niedziela, 18 marca 2018 r.

Magazyn

81 LAT TEMU

Walka z zarazą
Już od dawna wciska się do kraju naszego z Rosji bolszewickiej straszna zaraza tyfusu. Przywożą ją z tamtąd powracający do Ojczyzny rodacy, przywożą na ciele, w ubraniu, w bieliźnie, a nadewszystko w wstrętnem robactwie - wiadomo, że wszy roznoszą zarazek tyfusowy.
Cała Europa, cały świat stara się o przeszkodzenie roznoszeniu się zarazy. Dlatego Ameryka ofiarowała wielko miljonowe sumy na tępienie zarazy w Polsce, zakładała stacje odkażające, woziła je na samochodach, zakładała kąpiele, odkażała brudne, zwłaszcza żydowskie mieszkania.

Egipska ciemnota
W Egipcie (...) pod wielkim naciskiem ludności egipskiej, Anglja zgodziła się na przyznanie Egiptowi samodzielności. I o dziwo, naród egipski, ustanowił u siebie godność króla, i wybrał na takiego monarchę sułtana Fauda. Że też Egipcjanie są takimi monarchistami! Czyż nie pamiętają, jak ich niegdyś faraonowie batami ćwiczyli? Ciemnota widocznie tam wielka?
Tygodnik "Wyzwolenie” z 26 marca 1922 r.

75 LAT TEMU

Zatarg rosyjsko - niemiecki
Polityka rządu bolszewickiego chadza dziwnemi drogami. Nikt ani w Rosji, ani nigdzie indziej na świecie nie jest zdolny wyrozumować, co będzie w Rosji jutro. W ostatnich latach rząd rosyjski przy pomocy obcych kapitałów, przeważnie niemieckich, szedł w kierunku odbudowy przemysłu. Przy tej odbudowie zarabiali dużo niemieccy inżynierowie i technicy, którzy masami obejmowali stanowiska w przemyśle rosyjskim, utrwalając jednocześnie "przyjaźń” sowiecko-niemiecką. Aliści w ub. tygodniu coś się zmieniło. Bolszewicka policja polityczna zaaresztowała 14 inżynierów Niemców w zakładach przemysłowych w południowej Rosji. Stało się to prawdopodobnie na tle szpiegostwa czy zbierania przez Niemców materjałów wojennych. Bolszewicy nie tłomaczą się z tego. W Niemczech wszczął się krzyk i wymysły na bolszewików.
"Gazeta Gospodarska” z 25 marca 1928 r.

50 LAT TEMU
Wełniane rękawiczki na wiosnę
Brak żyletek, nici i igieł, będący chronicznym zjawiskiem w Lublinie, był m. in. przedmiotem narady zwołanej przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Hurtu Galanteryjnego "Centrogal” w dniu 23 bm.(...). Ciepłe wełniane rękawiczki, których w zimie nie było, będą rozprowadzane w tym miesiącu (...). Hurtownia MHD zawalona jest wielką ilością wstążek, ale tylko w białym kolorze, bo wstążki w kolorze czerwonym miało szczęście otrzymać województwo poznańskie
.
"Sztandar Ludu” z 27 marca 1953 r

Za mało barów mlecznych w Lublinie
8 barów mlecznych na terenie naszego miasta nie wystarcza dla zaspokojenia potrzeb konsumentów, rekrutujących się w przeważającej części z robotników i uczącej się młodzieży. Ulica Marina Buczka położona jest w dzielnicy robotniczej, a nie ma tam ani jednego baru mlecznego.
"Sztandar Ludu” z 28 marca 1953 r.

40 LAT TEMU

Kennedy o bezrobociu
Jeśli nie zwiększymy tempa rozwoju gospodarczego kraju, to poziom bezrobocia osiągnie 7 proc. nawet bez recesji gospodarczej - oświadczył w sobotę prezydent Kennedy w przemówieniu wygłoszonym w Chicago.
"Sztandar Ludu” z 26 marca 1963 r.
Pisownia oryginalna  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!