niedziela, 18 marca 2018 r.

Magazyn

A to historia!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2003, 17:08
Autor: Wybrał: T.S81 LAT TEMU
Święte życie księdza
Opinja większości narodu naszego wyraża to zdanie, iż w obecnych czasach prawdziwie błogie życie mają księża. Odpowiedzialności ksiądz nie ma przed nikim i za nic, roboty żadnej naprawdę również nie ma, bo nawet na godzinę w ciągu tygodnia do szkoły z wykładem religji iść mu się nie chce, a co do odprawiania nabożeństwa – no, to przecież na tydzień summa summarum parę godzin czasu zajmuje to roboty… nie w pocie czoła. A utrzymanie ksiądz taki ma prawdziwie książęce: dom wygodny, wszystko w pełni i gotowe, dochody zaś ma, jakie zechce, bo każe sobie płacić według swego widzimisię. Każe płacić bez żadnej taksy.
Słowem, opinja w społeczeństwie jest taka, że nie ma co mówić: księża dziś mają święte życie…
„Wyzwolenie” z 14 maja 1922 r.
78 LAT TEMU
Tanie groby
...są najgłówniejszym dobrodziejstwem, które bolszewicy dali ludowi rosyjskiemu. W Piotrogrodzie wszystkie cmentarze zostały upaństwowione i opłata za miesiąc na grób wyznaczona została dla robotników o połowę niższa, niż dla umrzyków z innych klas ludności.

Lekarstwo przeciw szkarlatynie
...wynalazł w Ameryce uczony lekarz Klingier.

166-letni człowiek
...żyje w Bułgarji i trzyma się jeszcze krzepko. Gdy kilku gazeciarzy przyjechało do wsi, w której mieszka, orał pole wołami. Powiedział, że nigdy w życiu nie chorował, a żywi się głównie jarzynami i pije kozie mleko.
„Cud” w Luzzano
Dzienniki włoskie piszą, że od szeregu dni tysiące pielgrzymów ciągną do miejscowości Luzzano, gdzie z ręki posągu św. Józefa miały wytrysnąć świeże krople krwi. Władze stwierdziły wszakże, że chodzi tu o oszustwo właściciela gospody w Luzzano, który pomalował rękę posagu czerwoną farbą, a z napływu pobożnych pielgrzymów ciągnie duże zyski. Pomimo tego twierdzenia policjanci nie odważyli się aresztować oszusta i skonfiskować „cudownego posągu”, ponieważ fanatyczny tłum przybrał groźną postawę wobec nich.
„Wyzwolenie” z 11 maja 1925 r.

74 LATA TEMU
Owsianka jako pożywienie dla ludzi
Wiadomo powszechnie, że owies daje koniom energię, wytrzymałość i siłę do pracy, wiadomo, że na śrucie owsianej wszelkie zwierzęta chowają się zdrowo, rosną szybko, mają silne muskuły i mocne kości, mniej wiadomo, że ta „plewa”, jak wielu owies nazywa, to znakomite pożywienie dla ludzi.
Są jednak ludzie, którzy o tem wiedzą. Amerykanie jedzą co dzień na śniadanie owsiankę w różny sposób przyprawioną, u Irlandczyków stanowi ona podstawę pożywienia, u nas ludność okolic górskich chętnie jada placki i polewki owsiane i źle na tem nie wychodzi, bo wiadomo, że górale nasi silni, zręczni, w pracy wytrwali, po kilkunastogodzinnej pracy nie widać na nich zmęczenia. Czyż więc nie warto rozpowszechniać szerzej użycie owsianki, tembardziej, że to zboże u nas rodzi się doskonale i daje większy plon niż żyto i pszenica.
„Gazeta Gospodarska” z 19 maja 1929 r.

40 LAT TEMU
Amerykanie zanieczyszczają kosmos
Laboratorium w Lexington (Massachusetts) zakomunikowało, iż amerykański zasobnik z igłami miedzianymi został wprowadzony na orbitę okołoziemską. Komunikat nie precyzuje, kiedy około 400 milionów maleńkich igieł miedzianych znalazło się na orbicie.
Jak wiadomo, umieszczenie olbrzymiej ilości miedzianych igieł na orbicie okołoziemskiej wywołało protesty uczonych całego świata. Eksperymenty te poważnie zakłócają prowadzenie badań kosmicznych, a nawet mogą stanowić niebezpieczeństwo dla satelitów oraz pojazdów kosmicznych wystrzeliwanych z ziemi.
„Sztandar Ludu” z 14 maja 1963 r.
Pisownia oryginalna


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!