wtorek, 20 lutego 2018 r.

Magazyn79 LAT TEMU
Przykre, ale zasłużone
W Dubnie w pow. tomaszowskim (...) ksiądz Uzdowski (...) umyślił raz sobie porwać ludzi swoją wymową i prowadzić ich na… zdobycie miejscowej cerkwi prawosławnej. Porwać się lekkomyślnie dali. Nieraz tak bywa, że za księdzem owce ślepo idą. Poszli tedy, a ks. Uzdowski na czele gromady cerkiew zdobył, świętości, obrazy powyrzucał. Policja przeszkadzała bezprawiu, to i przeciw policji ks. Uzdowski gromadę usposabiał, że było niebezpieczeństwo albo bitwy, albo pobicia policji.
Za wszystko to zasiadł na ławie oskarżonych w sądzie okręgowym w Zamościu (...). Sąd skazał go na rok więzienia, a biskup dopiero teraz, gdy już winy księdza U. stały się rozgłośnemi – dopiero teraz zawiesił go w czynnościach duchownych.

Książki zakazane
W Rosji rząd bolszewicki ogłosił nowy wykaz książek, których niewolno czytać i rozpowszechniać. Między innemi zamieszczone zostały w wykazie dzieła wielkiego myśliciela greckiego w czasach starożytnych Platona, poety Homera, a z nowoczesnych myślicieli dzieła Kanta, Szopenhauera, Spencera i innych. Barbarzyński ten zakaz godny jest bolszewików, którzy zaprawiwszy się w mordowaniu ciał, chcieliby zabijać również i ducha.

Siła woli
Wzruszający dowód siły woli człowieka pragnącego odwlec chwilę zgonu złożył w londyńskim szpitalu miejskim pewien nieuleczalnie chory, którego dostawiono tam niemal w stanie agonji. Operacja okazała się bezcelową, a gdy choremu dano do zrozumienia, że niebawem umrzeć musi, wyraził gorące życzenie zobaczenia przed śmiercią najmłodszego syna, który wywędrował do Australji.
Zatelegrafowano więc do tego syna i wnet otrzymano również telegraficzną odpowiedź, że wybiera się w drogę. Dowiedziawszy się o tem umierający, ożył. Wstąpiły w niego nowe siły. Kazał przynieść sobie do łóżka mapę i śledził na niej codziennie drogę, którą syn jechał. Codziennie wskazywał palcem na punkt, w którym musiał znajdować się okręt z młodzieńcem i uśmiechał się na myśl, że przestrzeń się skraca. Tak upływał tydzień za tygodniem. Chory żył jeszcze tylko żądzą wytrwania, a zdumieni lekarze, których zdaniem powinien był już dawno umrzeć, musieli przyznać, że chyba ta niesłychana siła woli utrzymuje go jeszcze przy życiu.
W dniu, w którym okręt z synem stanął w porcie Southamptonu, chory okazał ożywienie zadziwiające. Gdy zaś nareszcie objął ukochanego i z taką tęsknotą wyczekiwanego syna, na twarzy jego malowało się szczęście niewysłowione, a w godzinę po uściskaniu syna skonał cicho i spokojnie.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 2 marca 1924 r.

50 LAT TEMU
Kobiety podejmują zobowiązania
Zobowiązania na cześć Międzynarodowego Święta Kobiet w instytucji Miejski Handel Mięsem zainicjowały kobiety. Postanowienia załogi MHM w związku z 8 marca przedstawiają wartość ponad 3.400 złotych.
Wśród zobowiązań podjętych przez kobiety z Spółdzielni Pracy Szewsko- Cholewkarskiej im. Gen. K. Świerczewskiego na szczególne wyróżnienie zasługują postanowienia ob. Marii Pioś, która wykona 10 par cholewek ponad plan i ob. Jadwigi Górskiej i Ireny Buchaj.
Każda członkini Ligi Kobiet zatrudniona w Wydziale Finansowym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej postanowiła dostarczyć do Zbiornicy Odpadków Użytkowych po 2 kg makulatury, szkła lub żelaza. Zobowiązanie już wykonano i dzięki niemu dostarczono do Zbiornicy Odpadków Uzytkowych 67 kg makulatury, 37 kg szkła i 28 kg żelaza.
Partia apeluje
KOBIETO
WYPEŁNIAJ ZADANIA PLANU 6-LETNIEGO NAJLEPSZĄ PRACĄ PRZY WARSZTACIE, W POLU, W BIURZE I W DOMU.
„Sztandar ludu” z 1 marca 1953 r.
Pisownia oryginalna.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!