wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Magazyn79 LAT TEMU
Powrót zwłok Henryka Sienkiewicza
W niedzielę 26-go października powita Warszawa, stolica Polski, powracające z obczyzny zwłoki Henryka Sienkiewicza. Jak wiadomo, Sienkiewicz podczas wielkiej wojny przebywał w Szwajcarji, gdzie umarł w 1916 roku, nie doczekawszy się zmartwychwstania Ojczyzny. Żył 70 lat.

Sztandar piastowców przepadł
W niedzielę 19-go października b. r. piastowcy mieli urządzić we Lwowie uroczyste poświęcenie swego sztandaru, na którym z jednej strony był podobno wizerunek Matki Boskiej, a z drugiej podobizna Kościuszki. W przeddzień uroczystości, to jest w sobotę, sztandar ten w niewyjaśniony dotychczas sposób zniknął – przepadł jak kamień w wodzie. Zrozpaczeni piastowcy udali się do policji, która wszczęła poszukiwania, ale daremnie. Między innemi podobno dokonano rewizji w redakcji pisma „Sprawa ludowa”, wydawanego przez posła Bryla, na ślad sztandaru jednak nie natrafiono. Ludzie mówią, że Matka Boska i Kościuszko uciekli, nie chcąc figurować na sztandarze tak zapaskudzonego stronnictwa, jakiem jest stronnictwo piastowców.

Zasądzenie oficera za bicie żołnierza
Sąd wojskowy w Grodnie skazał majora Nowickiego na 6 tygodni twierdzy za bicie żołnierzy. Oskarżony tłumaczył się, że był podrażniony i nie mógł w inny sposób „trafić do przekonania” podwładnych. Będzie miał nauczkę, że Polska to nie Bolszewja, gdzie pięść, kij i kula uważane są za najlepsze sposoby przekonywania.

Faszyści i bolszewicy są duchowemi bliźniętami
Urzędowa gazeta bolszewicka w Moskwie nawołuje rząd faszystowski we Włoszech do „przyjacielskiego porozumienia się” z rządem bolszewickim w Rosji. Pisze, że Bolszewja może dostarczać Włochom zboże (którego dla ludności rosyjskiej brak), naftę i inne surowce. Włosi zaś mogliby przywozić do Bolszewji wytwory swojego przemysłu.

Śmierć matki pod samolotem syna
W miasteczku Burg (Bourg) pod Paryżem, we Francji, zdarzył się okropny wypadek. Mieszkała tam 70-letnia wdowa, nazwiskiem Rapę (Rapin), której syn był lotnikiem. Co jakiś czas przelatywał on z Paryża do Burg i pokazywał matce i jej sąsiadom różne wzloty i zakręty na latawcu w powietrzu. W ubiegłym tygodniu przeleciał, jak zwykle i tuż nad głową matki zaczął wykonywać koziołki. Nagle okrzyk przerażenia rozległ się wśród widzów. Latawiec runął na ziemię. Skutki upadku były okropne. Matka lotnika została zdruzgotana, ale on sam, dziwnym trafem, ocalał choć mocno się potłukł.

Lot przez morze do Ameryki
Wielki balon niemiecki z podróżnymi przeleciał z Europy do Ameryki w ciągu niecałych trzech dni i nocy. Był to pierwszy wypadek przelotu w powietrzu ponad morzem z naszej części świata do Ameryki.

Pijaństwo w Bolszewji
...szerzy się w zastraszający sposób. W ciągu pół roku władze wykryły w trzech tylko gubernjach: Smoleńskiej, Witebskiej i Mińskiej aż 9 tysięcy potajemnych gorzelni. Całe wsie zajmują się pędzeniem gorzałki, którą piją nie tylko dorośli, ale nawet dzieci.

Okręt przeciął wieloryba
Okręt amerykański „Finland” podczas pełnego biegu na morzu natknął się na olbrzymiego wieloryba, który nie zdążył umknąć i został przecięty na dwie części. Jedna z nich zawisła na brzegu statku tak, że usunięcie jej wymagało paru godzin.
Wyzwolenie” z 26 października 1924 r.
Pisownia oryginalna

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!