niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

ZNP: Wicekurator oświaty nie zna prawa. Odwołać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2012, 14:53

Wicekurator Anna Szczepińska nie chciała komentować sprawy, odsyłała do swojego szefa (Bartek Żuraws
Wicekurator Anna Szczepińska nie chciała komentować sprawy, odsyłała do swojego szefa (Bartek Żuraws

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się odwołania lubelskiej wicekurator oświaty Anny Szczepińskiej. Poszło o jej wypowiedź opublikowaną na naszych łamach

W kwietniu tego roku napisaliśmy, że od września żadna ze szkół funkcjonujących w gminie Leśniowice nie będzie prowadzona przez samorząd. Wszystkie placówki mają przejść we władanie stowarzyszenia. Sprawę skomentowała Anna Szczepińska.

– Z prawnego punktu widzenia nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Subwencja z ministerstwa w dalszym ciągu trafiałaby do gminy, a ta przekazywałaby ją prowadzącemu szkoły stowarzyszeniu. I w ten sposób zadanie oświatowe byłoby realizowane – powiedziała lubelska wicekurator oświaty.

To oburzyło ZNP.

Zdaniem związku, zgodnie z polskim prawem oświatowym gmina nie może "pozbyć się” wszystkich szkół ze swojego terenu. ZNP zwróciło się więc o odwołanie ze stanowiska Anny Szczepińskiej. Lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz odpowiedział na początku sierpnia.

Stwierdził, że do odwołania nie ma podstaw. Po pierwsze wypowiedź Szczepińskiej "była nieautoryzowana i nie oddaje jej poglądów” (choć pani kurator nie zażyczyła sobie autoryzacji, a my dosłownie zacytowaliśmy jej słowa), a po drugie "rozwiązania zawarte w ustawie o systemie oświaty nie wskazują jednoznacznie na to, aby na gminie spoczywał obowiązek prowadzenia co najmniej jednej szkoły”.

Brak jest również, jak twierdzi kurator, "wyraźnego i jednoznacznego zakazu likwidacji wszystkich szkół, jak i przekazania wszystkich szkół innej niż samorząd osobie lub instytucji”.

– Niestety, wypowiedzi pani Wicekurator Anny Szczepińskiej (…) były publikowane nie tylko na stronie "Dziennika Wschodniego”, ale i w innych mediach np. na portalu lublin.gazeta.pl, na portalu onet.pl czy w tygodniku "Nowy tydzień” – czytamy w oficjalnym stanowisku ZNP.

W tym ostatnim Szczepińska odniosła się do przekazania fundacji dwóch ostatnich szkół prowadzonych przez gminę Hanna. – Art. 5 (Ustawy o systemie oświaty – red.) mówi o tym, że samorządy muszą realizować zadania oświatowe, a gmina Hanna, mimo przekazania szkoły stowarzyszeniu, będzie to nadal robić. Dzieci będą miały gwarancję bezpłatnej nauki, wykwalifikowani nauczyciele gwarancję zatrudnienia, więc zadania oświatowe zostaną w pełni zrealizowane – stwierdziła wicekurator.

Według ZNP, prawo mówi inaczej. – Mając na uwadze powyższe, ZNP podtrzymuje swoje stanowisko, iż pani Anna Szczepińska, powinna być odwołana z zajmowanego stanowiska wicekuratora oświaty – czytamy w ostatnim komunikacie związku.

– Pozostawię to bez komentarza – powiedziała nam dziś Szczepińska. – Korespondujemy z ZNP, wszystkie dokumenty w tej korespondencji podpisuje pan kurator, proszę rozmawiać z nim.

– Przygotowuję stanowczą odpowiedź na ostatnie pismo ZNP – zapowiada kurator Krzysztof Babisz. I dodaje, że Szczepińska nie zostanie odwołana: – Nie ma do tego żadnych podstaw.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
bleble
Arek
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 sierpnia 2012 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 lutego 2006 (I OSK 1372/05) - Obowiązkowy charakter zadań własnych gminy w postaci prowadzenia szkół podstawowych i przedszkoli powoduje, że gmina nie może z tych zadań zrezygnować, czy też przekazać ich do wykonywania innemu podmiotowi, nawet fundacji
Rozwiń
bleble
bleble (23 sierpnia 2012 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prosze zmienic tytuł, dziala podprogowo i sugeruje wine wicekurator, choć jeszcze tego nie rozstrzygnięto. Fe, nieładnie.
Rozwiń
Arek
Arek (23 sierpnia 2012 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZNP nie ma prawa żądać odwołania wicekurator wszak 60 % członków ZNP głosowało na PO, 20 % na Palikota, a 20 % na SLD - to lewicowo-liberalna organizacja związkowa rodem z PRL teraz rozdziera szaty a przedtem za czasów PiS brzęczała i "strajkowała" w byle pierdołach, które tak naprawdę z perspektywy czasu były dobre dla nauczycieli i oświaty. ZNP mogło protestować wcześnie kilka lat temu jak PO zaczynało psuć oświatę i wprowadzać "nową podstawę programową" - teraz jako były cichy sojusznik Platformy, Tuska i Komorowskiego ZNP dziękujemy i nie może się on wypowiadać w sprawie odwołania - bo czas tego związku minął.
Rozwiń
przeciwnik biurokracji
przeciwnik biurokracji (23 sierpnia 2012 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PROPONUJĘ'' ODWOŁAĆ'' KURATORIA - ZGODNIE Z POSTULATAMI OBECNEGO PREMIERA, Taka instytucja to strata pieniędzy . Kompetencje? kto tam na to patrzy?. Zaręczam też ,że utrzymanie kuratorium i filii tej instytucji zbilansuje budżet i nie trzeba będzię likwidować szkół.
Rozwiń
fasts, reestsWh
fasts, reestsWh (23 sierpnia 2012 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i wydawało by się, że tak ostro walczą o dobro ucznia. A tym czasem chodzi im o kartę nauczyciela, która w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenie nie obowiązuje. Więc żegnaj 18-godzinny tygodniu pracy, wakacje i pozostałe ekstra przywileje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!