niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Magazyn81 LAT TEMU
Powstanie w okolicach Uralu
Ludność okolic Uralu powstała przeciw rządom bolszewików. Powstańcy dotarli już do Wiatki, a dążą podobno dalej, w głąb północnej Rosji.
„Wyzwolenie” z 6 sierpnia 1922 r.

79 LAT TEMU

Zapas złota w Banku Polskim
...wzrósł w ostatnich 10 dniach lipca o przeszło 10 miljonów złotych. Cały zapas złota wynosi 92 miljony złotych. Zabezpieczenie naszych pieniędzy w kruszcu jest większe od zabezpieczenia w jakimkolwiek kraju europejskim.

Werbunek do policji
Od 28 lipca rozpoczęło się przyjmowanie ochotników do policji w okręgowych komendach policji w Warszawie, Łodzi, Kielcach, Lublinie, Krakowie, Poznaniu i Toruniu. Kandydaci winni odpowiadać następującym warunkom: obywatelstwo polskie, nieskazitelna przeszłość, wiek od 23 do 45 lat, zdrowa i silna budowa ciała oraz wzrost odpowiedni, znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, oraz umiejętność liczenia. Kandydaci, ubiegający się o przyjęcie do policji, winni umieć dobrze jeździć konno.

Połów raków w Polsce
Raki spotyka się dość często w jeziorach i rzekach w różnych okolicach kraju, właściwą jednak ich siedzibą są jeziora i rzeki w powiecie suwalskim, częściowo grodzieńskim i lidzkim. Połów raków i wywóz ich za granicę prowadzi specjalna spółka, która w roku ubiegłym złowiła w piętnastu jeziorach państwowych przeszło 4 tys. kóp; kilkaset kóp złowiono w jeziorach prywatnych. Ogółem cały połów zeszłoroczny wyniósł przeszło 4.700 kóp, z czego ogromną część wywieziono do Niemiec.
„Wyzwolenie” z 10 sierpnia 1924 r.

Parada tytułów jedynie słusznych

„Pierwsi w żniwach, podorywkach, omłotach i skupie zboża”

„Studenci pomagają PGR-om w sprzęcie zboża”

„Załoga zespołu Kock w walce o jak największe plony”

„Spółdzielnie produkcyjne zdobywają coraz większe zaufanie pracujących chłopów”

„Pnie się w górę krzywa produkcji”

„Listonosz wiejski krzewicielem czytelnictwa na wsi”
„Sztandar Ludu” z 8, 9 i 10 sierpnia 1952 r.

40 LAT TEMU
Papież Paweł VI gratuluje Chruszczowowi
Agencja TASS podaje, że papież Paweł VI wystosował do przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR N. S. Chruszczowa depeszę, w której składa mu gratulacje „z powodu zawarcia układu przynoszącego tak wielką ulgę i mającego tak doniosłe znaczenie”.
Papież Paweł VI stwierdza, że uważa układ o zakazie doświadczeń z bronią nuklearną za „dowód dobrej woli, rękojmię zgody i zapowiedź bardziej bezchmurnej przyszłości”.
„Sztandar Ludu” z 9 sierpnia 1963 r.

20 LAT TEMU

Pierwszy lider ekstraklasy jubileuszowego 50 sezonu ma na imię Motor
Takiego rozpoczęcia sezonu w piłkarskiej ekstraklasie nie spodziewali się najwierniejsi nawet kibice beniaminka z al. Zygmuntowskich. Pierwszy mecz (ze Śląskiem) i od razu pierwsze zwycięstwo, efektowne 3:0 z rutyniarzami z Wrocławia. Zwycięstwo dające Motorowi pierwsze w historii prowadzenie w tabeli ekstraklasy (...).
Przejdzie pewnie też do historii polskiej ligi młody lewoskrzydłowy Motoru – Krzysztof Witkowski. Wszak to on właśnie w jubileuszowych 50 mistrzostwach ligi zdobył w sobotę pierwszą bramkę sezonu 1983/84.
Spotkanie obejrzało 25 tys. widzów.
„Sztandar Ludu” z 8 sierpnia 1983 r.
Pisownia oryginalna
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!