Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 lutego 2021 r.
8:09

20 koncertów na 2021 rok. Zbliża się jubileuszowa edycja cyklu Fonii Lublina

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
2 0 A A
Grzegorz Biegas, Łukasz Jakubowski, Ewa Biegas, Karol Furtak i Paweł Giergisiewicz
Grzegorz Biegas, Łukasz Jakubowski, Ewa Biegas, Karol Furtak i Paweł Giergisiewicz (fot. P. Giergisiewicz)

Już 7 lutego wracają Fonie Lublina, cykl koncertów kameralnych realizowanych przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski. O tegorocznej, jubileuszowej edycji opowiada Karol Furtak, sekretarz stowarzyszenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Przed rokiem koronawirus nie zablokował realizacji Fonii Lublina, chociaż koncerty trzeba było przenieść do sieci. Jak w czasie pandemii funkcjonować będzie nadchodząca edycja?

– Pandemia zaskoczyła nas wszystkich i w ubiegłym roku musieliśmy podejmować decyzje w mało korzystnych warunkach. Ostatecznie w opcji internetowej transmisji odbył się każdy z zaplanowanych koncertów. Tym razem przygotowujemy się nieco inaczej, staramy się zadbać o wyższy profesjonalizm. Wiemy już, co to znaczy produkcja takich wydarzeń w charakterze online i wyciągamy wnioski.

Tegoroczne koncerty będą realizowane w dwóch formułach: pierwsza to koncert na żywo z publicznością, o ile będzie to możliwe, druga to transmisja online w późniejszym terminie, tak aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców, także do melomanów którzy w normalnych warunkach nie mogliby wysłuchać koncertu na żywo. Zależy nam, aby w zalewie przeróżnych informacji w internecie, miłośnicy muzyki kameralnej mogli dotrzeć do każdego z planowanych przez nas wydarzeń.

  • Co nowego czeka nas podczas jubileuszowej edycji Fonii Lublina?

– Planujemy aż 20 koncertów. To, czy uda się zorganizować wszystkie, zależy od środków jakie pozyskamy na ten cel. 19 z nich będzie tradycyjnie wydarzeniami kameralnymi, chociaż w stosunku do lat ubiegłych, posługującymi się dużą ilością wykonawców. Zależy nam na wymianie praktyk i doświadczeń między artystami lokalnymi i z całej Polski.

Występy będą się odbywać nie tylko w Trybunale Koronnym, jak dotychczas, ale też w innych lokalizacjach, miejscach które swoim poziomem artystycznym mogą rezonować na koncerty.

Do tych miejsc należą świeżo wyremontowana aula Szkoły Muzycznej czy Muzeum Narodowe w Lublinie. Będzie też muzyka sakralna, dla której najbardziej godnymi przestrzeniami są lubelskie kościoły: Klasztor oo. Dominikanów oraz Archikatedra Lubelska. Chcielibyśmy również, aby finał nadchodzącej edycji odbył się w Filharmonii Lubelskiej.

  • Dotychczas każda z odsłon Fonii Lublina miała swojego patrona, do którego twórczości odwoływały się poszczególne występy. Kto będzie muzycznym przewodnikiem po tegorocznej edycji?

– Ten rok w panoramie polskiej kultury nie będzie przebiegał pod znakiem jednego człowieka, więc i w tej kwestii stawiamy tym razem na inną formułę. Zawsze staraliśmy się prezentować dzieła mniej nieznane, rzadko grane, a nawet niewykonywane od czasu prapremiery. Dodatkowo zależy nam na promocji najnowszej kultury muzycznej, stąd kilka wydarzeń będzie zawierało dzieła nowo napisane lub prawykonania, pojawi się miedzy innymi kantata dedykowana Foniom Lublina prof. Anny Ignatowicz-Glińskiej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kluczem do programowania tegorocznej edycji jest zarówno odwołanie się do muzyki zapomnianej, jak i promowanie twórczości najnowszej oraz dzieł nieznanych kompozytorów bardzo znanych, takim przykładem są na przykład „Satyry” Szostakowicza, które usłyszymy 7 lutego. Oczywiście będziemy również nawiązywać do rocznic. Jeszcze w lutym odbędzie się koncert poświęcony Camille’owi Saint-Seansowi, w stosunku do którego przypada 100. rocznica śmierci.

