piątek, 26 maja 2017 r.

Magazyn

A to historia!

Dodano: 7 sierpnia 2003, 15:36
Autor: Wybrał M.S.81 LAT TEMU
Powstanie w okolicach Uralu
Ludność okolic Uralu powstała przeciw rządom bolszewików. Powstańcy dotarli już do Wiatki, a dążą podobno dalej, w głąb północnej Rosji.
„Wyzwolenie” z 6 sierpnia 1922 r.

79 LAT TEMU

Zapas złota w Banku Polskim
...wzrósł w ostatnich 10 dniach lipca o przeszło 10 miljonów złotych. Cały zapas złota wynosi 92 miljony złotych. Zabezpieczenie naszych pieniędzy w kruszcu jest większe od zabezpieczenia w jakimkolwiek kraju europejskim.

Werbunek do policji
Od 28 lipca rozpoczęło się przyjmowanie ochotników do policji w okręgowych komendach policji w Warszawie, Łodzi, Kielcach, Lublinie, Krakowie, Poznaniu i Toruniu. Kandydaci winni odpowiadać następującym warunkom: obywatelstwo polskie, nieskazitelna przeszłość, wiek od 23 do 45 lat, zdrowa i silna budowa ciała oraz wzrost odpowiedni, znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, oraz umiejętność liczenia. Kandydaci, ubiegający się o przyjęcie do policji, winni umieć dobrze jeździć konno.

Połów raków w Polsce
Raki spotyka się dość często w jeziorach i rzekach w różnych okolicach kraju, właściwą jednak ich siedzibą są jeziora i rzeki w powiecie suwalskim, częściowo grodzieńskim i lidzkim. Połów raków i wywóz ich za granicę prowadzi specjalna spółka, która w roku ubiegłym złowiła w piętnastu jeziorach państwowych przeszło 4 tys. kóp; kilkaset kóp złowiono w jeziorach prywatnych. Ogółem cały połów zeszłoroczny wyniósł przeszło 4.700 kóp, z czego ogromną część wywieziono do Niemiec.
„Wyzwolenie” z 10 sierpnia 1924 r.

Parada tytułów jedynie słusznych

„Pierwsi w żniwach, podorywkach, omłotach i skupie zboża”

„Studenci pomagają PGR-om w sprzęcie zboża”

„Załoga zespołu Kock w walce o jak największe plony”

„Spółdzielnie produkcyjne zdobywają coraz większe zaufanie pracujących chłopów”

„Pnie się w górę krzywa produkcji”

„Listonosz wiejski krzewicielem czytelnictwa na wsi”
„Sztandar Ludu” z 8, 9 i 10 sierpnia 1952 r.

40 LAT TEMU
Papież Paweł VI gratuluje Chruszczowowi
Agencja TASS podaje, że papież Paweł VI wystosował do przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR N. S. Chruszczowa depeszę, w której składa mu gratulacje „z powodu zawarcia układu przynoszącego tak wielką ulgę i mającego tak doniosłe znaczenie”.
Papież Paweł VI stwierdza, że uważa układ o zakazie doświadczeń z bronią nuklearną za „dowód dobrej woli, rękojmię zgody i zapowiedź bardziej bezchmurnej przyszłości”.
„Sztandar Ludu” z 9 sierpnia 1963 r.

20 LAT TEMU

Pierwszy lider ekstraklasy jubileuszowego 50 sezonu ma na imię Motor
Takiego rozpoczęcia sezonu w piłkarskiej ekstraklasie nie spodziewali się najwierniejsi nawet kibice beniaminka z al. Zygmuntowskich. Pierwszy mecz (ze Śląskiem) i od razu pierwsze zwycięstwo, efektowne 3:0 z rutyniarzami z Wrocławia. Zwycięstwo dające Motorowi pierwsze w historii prowadzenie w tabeli ekstraklasy (...).
Przejdzie pewnie też do historii polskiej ligi młody lewoskrzydłowy Motoru – Krzysztof Witkowski. Wszak to on właśnie w jubileuszowych 50 mistrzostwach ligi zdobył w sobotę pierwszą bramkę sezonu 1983/84.
Spotkanie obejrzało 25 tys. widzów.
„Sztandar Ludu” z 8 sierpnia 1983 r.
Pisownia oryginalna
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24