda inna.
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 00:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robił karierę jak bp Życiński wspomagał ewolucję KUL-u na ŻUL - niech zgadnę - Bob Dylan to taki bezpiecznik od awansów ? Bob Dylan jak się zachował w stosunku do kapituły tej nagrody .... wszystkie żydy tak mają ? Śp. Lechowi Kaczyńskiemu też odnosili ..... i zdaje się więcej tego było
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!