Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2024 r.
10:14

Zygmunt Dobrzyński [1942-2023] Odszedł pasjonat sportu

0 A A

Jego poczucie humoru, niezłomność, nieograniczona życzliwość sprawiały, że każdy czuł się przy nim wyjątkowo. Rodzina, przyjaciele, znajomi, koledzy ze środowiska sportowego i kibice pożegnali w piątek na cmentarzu na lubelskim Majdanku Zygmunta Dobrzyńskiego, byłego trenera Lublinianki, a potem wieloletniego prezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej, a także wiceprezesa ZPRP i Wojewódzkiej Federacji Sportu w Lublinie. Dobrzyński zmarł 25 grudnia. Przeżył 81 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sportowe środowisko poniosło niepowetowaną stratę. Zygmunt Dobrzyński był wielkim pasjonatem i przyjaciel sportu, w szczególności piłki ręcznej. Był trenerem, prowadził m.in. pierwszoligową Lubliniankę i Koronę Kielce (obecnie Industria Kielce), a później działaczem. Od 1972 do 1992 roku pełnił funkcję wiceprezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Lublinie, a następnie aż do 2005 r. prezesa. Na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków LZPR w 2018 roku Zygmunt Dobrzyński otrzymał tytuł Prezesa Honorowego Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej.

Jak środowisko sportowe zapamiętało Zygmunta Dobrzyńskiego?

Ponad 50 lat z Dobrzyńskim przyjaźnił się Janusz Karpiński, były zawodnik, trener i działacz, dziś organizator spotkań po latach reprezentantów WKS Lublinianka.

– Niewiele osób wie ale zanim w Jego życiu pojawiła się ukochana piłka ręczna grał w piłkę.,, nożną w Ładzie Biłgoraj. Pojechał do SN do Katowic i tam dopiero złapał bakcyla szczypiorniaka. Przyjechał do Lublina i zaczął uczyć w Mechaniku. A, że miał w szkole kilku sprawnych chłopców zaczął tworzyć drużynę. Byłem wtedy w „12” i grałem w koszykówkę, trochę też i w ręczną. – Przyszedł do mnie i mówi: Podobno gra Pan w ręczną. – To było wiosną 1967 roku. Od tego wszystko się zaczęło. MKS Zryw i Lublinianka to były piękne czasy. Skończyły się w latach 80-tych. Z Zygmuntem przeżyliśmy wiele cudownych chwil zarówno zawodowo, jak i towarzysko. Będzie nam wszystkim Go bardzo brakowało – mówi Janusz Karpiński.

Trener Waldemar Czubala, jeden z najwybitniejszych lubelskich szkoleniowców z Dobrzyńskim znał się ponad 30 lat.

– Wspólnie zakładaliśmy klasy sportowe piłki ręcznej w Szkole Podstawowej nr 37. Później współpracowaliśmy w klubie oraz w Lubelskim Związku Piłki Ręcznej. Odszedł wspaniały człowiek, pracowity trener zasłużony dla Lublina, Lublinianki i polskiej piłki ręcznej. Nie wiem czy aż tyle potrzeba, czy brakuje tam trenerów na górze? Bardzo żałujemy, że Zygmunta nie ma już wśród nas – wyznaje zasmucony Waldemar Czubala i przypomina, że w lutym ubiegłego roku środowisko pożegnało innego znakomitego trenera, a wcześniej zawodnika Lublinianki Edwarda Jankowskiego.

Wiesław Brodowski, przewodniczący Rady Nadzorczej MKS Lublin zapamięta Zygmunta Dobrzyńskiego, jako znakomitego prezesa, działacza oraz trenera piłki ręcznej i to nie tylko w naszym regionie.

– Jego zasługi są nieocenione. To, że Montex osiągnął taki sukces, lubelska drużyna wywalczyła dwa europejskie puchary i 22 tytuły mistrzyń Polski to również zawdzięczamy Zygmuntowi, który kierował przez wiele lat Okręgowym Związkiem Piłki Ręcznej. Pomagał, jak tylko mógł i te sukcesy są też jego udziałem – przyznaje W. Brodowski.

Wiele ciepłych, serdecznych słów pod adresem Zygmunta Dobrzyńskiego popłynęło także z ust Marcina Zubka, wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, który w imieniu centrali pożegnał podczas uroczystości żałobnej zmarłego.

– Zygmuncie dziękujemy ci za wszystko co dla nas zrobiłeś. Za Twoją empatię, serdeczność, życzliwość, za to że zawsze byłeś chętny nam do pomocy. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze z Tobą w przyszłości w innym, lepszym wymiarze. Pozostań na zawsze w naszych myślach. Cześć Twojej pamięci! – mówił wiceprezes Zubek.

– Dziś żegnamy Zygmunta, osobę niezwykłą, która była dla mnie kimś więcej niż przyjacielem. Był rodziną – wyznał podczas ostatniego pożegnania trener Krzysztof Krawczyk, wychowanek Dobrzyńskiego. – Zygmunt wprowadzał radość w każdą chwilę i potrafił dodawać otuchy nawet w najtrudniejszych monetach życia. Jego poczucie humoru, niezłomność, nieograniczona życzliwość sprawiały, że każdy czuł się przy nim wyjątkowo. Całe moje życie, a szczególnie zawodowe było związane z Zygmuntem. Był moim trenerem, kolegą, przyjacielem. Poznałem trenera Zygmunta Dobrzyńskiego jako młody zawodnik Lublinianki w 1975 roku. Pierwszą pracę w Szkole Podstawowej Nr 37 w Lublinie podjąłem dzięki Zygmuntowi, który tworzył tam klasy sportowe w piłce ręcznej. Przy jego udziale zostałem w klubie jako trener. Po pięciu latach pracy, gdy odchodziłem na uczelnie powiedział: Idź, rozwijaj się! Tak czyni tylko prawdziwy przyjaciel – wspomina Krzysztof Krawczyk i dodaje, że Zygmunt Dobrzyński miał pozytywny wpływ nie tylko na jego życie, ale też innych osób, pomagając w rozwoju karier sportowych.– Zygmunt był pasjonatem, który potrafił zainspirować innych ludzi swoimi działaniami. Był postacią charyzmatyczną Był zawsze gotów, by podzielić się swoją mądrością, wsparciem i pocieszaniem. Jego oddanie, życzliwość i wrodzona determinacja były inspiracją dla nas wszystkich. Zygmunt zawsze potrafił słuchać, nigdy nie oceniał pochopnie. Uczył nas czym jest odwaga, szczerość, empatia. Chciałbym podziękować Mu za wszystkie te niezapomniane chwile, za przyjaźń która wzbogaciła nasze życie. Pamięć o Nim będzie żywa w naszych myślach. Odpoczywaj w pokoju drogi Zygmuncie, Przyjacielu! – zakończył K. Krawczyk.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty