Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2023 r.
12:00

Lublinianki i Lublin w amerykańskim słuchowisku

Autor: Zdjęcie autora oprac.
0 0 A A
Aktorzy i realizatorzy polonijnej sagi
Aktorzy i realizatorzy polonijnej sagi (fot. Materiały prasowe)

W Chicago powstaje polskojęzyczne słuchowisko radiowe „Na polskim Trójkącie”, którego bohaterami są polscy emigranci. Radiową sagę tworzą osoby związane z Lublinem. Efektów ich pracy można bezpłatnie słuchać w sieci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bohaterami słuchowiska są polscy emigranci: małżeństwo Jackowskich i ich przyjaciele pozostający w nieformalnym związku. Na orbicie tej czwórki i jej losów pojawiają się inne postaci. O czym jest słuchowisko? O pozostawionych w Polsce rodzinach, o dylematach powrotów, o problemach małżeńskich i wychowawczych, o osiągnięciach i uzależnieniach dzieci, o radościach i smutkach.

Z Lublina do sagi

Scenarzystkami i producentkami tej polonijnej sagi radiowej są dwie dziennikarki, gdańszczanka Ewa Uszpolewicz-Figurski i lublinianka Małgorzata Błaszczuk. Ale w produkcji z Chicago jest więcej lubelskich motywów. Jedna z występujących w słuchowisku aktorek - Renata Romanek także pochodzi z naszego miasta. Co ciekawe obie panie są absolwentkami III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

W postaci słuchowiska wcielają aktorzy-amatorzy. Ten zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu słuchowisko nabrało autentyczności i kolorytu. Niektórzy bohaterowie mówią terytorialną gwarą, wszyscy posługują się ponglishem, czyli językiem właściwym polskim emigrantom.

W dotychczas wyemitowanych odcinkach zagrało już blisko trzydzieści osób.

 Doświadczenia emigracji

Jak podkreślają i scenarzystki i aktorzy, słuchowisko adresowane jest do Polaków na całym świecie, bowiem emigracja definiuje nasze czasy. Każdy z nas zna kogoś kto był lub jest na emigracji. A „Na polskim Trójkącie” opowiada nie tylko o licznej chicagowskiej i amerykańskiej Polonii, ale także o Polakach, którzy doświadczyli emigracji, ale wrócili do kraju oraz o rodzinach tych, których bliscy są za wielką wodą.

Akcja słuchowiska osadzona jest nie tylko w Chicago; niektóre z odcinków rozgrywają się na Florydzie, w Nowym Jorku, w Kolorado, w Lublinie, Tarnowie, Gdyni, Białymstoku, na Podhalu i na Śląsku.

Tytuł słuchowiska, które jest także dostępnym w internecie podcastem, nawiązuje do Polish Triangle - historycznej nazwy dawnej polskiej dzielnicy Chicago, gdzie na początku XIX w. osiedlali się polscy emigranci. Dziś już ich tam nie ma, ale dowodem obecności Polaków w tej części miasta jest kościół pw. Trójcy Świętej, a jego okolica nazywana jest Trójcowem lub Polskim Trójkątem od zbiegu ulic Milwaukee, Ashland i Division. Został więc Polski Trójkąt, który ma w słuchowisku także swoje obyczajowe znaczenie…

Co sobotę

Premiera słuchowiska odbyła się na falach Polskiego Radia 1030 Chicago (które obok Wydawnictwa Evergreen jest współproducentem słuchowiska). Ale polonijnej sagi można słuchać także za darmo na YouTubie, na FB, na stronie internetowej radia (www.polskieradio.com) oraz na wszystkich dostępnych platformach podcastowych. Premierowe odcinki pojawiają się w każdą sobotę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty