sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Magazyn

A to historia!

Dodano: 21 sierpnia 2003, 11:40
Autor: Wybrał: M.S.81 LAT TEMU
Ksiądz awanturnikiem w kościele
W czasie przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi w dniu 14 lipca b.r. w parafji Wolbórz gm. Bogusławice w pow. piotrkowskim odbył się barbarzyński egzamin. Mianowicie: dziewczynka nazwiskiem Helena Kusideł, lat 10, ze wsi Żywocina w parafji Wolbórz przystąpiła do egzaminu, który przeprowadzał ksiądz kanonik Pertkiewicz. Helenka zapytana była przez księdza: „Kto stworzył diabła?” Dziecko szczerze odpowiedziało: „Pan Bóg”. Wtedy ksiądz wybuchnął złością i uderzył dziecko w głowę tak silnie, że dotychczas cokolwiek tylko słyszy. Potem jeszcze wyrzucił dziewczynkę z kościoła. Dziecko z płaczem powróciło do domu. Opowiedziało rodzicom, że takich pytań, jakie ksiądz zadał, nigdy w kościele nie uczył i nie wie, czy dobrze, czy źle odpowiedziało, nie wie też za co ją ksiądz Pertkiewicz uderzył w głowę pięścią.
„Wyzwolenie” z 20 sierpnia 1922 r.
79 LAT TEMU
Sarenki dla córeczek Marszałka
Legjoniści okręgu Chełmskiego ofiarowali dwie młode sarenki dla obu córeczek Marszałka Piłsudskiego i dar swój odwiozą samochodem do Sulejówka.
„Wyzwolenie” z 24 sierpnia 1924 r.
51 LAT TEMU
Krótsza droga
Dyrektor Zakładów Przetworów Owocowo-Warzywniczych w Terespolu, gdy ma sprawę do MRN, która oddalona jest od zakładów o 300 m, wysyła pocztą polecony list. Wysyłajcie listy do Miejskiej Rady Narodowej pocztą lotniczą, będzie jeszcze szybciej…
Pomysłowy wartownik
Ob. Stanisław Siuta pełni funkcję wartownika w resztówce GS w Tomaszowie. Jest to bardzo pomysłowy człowiek. Wieczorem wywiesza na płocie tabliczkę – „Uwaga zły dozorca” i na całą noc idzie spać.
„Sztandar Ludu” z 21 sierpnia 1952 r.
40 LAT TEMU
Zapuszczamy brody?
Nigdzie w Lublinie (poza drobnymi wyjątkami) nie można kupić żyletek. Nawet tych krajowych, na które nieraz narzekaliśmy, że tępe. A przecież golić się trzeba, wielu mężczyzn robi to codziennie. Więc żyletki powinny być sprzedawane we wszystkich kioskach i perfumeriach.
„Sztandar Ludu” z 22 sierpnia 1963 r.
30 LAT TEMU
Chełm otrzyma nowy hotel
Dotychczas od odwiedzania Chełma odstrasza turystów brak odpowiedniej bazy noclegowej. Miasto nie ma przyzwoitego hotelu. Obecny stanowi namiastkę potrzeb i dysponuje zaledwie 26 miejscami noclegowymi. Budowę nowego hotelu wielokrotnie skreślano z planu.
W połowie sierpnia br. Chełmskie Przedsiębiorstwo Budowlane rozpoczęło na placu położonym w centrum miasta u zbiegu ulic: Lubelskiej i dra Jordana, wznoszenie hotelu na 220 miejsc.
„Sztandar Ludu” z 22 sierpnia 1973 r.
3 LATA TEMU
Upalny rekord
32,5 stopnia Celsjusza wskazywały wczoraj o godz. 15 termometry stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Włodawie. To tegoroczny rekord gorąca na Lubelszczyźnie.
Dziennik Wschodni z 22 sierpnia 2000 r.
2 LATA TEMU
Ocalili dwa życia
Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii PSK 4 w Lublinie przeprowadzili pierwszą w Lublinie i drugą w Polsce operację wszczepienia sztucznej zastawki serca w krążeniu pozaustrojowym. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że pacjentka była w 10 tygodniu ciąży (...).
Dr Zygmunt Modrzewski zakończył operację przed północą.
„Dziennik Wschodni” z 22 sierpnia 2001 r.
Pisownia oryginalna

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24