piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Zwolnili szefów giełdy na Elizówce. Powód? "Utrata zaufania, brak współpracy"

Autor: aa

Ostatnia aktualizacja: 20 października 2015, 20:33
Piotr Janczarek i Ryszard Nowak
Piotr Janczarek i Ryszard Nowak

Dlaczego zwolniono prezesa i wicepresa Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce? Ministerstwo Skarbu Państwa wyjaśnia: z powodu utraty zaufania i braku współpracy

Brak zaufania do prezesa i wiceprezesa Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce było powodem ich odwołania. „Nienależyta” miała być też współpraca zarządu z radą nadzorczą – piszą w komunikacie do mediów przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, większościowego udziałowca spółki. Były już prezes Ryszard Nowak zarzutów pod swoim adresem nie chce komentować.

We wtorek napisaliśmy o sobotniej decyzji Rady Nadzorczej spółki, która podjęła uchwałę w sprawie odwołania ze stanowiska prezesa Ryszarda Nowaka i wiceprezesa Piotra Janczarka.
„W ostatnich miesiącach zarząd LRH nie przestrzegając reguł korporacyjnych obowiązujących w spółce, bez wymaganych uprzednich zgód rady nadzorczej, ogłosił szereg przetargów związanych z inwestycjami odtworzeniowymi – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Kolejne zarzuty są związane z zamknięciem z końcem 2014 r. z powodu rosyjskiego embarga działalności Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji. Od tego czasu – jak punktuje resort – nie została jednak podjęta próba znalezienia innych rynków zbytu. LRH ponosił zaś koszty związane z organizacją pracy Centrum.

„W planie rzeczowo-finansowym spółki na rok 2015 zarząd przewidział wznowienie działalności ww. Centrum, do dnia dzisiejszego nie zostało to jednak zrealizowane, co spowodowało konieczność dokonania korekty ww. planu” – czytamy w komunikacie.

Kolejny zarzut dotyczy zaległego urlopu prezesa Nowaka, którego nowa kadencja rozpoczęła się w czerwcu br. Nie doszło do zawarcia porozumienia między stronami w tej sprawie. „(Ryszard Nowak - red. ) złożył oświadczenie, na podstawie którego bez wiedzy rady nadzorczej został mu wypłacony wysoki ekwiwalent pieniężny” – podają przedstawiciele resortu.

O jaką kwotę chodzi? Tego ministerstwo nie podaje.

W przypadku byłego już wiceprezesa Piotra Janczarka mowa jest o bezskutecznych działaniach dotyczących organizacji Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji. „Przez pierwsze trzy miesiące pełnienia funkcji członka zarządu odpowiedzialnego wyłącznie za działalność CHZiP bezskutecznie prowadził rekrutację pracowników” – piszą przedstawiciele MSP.
Janczarek miał też samowolnie udać się na urlop wypoczynkowy.

Więcej: Idą wybory. Polityczna czystka na giełdzie w Elizówce. To kara za bliskie kontakty z PiS?

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Skarbu

Rada Nadzorcza Lubelskiego Rynku Hurtowego z siedzibą w Elizówce w dniu 17 października br. podjęła uchwały w sprawie odwołania Ryszarda Nowaka ze stanowiska Prezesa Zarządu oraz Piotra Janczarka ze stanowiska Wiceprezesa Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu.

Powodem odwołania ww. osób była utrata zaufania Rady Nadzorczej oraz brak należytej współpracy pomiędzy Członkami Zarządu LRH. W ostatnich miesiącach Zarząd LRH nie przestrzegając reguł korporacyjnych obowiązujących w Spółce, bez wymaganych uprzednich zgód Rady Nadzorczej, ogłosił szereg przetargów związanych z inwestycjami odtworzeniowymi - o sanowanie tych czynności Zarząd wystąpił do Rady Nadzorczej mając już podpisane umowy warunkowe z wykonawcami lub dostawcami.  Ponadto od momentu powołania Zarządu LRH na kolejną kadencję w czerwcu 2015 r. nie było należytej współpracy pomiędzy jego Członkami, co wpływało negatywnie na działalność Spółki.

Utrata zaufania do Ryszarda Nowaka spowodowana była m.in. następującymi okolicznościami:

- z końcem 2014 roku z inicjatywy Prezesa Zarządu zamknięto działalność Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji powołując się na embargo rosyjskie, bez próby znalezienia innych rynków zbytu;  Centrum to realizowało działalność misyjną Spółki polegającą na eksporcie nadwyżek płodów rolnych z terenów Lubelszczyzny, nie wspominając, że organizacja miejsc pracy w CHZiP wiązała się z poniesieniem przez Spółkę znacznych kosztów finansowych;  w planie rzeczowo-finansowym Spółki na rok 2015 Zarząd przewidział wznowienie działalności ww. Centrum, do dnia dzisiejszego nie zostało to jednak zrealizowane, co spowodowało konieczność dokonania korekty ww. planu;

- po zakończeniu umowy o pracę zawartej na czas określony (do czasu powołania Zarządu kolejnej kadencji, która rozpoczęła się w czerwcu 2015r.), Ryszard Nowak nie wyraził zgody na zawarcie porozumienia z Radą Nadzorczą jako pracodawcą w zakresie sposobu wykorzystania zaległego urlopu, co przewidują przepisy prawa pracy, lecz złożył oświadczenie, na podstawie, którego bez wiedzy Rady Nadzorczej został mu wypłacony wysoki ekwiwalent pieniężny.

Natomiast w stosunku do Piotra Janczarka zaufanie Rady Nadzorczej już w pierwszych miesiącach sprawowania przez niego funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu zostało podważone poprzez:

- bezskuteczne działania dotyczące organizacji Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji (przez pierwsze trzy miesiące pełnienia funkcji Członka Zarządu odpowiedzialnego wyłącznie za działalność  CHZiP bezskutecznie prowadził rekrutację pracowników);

- dopuszczenie się naruszeń obowiązków pracowniczych, np. poprzez samowolne udanie się na urlop wypoczynkowy (niedopełnienie obowiązku uzyskania zgody upoważnionego Członka Rady Nadzorczej), czy też nieprzestrzeganie ustalonej dyscypliny pracy;

Utrata zaufania do Zarządu znajduje zatem oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej oraz nie jest wynikiem arbitralnych ocen Rady Nadzorczej.

Jednocześnie Rada Nadzorcza Lubelskiego Rynku Hurtowego - z upoważnienia Ministerstwa Skarbu Państwa - informuje, że wobec Spółki nie są prowadzone, ani też planowane działania prywatyzacyjne, wobec powyższego wszelkie spekulacje w tej sprawie nie znajdują uzasadnienia oraz nie są prawdziwe.

doktór
Pan Tadeusz
judyta
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

doktór
doktór (9 listopada 2015 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Idę o zakład że kolejny konkurs wygra menager dr nauk o logistyce stosowanejRychard Nowaczek z pomocą kościoła katolickiego [prof osieczka i arcybiskup zegara] uczelni na której wykłada i PISu w osobach Pruszynski Michałkowski przy wsparciu mieszałka sosny ora szarej lubuskiej eminencji przyjaciela Jackowita sobczyny.Nawet dyplomacja moskiewska minska z miasta kazań poręczy za wierność poświęcenie i umiejętnośc promocji Polski na arenie międzynarodowej. Przykładem jest organizacja zjazdu światowego rynków przez dr Nowaczyka w Lublinie .Wykład dotyczący handlu artykułami spożywczymi i świniną głosił będzie mieszałek sosna ekspert od trzody .Być może i inni

nie kracz, nie kracz, bo wykraczesz :(

Rozwiń
Pan Tadeusz
Pan Tadeusz (21 października 2015 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najważniejsze że pan prezes zdążył "przytulić" ekwiwalent

Rozwiń
judyta
judyta (21 października 2015 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gdyby Nowka był czysty jak łza to chociaż by skomentował to odwołanie. A tak... nieobecni nie mają racji.

Rozwiń
laura
laura (21 października 2015 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A jakie odprawy wezmą Ci nieudacznicy?

oczywiście dość spore

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jakie odprawy wezmą Ci nieudacznicy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!