  • Będą też lokalne akcenty?

– Stawiamy w dużej mierze na muzykę polską, chociaż nie zabraknie akcentów francuskich, rosyjskich czy niemieckich. Jako organizacja lokalna oczywiście sięgniemy po dorobek kompozytorów związanych z Lubelszczyzną, takich jak Henryk Wieniawski czy Tadeusz Szeligowski. Pojawią się również kompozycje młodego lubelskiego kompozytora Michała Malca.

  • Jakich wykonawców możemy się spodziewać w tym roku?

– Trzon wykonawczy stanowią artyści rdzennie związani z Lubelszczyzną. Tu pracują, tu osiągali wszystkie etapy swojej drogi artystycznej. Chcemy również zaprosić gości zarówno z Polski jak i polskiego pochodzenia z zagranicy, takich jak pianista Piotr Sałajczyk czy śpiewaczka Urszula Kryger.

  • Początek już 7 lutego. Muzyka rosyjska XIX i XX wieku, dwóch kompozytorów: Modest Musorgski i Dymitr Szostakowicz

– Na ten koncert nie możemy jeszcze zaprosić na żywo. 7 lutego o godzinie 19 zapraszamy na kanał YouTube stowarzyszenia oraz na naszą stronę internetową. Zacznijmy od gości. Ewa Biegas, sopranistka ze Śląska, która miała przyjemność występować na najbardziej prestiżowych scenach Europy i Świata, obecnie jest dziekanem wydziału Katowickiej Akademii Muzycznej. Wraz ze swoim mężem, Grzegorzem Biegasem, który zagra na fortepianie, zgodziła się przygotować dla nas wykonanie koncertu. Pierwsza część to cykl pieśni romantycznych rosyjskich z lat 70. XX wieku, czyli „Pieśni i Tańce Śmierci” Modesta Musorgskiego. Drugi cykl pieśni to absolutny unikat, bo był wykonany w Polsce dosłownie kilka razy. Mam tu na myśli „Satyry” Szostakowicza. Koncert inaugurujący Fonie Lublina to nie tylko dwa zupełnie różne światy muzyczne oraz bogactwo kontekstów, które determinowały sztukę ostatnich 150 lat zarówno na terenie Rosji jak i w całej Europie. To także ważne kompozycje z perspektywy Polski, biorąc pod uwagę konwencje romantyzmu i socrealizmu.

Stawiamy w dużej mierze na muzykę polską, chociaż nie zabraknie akcentów francuskich, rosyjskich czy niemieckich. Jako organizacja lokalna oczywiście sięgniemy po dorobek kompozytorów związanych z Lubelszczyzną – mówi Karol Furtak (fot. K. Zielonka)

Fonie Lublina

W niedzielę, 7 lutego o godzinie 19, odbędzie się premiera online koncertu inaugurującego tegoroczną, jubileuszową edycję kameralnych koncertów z cyklu Fonie Lublina. Na początek organizatorzy zapraszają na koncert „Z kart muzyki rosyjskiej” z kompozycjami Modesta Musorgskiego i Dymitra Szostakowicza. W recitalu udział wezmą śpiewaczka Ewa Biegas oraz pianista Grzegorz Biegas.

W programie pieśni rosyjskie z XIX i XX wieku. W pierwszej części będzie można usłyszeć cykl „Pieśni i tańce śmierci” Modesta Musorgskiego, w drugiej - „Satyry. Obrazy z przeszłości” op. 109 Dymitra Szostakowicza.

Koncert będzie dostępny na kanale YouTube Fonii Lublina oraz na stronie internetowej www.fonielublina.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium