Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2019 r.
20:05

Życie po wielkim pożarze. Zbiórka darów i pieniędzy dla spalonego Domu Pomocy Społecznej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
8 15 A A
W poniedziałek ustalono ostatecznie, które placówki staną się domem poszczególnych osób ewakuowanych z ul. Głowackiego. Najwięcej osób przyjął DPS przy ul. Kalinowszczyzna<br />
W poniedziałek ustalono ostatecznie, które placówki staną się domem poszczególnych osób ewakuowanych z ul. Głowackiego. Najwięcej osób przyjął DPS przy ul. Kalinowszczyzna
(fot. UM Lublin)

Zaczęła się zbiórka darów rzeczowych i pieniędzy dla spalonego Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, w którym ogień strawił cały dach budynku. 102 podopiecznym zapewniono miejsca w innych placówkach, część trafiła poza Lublin, ale jeszcze w tym tygodniu wszyscy będą sprowadzeni do miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogień wybuchł w nocy z piątku na sobotę, w nowym, wykańczanym już skrzydle budynku przy ul. Głowackiego, skąd szybko rozprzestrzenił się na cały dach, powodując wypalenie jego konstrukcji. Wszystkich podopiecznych, a są to osoby starsze i niepełnosprawne, udało się ewakuować, także dzięki ofiarnej pomocy okolicznych mieszkańców.

Nadal można pomagać

Chęć niesienia pomocy nie zgasła wraz z pożarem, bo nadal wiele osób dopytuje o to jak wesprzeć zniszczony dom opieki i jak pomóc tym placówkom, do których przeniesiono pensjonariuszy. – Zainteresowanie udzielaniem wsparcia naszym Domom Pomocy Społecznej jest bardzo duże – mówi prezydent Krzysztof Żuk. – Staramy się to koordynować, za całą pomoc dziękujemy.

Pomagać można na dwa sposób: albo wpłacając pieniądze (numer konta poniżej), albo przynosząc na Głowackiego dary rzeczowe dla placówek, które przyjęły podopiecznych spalonego DPS-u. – Pościel, poduszki, kołdry, ręczniki, to są najpotrzebniejsze rzeczy – mówi Jarosław Zyśk, dyrektor DPS im. Matki Teresy z Kalkuty i apeluje o to, by przynosić wyłącznie rzeczy nowe, nieużywane. Przydatne będą też środki czystości, bielizna, kapcie i koce.

Dla każdego jest miejsce

Ewakuowani z płonącego budynku znaleźli schronienie w innych domach pomocy na terenie miasta, z wyjątkiem 13 osób przewiezionych do podlubelskiego Matczyna. – Przeniesiemy ich w tym tygodniu do Lublina – obiecuje Żuk i dziękuje za pomoc domowi z Matczyna.

– Jesteśmy wdzięczni jego dyrekcji i pracownikom, natomiast jest to dom głównie dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, dlatego nasi podopieczni będą się na pewno lepiej czuli w naszych domach dla osób starszych – podkreśla Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

W poniedziałek ustalono ostatecznie, które placówki staną się domem poszczególnych osób ewakuowanych z ul. Głowackiego. – Trzeba zweryfikować trochę decyzje co do ulokowania osób – przyznaje prezydent. Pod uwagę brany był przede wszystkim stan zdrowia i względy rodzinne. – Nie ma sytuacji takiej, że oddzielamy matkę od syna, czy rozdzielamy małżeństwa.

Najwięcej osób przyjął DPS przy ul. Kalinowszczyzna. – Na pewno nie będą to mieszkańcy drugiej kategorii – obiecuje Andrzej Łaba, dyrektor placówki.

Żuk zapewnia, że żaden z pracowników spalonego DPS nie straci zatrudnienia. – Pracownicy są i będą pracownikami, natomiast będą oddelegowani do kilku DPS-ów – podkreśla prezydent. – Nic się nie zmieni, będzie tylko uciążliwość, że nie w jednym miejscu, ale w kilku będą pracować.

Co z odbudową placówki

Już w czwartek Rada Miasta ma zatwierdzić zmiany w budżecie Lublina, aby możliwe było przystąpienie do odbudowy zniszczonej placówki. Koszt takich prac, jak informuje prezydent, na pewno przekroczy 10 mln zł. Więcej ma być wiadomo po wykonaniu ekspertyzy, która pokaże skalę uszkodzeń konstrukcji, a chodzi głównie o strop.

– Te elementy są jeszcze rozgrzane i po ostygnięciu rzeczoznawca oceni, czy trzeba je wzmacniać – mówi Żuk, który spodziewa się, że ekspertyza będzie gotowa w ciągu miesiąca. – Ona pokaże zakres robót, które trzeba wykonać i niezwłocznie do nich przystąpimy.

Numer konta do wpłat

Wsparcie finansowe można przekazywać na konto 21 1240 1503 1111 0010 0169 4681, V Oddział Pekao SA z dopiskiem „darowizna na remont Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

Zamość

44,00 zł

Komunikaty