niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Zostaje na wolności

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2003, 20:49

Stanisław Maksymiuk, wójt gminy Dorohusk, podejrzany o wzięcie łapówki, zostanie na wolności. Wczoraj Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił zażalenie prokuratury na postanowienie sądu niższej instancji, który wypuścił wójta za kaucją.

- Sąd uznał, że zastosowanie tymczasowego aresztu nie jest konieczne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania w tej sprawie - mówi Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. - Postanowienie Sądu Rejonowego zostało utrzymane w nocy.
Prokuratura podejrzewa Maksymiuka o przyjęcie łapówki za ułatwienie zakupu atrakcyjnej działki należącej do gminy. W czerwcu ubiegłego roku wójt miał zażądać 50 tys. zł łapówki od małżeństwa starającego się o zakup nieruchomości po byłej SKR. Kazał wpłacić pieniądze na konto jednej z parafii, która potem za 30 tys. zł kupiła do nowo budowanego domu wójta stolarkę okienną i drzwiową. Nowi właściciele poczuli się oszukani, bo kupili nieruchomość na mniej korzystnych warunkach, niż obiecywał im wójt i zgłosili się do prokuratury.
Wójt twierdzi, że jest niewinny. - Wszystkie materiały i okoliczności zebrane przez prokuraturę wskazują tylko na to, że doszło tu do zbiegu szeregu wydarzeń: budowy budynku parafii, mojej znajomości z księdzem, który ją prowadzi i wspólnego z nim zakupu materiałów, żeby nabyć je po niższej cenie - tłumaczył nam wczoraj przed salą rozpraw wójt.
Jego zdaniem pomawianie go o łapownictwo to efekt gierek w jego gminie, za którymi stoi opozycja.
Maksymiuk został zatrzymany pod koniec października. Sąd Rejonowy w Chełmie zastosował wobec niego areszt z zastrzeżeniem, że wyjdzie na wolność jeśli wpłaci 25 tys. zł poręczenia majątkowego. Pieniądze wpłynęły i Maksymiuk wyszedł na wolność.
Prokuratura domagała się umieszczenia wójta w areszcie bądź podwyższenia kaucji do 100 tys. zł. Obrońca wójta chciał zniesienia kaucji bądź jej obniżenia, a sąd jego wniosków nie uwzględnił. - Dowody w wysokim stopniu uprawdopodobniają, że podejrzany dopuścił się zarzucanego przestępstwa - mówi sędzia du Chateau. - Wysokość poręczenia majątkowego jest zaś adekwatna do żądanej kwoty korzyści majątkowej, którą ujęto w zarzucie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!