poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zostań kwestarzem na cmentarzu przy ul. Lipowej

  Edytuj ten wpis

 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Organizatorzy dorocznej, listopadowej kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej szukają wolontariuszy. Za zabrane przez nich pieniądze Społeczny Komitet Odnowy Zabytków odnowi piękne, stare mogiły. Wytypowano już osiem do renowacji w przyszłym roku.

Trzydniowa kwesta na najstarszej nekropolii w Lublinie rozpocznie się w 1 listopada. Będzie to już 27. zbiórka na rzecz ratowania zabytków z cmentarza przy ul. Lipowej. Za zebrane pieniądze Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina planuje odnowić osiem nagrobków znajdujących się w sekcji 6a i 12a lubelskiej nekropolii. Prace wyceniono na ponad 80 tys. zł. Wśród nich są rzeźby z piaskowca.

Komitet poszukuje wolontariuszy. Najczęściej pomoc oferują uczniowie szkół lub osoby znane. – Na razie pomoc zadeklarował radny Zbigniew Jurkowski – mówi Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

Komitet czeka na kolejne zgłoszenia.

Dotychczas dzięki społecznym akcjom na cmentarzu przy ul. Lipowej odnowiono 259 nagrobków. Nekropolia ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Spoczywają tutaj nie tylko katolicy, ale też wyznawcy prawosławia i ewangelicy.

– W ubiegłym roku kwesta była rekordowa. Zebraliśmy ponad 80 tysięcy złotych. Odrestaurowaliśmy sześć nagrobków za 65 tys. zł, więc pieniądze jeszcze zostały – wylicza Stanisław Santarek. – W ub. roku jeden z mieszkańców, który zapewniał nas, że będzie partycypować w kosztach odnowy rodzinnego nagrobka - tego nie zrobił. Dlatego się przestraszyłem i nie chciałem wydawać wszystkich pieniędzy. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z taką sytuacją, a renowacja tego nagrobka kosztowała 19 tys. zł.

Zostań kwestarzem!

Wolontariusze mogą się zgłaszać telefonicznie (81 532 90 03).

Od przyszłego poniedziałku (28 października) członkowie komitetu będą czekać na kwestarzy w biurze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina przy ul. Jezuickiej 4 w godz. 10–12
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
teska
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 października 2013 o 01:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie dajcie się nabrac temu cwaniakowi z satelitarnym namierzaniem telefonu- to słono kosztuje

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2013 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znalazłem stronę na której można zlokalizować KAŻDEGO po numerze telefonu. Wystarczy podać numer osoby którą chcemy namierzyć.

http://tnij.org/lokalizacjatelefonu
Rozwiń
teska
teska (21 października 2013 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To dosyć ważna i piękna  akcja ale spacerując nieraz po cmentarzu dochodzę do wniosku, że ta renowacja bardziej jest dla renowacji niż faktyczne odrestaurowanie. Po roku niektóre pomniki nie przypominają, że ktoś je odnawiał ? Nazwiska i napisy wogóle nie są odtwarzane ! Czyżby nie można tego przywrócić ? Następnie dlaczego po renowcji za pół roku pomniki są już zielone ! Dzisiaj można zabezpieczyć środkami że po kilku latach nie będzie żadnych śladów zieleni ! Za takie pieniądze myślę, że robota jest źle wykonana

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!