niedziela, 18 lutego 2018 r.

Magazyn81 LAT TEMU
Niemcy prowokują
Na Górnym Śląsku Niemcy wciąż wszczynają niepokoje, mające dowodzić wobec świata, że oni uznać nie mogą podziału Śląska i oddania jednej części Polsce. Ludność polska, pozostała w części przyznanej Niemcom, narażona jest na ciągłe niebezpieczeństwo i podlega wciąż napaściom i szykanom. Na tę napadliwą postawę Niemców zwrócili uwagę i przedstawiciele państw sprzymierzonych. Niedawno bowiem padło ofiarą napaści niemieckiej kilku żołnierzy francuskich pełniących służbę na Śląsku.
Lenin chory
Z Rosji bolszewickiej donoszą, że Lenin miał atak apopleksji i jest ciężko chory. Wśród przywódców bolszewickich jest z tego powodu popłoch, bo Lenin ma duży wpływ i bez niego trudniej im będzie utrzymywać się przy władzy.
„Wyzwolenie” z 11 czerwca 1922 r.

77 LAT TEMU
Zaprzysiężenie nowego Prezydenta
W piątek dnia 4 bm. o godz. 12 w południe na Zamku Królewskim w Warszawie, nowowybrany Prezydent, prof. Ignacy Mościcki, złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę na wierną służbę krajowi.
„Poradnik Gospodarstw Wiejskich” z 13 czerwca 1926 r.

50 LAT TEMU
130.000 km bez remontu na „Skodzie”
Kilka miesięcy temu, w związku z XIX Zjazdem KPZR, tow. Józef Połetko, szofer zatrudniony w Woj. Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” podjął cenne zobowiązanie, postanawiając przejechać bez kapitalnego remontu na samochodzie marki Skoda 100 tys. km. Zobowiązanie to zostało wykonane i przekroczone. Obecnie tow. Połetko zobowiązał się na tym samym samochodzie przejechać 130 tys. km bez remontu. Wezwał on jednocześnie do współzawodnictwa o jak najdłuższe eksploatowanie samochodu oraz oszczędzanie paliwa i ogumienia wszystkich kierowców samochodów marko „Skoda” w Polsce.
Sztandar Ludu” z 11 czerwca 1953 r.

Pracownicy poszukiwani
Każdą ilość malarzy, tynkarzy, murarzy, lastrykarzy oraz robotników niewykwalifikowanych do wykonania robót na budowie Zespołu Klinik Akademii Medycznej w Lublinie przyjmie natychmiast na dobrych warunkach Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego w Lublinie. Hotele, stołówkę, (ewentualnie dowożenie) zapewniamy.
„Sztandar Ludu” z 11 czerwca 1963 r. (ogłoszenie płatne)

Absolwenci szkół rolniczych będą zatrudniani tylko w swoim zawodzie
Absolwenci wyższych i średnich szkół rolniczych będą zatrudniani – postanawia uchwała Rady Ministrów – głównie w PGR, spółdzielniach produkcyjnych, przedsiębiorstwach mechanizacji i melioracji oraz w innych instytucjach podległych Ministerstwu Rolnictwa, a także w innych resortach i przedsiębiorstwach bezpośrednio związanych z rolnictwem.
„Sztandar Ludu” z 12 czerwca 1963 r.
Premiera filmu „Kleopatra”
W nocy ze środy na czwartek w nowojorskim kinie „Rivoli” na Brodway’u, odbyła się premiera słynnego już z okresu skandalicznej produkcji filmu amerykańskiego „Kleopatra”. Sala pomieściła zaledwie 5 tyś. widzów pochodzących ze śmietanki nowojorskiej, podczas gdy tysiące młodych walczyły ze 100 policjantami o możliwość wtargnięcia na salę. Bilety na premierę kosztowały niebagatelną sumę: 25 – 100 dolarów.
Sztandar Ludu” z 14 czerwca 1963 r.

Pisownia oryginalna


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!