sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zobacz, czym oddychasz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2007, 18:59
Autor: Dominik Smaga

Pierwsza w Lublinie elektroniczna tablica informująca na bieżąco o zanieczyszczeniach powietrza zawisła przy gmachu KUL przy Al. Racławickich.

Każdy może tam sprawdzić stężenie najważniejszych substancji: ozonu, tlenku węgla, tlenków azotu i siarki oraz zapylenie powietrza. Mało tego, od razu można porównać te dane z dopuszczalnymi normami.
- Wyniki aktualizowane są co godzinę. Pomiary wykonujemy w naszej stacji na Poczekajce - informuje prof. Zofia Stępniewska z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska KUL. - Chcemy, by w przyszłości na tej tablicy na zmianę prezentowane były wyniki także z czterech innych stacji pomiarowych należących do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ale to kwestia odpowiedniego oprogramowania.
- Takie stacje mamy przy ul. Śliwińskiego na Czechowie, al. Kraśnickiej i w Białym Słupie koło Zwierzyńca - mówi Leszek Żelazny, dyrektor WIOŚ. Niedługo w naszym mieście może pojawić się kolejna pozyskana przez Politechnikę Lubelską. Stanie przy ul. Nadbystrzyckiej. Zainstalowanie takiej ogólnodostępnej tablicy informacyjnej władze Lublina zapowiadały już kilka lat temu. Ale z tych zapowiedzi nic nie wyszło. Uniwersytet był szybszy, pieniądze na ten cel zdobył z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na koniec małe wyjaśnienie dla zaniepokojonych przechodniów. Z tablicy na KUL wynika, że stężenie czadu 80-krotnie przekracza dopuszczalną normę. - Norma to nie 10 jak informuje tablica, a 10 tys. mikrogramów na metr sześcienny - przyznaje prof. Stępniewska. - Tablicę wieszaliśmy w piątek, później był silny mróz i nie dokleiliśmy jeszcze tych trzech brakujących zer. Niezwłocznie to naprawimy. Powodów do niepokoju tablica nie będzie nam dostarczać zbyt często. W Lublinie, jeśli zdarzają się przekroczenia norm, to tylko te dotyczące zapylenia powietrza. 
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!