wtorek, 20 marca 2018 r.

Magazyn81 LAT TEMU
Ksiądz awanturnikiem w kościele
W czasie przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi w dniu 14 lipca b.r. w parafji Wolbórz gm. Bogusławice w pow. piotrkowskim odbył się barbarzyński egzamin. Mianowicie: dziewczynka nazwiskiem Helena Kusideł, lat 10, ze wsi Żywocina w parafji Wolbórz przystąpiła do egzaminu, który przeprowadzał ksiądz kanonik Pertkiewicz. Helenka zapytana była przez księdza: „Kto stworzył diabła?” Dziecko szczerze odpowiedziało: „Pan Bóg”. Wtedy ksiądz wybuchnął złością i uderzył dziecko w głowę tak silnie, że dotychczas cokolwiek tylko słyszy. Potem jeszcze wyrzucił dziewczynkę z kościoła. Dziecko z płaczem powróciło do domu. Opowiedziało rodzicom, że takich pytań, jakie ksiądz zadał, nigdy w kościele nie uczył i nie wie, czy dobrze, czy źle odpowiedziało, nie wie też za co ją ksiądz Pertkiewicz uderzył w głowę pięścią.
„Wyzwolenie” z 20 sierpnia 1922 r.
79 LAT TEMU
Sarenki dla córeczek Marszałka
Legjoniści okręgu Chełmskiego ofiarowali dwie młode sarenki dla obu córeczek Marszałka Piłsudskiego i dar swój odwiozą samochodem do Sulejówka.
„Wyzwolenie” z 24 sierpnia 1924 r.
51 LAT TEMU
Krótsza droga
Dyrektor Zakładów Przetworów Owocowo-Warzywniczych w Terespolu, gdy ma sprawę do MRN, która oddalona jest od zakładów o 300 m, wysyła pocztą polecony list. Wysyłajcie listy do Miejskiej Rady Narodowej pocztą lotniczą, będzie jeszcze szybciej…
Pomysłowy wartownik
Ob. Stanisław Siuta pełni funkcję wartownika w resztówce GS w Tomaszowie. Jest to bardzo pomysłowy człowiek. Wieczorem wywiesza na płocie tabliczkę – „Uwaga zły dozorca” i na całą noc idzie spać.
„Sztandar Ludu” z 21 sierpnia 1952 r.
40 LAT TEMU
Zapuszczamy brody?
Nigdzie w Lublinie (poza drobnymi wyjątkami) nie można kupić żyletek. Nawet tych krajowych, na które nieraz narzekaliśmy, że tępe. A przecież golić się trzeba, wielu mężczyzn robi to codziennie. Więc żyletki powinny być sprzedawane we wszystkich kioskach i perfumeriach.
„Sztandar Ludu” z 22 sierpnia 1963 r.
30 LAT TEMU
Chełm otrzyma nowy hotel
Dotychczas od odwiedzania Chełma odstrasza turystów brak odpowiedniej bazy noclegowej. Miasto nie ma przyzwoitego hotelu. Obecny stanowi namiastkę potrzeb i dysponuje zaledwie 26 miejscami noclegowymi. Budowę nowego hotelu wielokrotnie skreślano z planu.
W połowie sierpnia br. Chełmskie Przedsiębiorstwo Budowlane rozpoczęło na placu położonym w centrum miasta u zbiegu ulic: Lubelskiej i dra Jordana, wznoszenie hotelu na 220 miejsc.
„Sztandar Ludu” z 22 sierpnia 1973 r.
3 LATA TEMU
Upalny rekord
32,5 stopnia Celsjusza wskazywały wczoraj o godz. 15 termometry stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Włodawie. To tegoroczny rekord gorąca na Lubelszczyźnie.
Dziennik Wschodni z 22 sierpnia 2000 r.
2 LATA TEMU
Ocalili dwa życia
Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii PSK 4 w Lublinie przeprowadzili pierwszą w Lublinie i drugą w Polsce operację wszczepienia sztucznej zastawki serca w krążeniu pozaustrojowym. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że pacjentka była w 10 tygodniu ciąży (...).
Dr Zygmunt Modrzewski zakończył operację przed północą.
„Dziennik Wschodni” z 22 sierpnia 2001 r.
Pisownia oryginalna

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!