poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Magazyn79 LAT TEMU
Ford zakłada fabryki w Polsce
Znany amerykański fabrykant samochodów, Ford, zakupił w Bydgoszczy obszar przemysłowy wielkości 1200 morgów, w celu wybudowania fabryki samochodów. Fabryka ma wyrabiać dziennie 1 tys. samochodów i zatrudni 1200 robotników. Cena samochodu ma wynosić 428 dolarów.
„Wyzwolenie” z 29 czerwca 1924.

77 LAT TEMU
Miasto z soli
Dowodem, iż pustynia Sahara w Afryce ukrywa w swej głębi niejedną tajemnicę, było odkrycie, dokonane niedawno przez pułkownika Buchanana, który po przebyciu pustyni, powrócił obecnie do ojczyzny. Ekspedycja składała się z 6000 wielbłądów, i cała wielka ta karawana wyruszyła z miasta Air, by przejrzeć mało znane miejscowości pustynne: Fachi i Bilma. Sześć dni zużył odkrywca na dotarcie do Fachi, maleńkiej oazy pośrodku terenu piaszczystego, wielkości Anglji. Liczba jej mieszkańców wynosi raptem stu, lecz największa jej osobliwość polega na tem, iż wszystkie zabudowania, domy, mury itd. sporządzone są z soli. Tutaj właśnie szalały niegdyś najsroższe wojny arabskie o posiadanie drogocennego minerału i dlatego oaza otoczona jest murem obronnym, wysokości 7 metrów, także z… soli. Od wewnątrz każdy z domów tworzy niewielką samodzielną fortecę. Lecz wszystko jest z soli, sczerniałej, zadymionej, zabrudzonej soli, która stopniowo stała się tak twarda jak cement. Trawa rosnąć tu nie może nigdzie, i dlatego tuziemcy zupełnie nie jedzą mięsa, nie mogą bowiem hodować zwierząt domowych.
„Poradnik Gospodarstw Wiejskich” z 27 czerwca 1926 r.

40 LAT TEMU
Zmiana cen jaj
W związku z sezonową podwyżką cen skupu jaj, ustala się z dniem 24 czerwca następujące letnie ceny detaliczne jaj świeżych: jaja I gatunku 1,90 zł za 1 sztukę, jaja II gatunku – 1,70 zł za sztukę.
„Sztandar Ludu” z 25 czerwca 1963 r.
5 LAT TEMU
Indie precz ze Świdnika!
W atmosferze skandalu przerwano wczoraj Międzynarodowe Dni Kultury Indyjskiej w Świdniku. Proboszczom tamtejszych parafii i sześciu starszym kobietom nie spodobał się udział w imprezie ruchu Hare Kryszna. Wojewoda lubelski Krzysztof Michalski zapoznał goszczącego na Lubelszczyźnie z okazji Dni ambasadora Indii z sytuacją w Świdniku. Ambasador odwołał swój przyjazd na imprezę. Przygotowania do festiwalu trwały dwa lata.
Skandal w bazylice
W minioną środę po południu w bazylice mniejszej w Parczewie pijany Wacław W. używał w stosunku do wiernych słów wulgarnych, zdjął krzyż ze ściany i uderzał nim w tabernakulum. Ten 48-letni rencista, znany już wcześniej z agresywnych zachowań po wypiciu alkoholu, tym razem doprowadził do skandalu przed nabożeństwem wieczornym.
„Dziennik Wschodni” z 27 czerwca 1998 r.

4 LATA TEMU
Nowi liderzy przedsiębiorczości
Dr inż. Stanisław Stachowicz – dyrektor kopalni w Bogdance, Tadeusz Skrzypczak – dyrektor Zakładu Energetycznego Lubzel S.A. i Wojciech Lutek – prezes spółki Kom-Eko otrzymali tytuły „Lidera Przedsiębiorczości” przyznawane przez Oddział Towarzystwa Organizacji i Kierownictwa w Lublinie.
Liderzy zostali wybrani spośród kilkunastu kandydatur. St. Stachowicz otrzymał tytuł lidera za rozwój kopalni, która jest obecnie najlepszą w Polsce, dochodową, przygotowaną do wejścia na giełdę. Potwierdzeniem osiągnięć T. Skrzypczaka jest 160 miejsce Lubzelu na liście 500 najlepszych przedsiębiorstw w kraju. W. Lutek sam stworzył Kom-Eko pięć lat temu. Dzisiaj zatrudnia 150 osób, jego śmieciarze są najbardziej eleganckimi pracownikami komunalnymi, a sprzątane przez nich centrum Lublina jest naprawdę czyste.
„Dziennik Wschodni” z 28 czerwca 1999 r.

3 LATA TEMU
Staruszka potrafiła przyłożyć
Pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata – taką karę wymierzył w ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim siedemdziesięcioletniej mieszkance podradzyńskiej miejscowości za... znęcanie się nad mężem. Mężczyzna ma ponad dziewięćdziesiąt lat (...).
Mężczyzna poskarżył się w prokuraturze po tym, jak oberwał od niej fartuchem, z kluczem w kieszeni. Żelastwo przecięło mu skórę na głowie. Musiał interweniować lekarz.
„Dziennik Wschodni” z 27 czerwca 2000 r.

2 LATA TEMU
Koniec z popijaniem pod chmurką
Picie alkoholu w parku, na placu, czy też na ulicy jest od wczoraj zakazane. Weszła w życie kolejna część nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
„Dziennik Wschodni” z 29 czerwca 2001 r.

Pisownia oryginalna
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!