poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Magazyn


Dzieci nie dostaną nic...
Urodziwe damy, lubiące wystawiać swe wdzięki, mistrz Matejko i jego historyczna garderoba, cały szereg krawców i krawczyń, całe grono artystów złożyło się na wielkie, pomnikowe dzieło, na obrazy z żywych osób w Hotelu Saskim, których celem było nibyto nakarmić głodne dzieci krakowskie. Jak każdy cel powierzchowny, dla oka ludzkiego zmyślony, których tyle u nas, zwłaszcza w tej porze, skórkami stroi zimowe harce wilczków i wilczyc – tak i ten spełzł na niczem. Dzieci nie dostaną nic, pozostaną głodne jak były, ponieważ wielkie koszta pochłonęły mały dochód (....).
Dwutygodnik „Naprzód” z 15 stycznia 1893 roku
Wykrycie organizacji faszystowskiej
Policja w Warszawie wykryła tajną organizację pod nazwą: „Pogotowie patrjotów polskich”, która przygotowywała się do urządzenia zamachu na rząd i do pochwycenia władzy w swe ręce. Ludzie, przeważnie młodzież, którezy werbowali do tej organizacji, składali wieczorami po kościołach przysięgę, że będą wierni przywódcom i nie wyjawią tajemnicy. Wśród przywódców jest osławiony Gorczyński, który na początku wielkiej wojny próbował tworzyć „drużyny ochotnicze” do pomocy wojsku rosyjskiemu. Gazety codziennie piszą, że w sprawę tę wmieszani są również niektórzy posłowie na Sejm, kilku wyższych wojskowych i niektórzy urzędnicy policyjni. Dotychczas uwięzionych zostało kilkadziesiąt osób.
Morze zamarza
Całe pobrzeże morza Bałtyckiego stopniowo zamarza, tak że żegluga staje się coraz bardziej utrudniona. Jedynie wielkie i silne okręty mogą przezwyciężać trudności.
Kot podpalaczem
W Krościenku Niżnem w Małopolsce w stajni gospodarza Franciszka Wilka wieczorem, w czasie dojenia krów, przypadkowo rozbiła się lampa. Płonąca nafta oblała siedzącego obok kota, który uciekając z płonącą sierścią, wpadł do stodoły, następnie do wozowni, wywołując w ten sposób pożar. Budynki te zgorzały, szkoda wynosi ponad 8 miljardy marek.

Kłótnie w partji komunistycznej w Rosji
Główny przywódca rosyjskich bolszewików, czyli komunistów, Lenin, jest, jak wiadomo, chory na umyśle i nie może zajmować się żadnemi sprawami. Rządzący obecnie Rosją dawni jego pomocnicy, do obecnego czasu żyli z sobą jako-tako zgodnie, aż wreszcie zaczynają się brać za łby. Jedni chcieliby rządzić niepodzielnie, nie pytając się o zdanie ogółu bolszewików, narzucając z góry rozporządzenia we wszystkich sprawach. Drudzy, a na czele tych stoi Trocki, domagają się, aby ogół partji komunistycznej miał również wpływ na rządy. Walka na zgromadzeniach i w gazetach bolszewickich była zacięta, aż wreszcie skończyła się tem, że niezadowolonymi opozycjonistami zajęła się katowska „czerezwyczajka”. Nastąpiły liczne aresztowania w Moskwie i Piotrogrodzie. Sam Trocki, za którym podobno stoi wojsko, nie został wtrącony do więzienia, ale pozbyto się go w inny sposób. Oto ogłoszono urzędownie, że „z powodu słabego zdrowia zaleca się mu przynajmniej 2-miesięczny odpoczynek i na ten czas zwalnia się go z zajmowanych stanowisk. Jest nadzieja, że” w czasie tego „odpoczynku” zmieni zdanie, a wtedy odebrane godności zostaną mu przywrócone. Stare przykazanie, które obowiązywało od wieków w Rosji: „milczeć, słuchać i nie mędrkować” obowiązuje przy rządach bolszewickich bardziej jeszcze, niż przy rządach carskich.
Wypadek królowej
Gdy król Danji z królową podziwiali w przystani okrętów w Kopenhadze pracę statków do rozbijania lodu, pod stojącą na lodzie królową załamał się lód i królowa w jednej chwili znalazła się w wodzie. Wtedy król rzucił się na ratunek swej małżonki i wydobył ją na wierzch.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 20 stycznia 1924 r.
Pisownia oryginalna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!