środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Znikną leki z bożej apteki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2002, 20:33
Autor: Ewa Stępień

Oburzeniem lub płaczem reagowali chorzy na wieść o planowanym zamknięciu aptek darmowych leków prowadzonych przez Caritas archidiecezji lubelskiej. Taką decyzję szykuje Ministerstwo Zdrowia.

W naszym regionie działają dwie apteki bezpłatnych leków: przy ul. Wyszyńskiego oraz al. Kraśnickiej w Lublinie. Codziennie do każdej przychodzi około 150 przede wszystkim ubogich, chorych i starszych osób, których nie stać na realizację recept w zwykłych aptekach. Za kilkuzłotową ofiarę mogą dostać każdy lek, który jest na stanie.
Dlaczego te punkty mają zostać zamknięte? Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, w którym zakazano aptekom prowadzonym przez organizacje humanitarne wydawania leków pochodzących z publicznej zbiórki. Urzędnicy tłumaczą, że to dla dobra pacjentów. Zdaniem ministerstwa leki zbierane od aptek, hurtowni, osób prywatnych z zagranicy nie są pełnowartościowe.
Klienci apteki przy ul. Wyszyńskiego od nas dowiedzieli się o planach Ministerstwa Zdrowia. Reagowali oburzeniem, płaczem, przerażeniem.
– Jestem po trzech zawałach. Mam jaskrę – mówi Olga Szczepaniak. – Nie mogę normalnie kupować leków, bo mam 500 zł renty.
– Choruję na miażdżycę. Mąż jest po dwóch zawałach – opowiada Maria J. – Dostajemy leki za darmo. Inaczej musielibyśmy wydać 400 zł miesięcznie. Z czego? I tak siedzimy w domu bez światła, żeby zaoszczędzić.
Inna z kobiet rozpłakała się: – Starzy i chorzy są niepotrzebni. Zabić nas.
– Jestem zbulwersowana – niedowierzała inna. – Już nigdy nie będę głosować. Tym w rządzie chodzi tylko, żeby sobie kabzę nabić.
– Niechby już sam diabeł rządził, ale żeby w Polsce żyło się lepiej – denerwował się mężczyzna. – Emeryci i renciści powinni pójść pod Sejm i szyby im wybić.
Caritas zapewnia, że rozprowadzane przez niego leki są bezpieczne dla zdrowia. – Hurtownie i apteki dają nam leki, których termin ważności wprawdzie się kończy, ale pracują u nas farmaceuci – mówi ks. Wiesław Kosicki, zastępca dyrektora Caritas archidiecezji. – Dbają o to, aby nie wydać przeterminowanego leku. Takie idą do utylizacji. Poza tym nasze apteki są pod stałą kontrolą nadzoru farmaceutycznego.
Zdaniem Krystyny Wysmulskiej, zastępcy wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, darmowe apteki mają swoje plusy i minusy. – Leki trafiają do najuboższych. Jednak terminy ważności niektórych medykamentów się kończą i wówczas jest problem z utylizacją.
Jaki będzie zatem los aptek z bezpłatnymi lekami? Decyzji jeszcze nie podjęto. Caritas zapowiedział, że będzie interweniować w Ministerstwie Zdrowia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!