sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zmienili zasady przyznawania stypendiów. Nie wystarczą dobre oceny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2012, 19:00
Autor: rp, drs

 (Archiwum)
(Archiwum)

Zarząd województwa postanowił zmienić zasady przyznawania stypendiów, tak by docenić studentów, którzy mają nie tylko wysoką średnią, ale są też aktywni i pomysłowi.

Do tej pory na dodatkowe pieniądze mieli szansę studenci ze średnią przynajmniej 4,80 za lub ci, którzy dostali się na studia za granicą.

W tym roku stypendia od Urzędu Marszałkowskiego dostało 180 studentów. Na ich konta wpłynie w sumie 1000 zł (po 200 zł w miesięcznych transzach od marca do lipca). Większość stypendystów studiuje nauki humanistyczne. Największa wyróżniona grupa uczy się na pedagogice. Na liście jest tylko kilku studentów z politechniki.

– Dlatego nie chcemy żeby średnia z ocen była głównym kryterium. Teraz punkty będą przyznawane również za działalność naukowo-badawczą, zaangażowanie w prace kół naukowych czy tworzenie patentów – mówi Beata Górka, rzecznik marszałka.

– Bierni studenci, nawet z bardzo dobrymi stopniami, nie mają dziś dużych szans na sukces. Aktywna postawa kształtuje przedsiębiorczość – ocenia Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny.

Nowe zasady nagradzania studentów muszą jeszcze przegłosować radni wojewódzcy. Zrobią na jednej z najbliższych sesji sejmiku. Nabór – już w oparciu o nowe zasady – będzie prowadzony od grudnia.

Zmienią się też zasady przyznawania stypendiów przez władze Lublina. Będzie można ubiegać się o nie tylko raz w ciągu całego toku studiów.

Aby starać się o miejskie wsparcie trzeba będzie mieć odpowiednią średnią ocen w roku akademickim poprzedzającym rok złożenia wniosku. Minimalna średnia dla studentów to 4,7, zaś dla doktorantów 4,9.

Dotychczas takiego wymogu nie było. Aby występować o pieniądze do miasta, trzeba było mieć przyznaje stypendium od rektora. Inny będzie też termin składania wniosków – dokumenty trzeba będzie składać do końca października, a nie – jak dotychczas – do końca listopada. Miejskie stypendia będą też przydzielane w drodze konkursu, a nie w trybie decyzji administracyjnej. Wyklucza to możliwość odwołania od niekorzystnej decyzji.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Michał - polibuda
Informatyk
moni
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Michał - polibuda
Michał - polibuda (16 października 2012 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mimo że średnia została obniżona to niestety z Politechniki nie będzie lub będzie b. mało osób spełniających to absurdalne kryterium średniej 4.7.
Jeżeli jest ktoś dobrze rozeznany w sprawach stypendialnych to dobrze wie, że łatwiej jest uzyskać stypendium MINISTRA niż to z Urzędu Miasta Lbn... to jest chyba jakieś nieporozumienie, prawda?

Tak jak ktoś tutaj pisał, nie porównujcie studentów Polibudy z Kulowcami czy Upekami bo nie będzie w w żadnym stopniu miarodajne.
Rozwiń
Informatyk
Informatyk (17 lipca 2012 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
>>
[left]Największa wyróżniona grupa uczy się na pedagogice. Na liście jest tylko kilku studentów z politechniki.<<[/left]


[left][color=#4D4D4D][font=arial]Pamiętam jak studiowałem na politechnice, to 4,8 chyba nikt na roku nie miał. Trudno było ją uzyskać, bo z niektórych przedmiotów były właściwie tylko dwie możliwości, tzn. 2 - niezaliczone oraz 3 - zaliczone.[/font][/color][/left]

[left][color=#4D4D4D][font=arial]Nie wiem jaki jest sens porównywać studentów politechniki i np. filozofii albo politologii.[/font][/color][/left]
Rozwiń
moni
moni (17 lipca 2012 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedługo nie wystarczą dobre oceny i aktywnośc naukowa, trzeba będzie dodatkowo robić piruety, stawać na głowie i udawać skarbonkę, wszak zapomoga "bardzo wysoka", to i umiejętnościami ze wszystkich dziedzin życia należy zabłysnąć...żenada za marne grosze...
Rozwiń
Dzidek
Dzidek (16 lipca 2012 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mogliby też w końcu zrobić porządek ze stypendiami Prezydenta... Tam to dopiero odchodzą jaja - nie wiadomo do końca jakie są kryteria, decyduje jakaś komisja, a nie sam organ administracji jakim jest prezydent miasta, odwołanie od decyzji nic nie daje, bo w kasie nie zabezpieczono środków na wypłatę w wyniku zmiany decyzji. Paranoja. A pieniądze publiczne, więc powinno to się odbywać na warunkach godnych Europejskiej Stolicy Kultury.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!