Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 czerwca 2011 r.
14:46
Edytuj ten wpis

Amerykańscy komandosi prosto z... Lublina

0 1 A A
2nd Ranger Battalion w miniony weekend  zaprezentowali się w Lublinie na placu Litewskim (Wojciech N
2nd Ranger Battalion w miniony weekend zaprezentowali się w Lublinie na placu Litewskim (Wojciech N

Ich zainteresowania idą szlakiem 2 Batalionu Rangersów, którzy przez rok walczyli w Europie podczas II wojny światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grupa rekonstrukcyjna 2nd Ranger Battalion wiernie odtworzyła wyposażenie i umundurowanie jednostki specjalnej wojsk amerykańskich, których losy można było zobaczyć w filmie "Szeregowiec Ryan”.

– To była jednostka specjalna, która zawsze była wysyłana na szpicy, lądowali pierwsi w trakcie inwazji i mieli do wykonania jedne z najtrudniejszych zadań – opowiada Łukasz Kaczmarzewski, jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej 2nd Ranger Battalion.

2nd Ranger Battalion to sześciu miłośników historii II wojny światowej, którzy postanowili wiernie odtworzyć oddział amerykańskich komandosów, walczących podczas inwazji w Normandii. – Można powiedzieć, że jesteśmy 100 razy mniejszą kopią batalionu, bo w jego szeregach walczyło 600 żołnierzy – dodaje Kaczmarzewski.

Jednym z największych wyczynów jednostki było zdobycie i unieszkodliwienie stanowiska artylerii przeciwlotniczej w Normandii podczas alianckiej inwazji w 1944 roku. – Te działa usytuowane na klifie skały, w miejscu bardzo trudnym do zdobycia zagrażały lotnictwu, dlatego ich zniszczenie było tak ważne, 2 Batalion Rangersów poniósł w trakcie tej akcji ogromne straty, jednak wykonali zadanie – opowiada Łukasz Kaczmarzewski.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej dokładnie prześledzili losy oddziału, którego mundury prezentują. – To ten oddział występuje w filmie "Szeregowiec Ryan”, jednak historia tam przedstawiona jest fikcyjna.

Oryginalny hełm to rarytas

Grupa istnieje od 4 lat. W tym okresie udało im się zebrać wszystkie typy mundurów, z jakich korzystał oryginalny oddział rangersów.

– To mundury letnie, zimowe i galowe, częściowo mamy je oryginalne, jednak prezentujemy się najczęściej w kopiach. Powód jest prosty: bardzo trudno znaleźć dobry rozmiar na siebie, kilkadziesiąt lat temu ludzie byli zwyczajnie mniejsi, jak ktoś miał metr osiemdziesiąt wzrostu, to był już bardzo wysoki, ludzie inaczej się odżywiali, inaczej żyli i przeciętne warunki fizyczne były słabsze – tłumaczy Piotr Godzina, założyciel grupy.

– Zdarza się, że oporządzenie i wyposażenie jest niemal w ogóle niezniszczone, bo pochodzi z magazynów.
Najtrudniej skompletować hełm dla żołnierza.

– Hełmy różnią się od siebie niewielkimi szczegółami, jak na przykład zawieszeniem na uszy, co charakteryzuje wyposażenie z określonego okresu – mówi Kaczmarzewski. – Sprzęt zdobywamy najczęściej na zachodzie Europy, tam działa bardzo dużo grup rekonstrukcyjnych, są organizowane giełdy z wyposażeniem jednostek z II wojny światowej.

Istnieją firmy, które produkują wszystkie elementy wyposażenia jednostek z różnych epok.

Musimy dużo czytać
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej nie tylko zbierają wyposażenie, ale też ćwiczą elementy musztry z bronią, ucząc się przy tym oryginalnych amerykańskich komend. Skąd tak dokładna wiedza?

– Studiujemy literaturę, która coraz dokładniej przybliża wojsko z czasów II wojny światowej. Część materiałów pochodzi z archiwów amerykańskich czy bibliotek. Zdobywam je w formie elektronicznej – mówi Piotr Godzina. – Dzięki temu można prześledzić dokładne losy jednostki i szlak ich walk.

Pasjonaci 2 Batalionu Rangersów odwiedzili już Ardeny, gdzie ich jednostka walczyła. Planują także wycieczkę do Normandii, by zobaczyć miejsca, gdzie oddział zrzucono i gdzie musiał wykonać pierwsze trudne zadanie zdobycia stanowisk artylerii.

Szukamy wozów bojowych

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej po uzbieraniu pełnego umundurowania chcą teraz zdobyć pojazd z czasów II wojny. – Myślimy o transporterze Dodge albo jeepie Willis, to jednak bardzo drogi sprzęt, można powiedzieć, że jest kultowy – wspomina Piotr Godzina.

W miniony weekend "żołnierze” prezentowali się w Lublinie na placu Litewskim. Pozowali obok autentycznych wozów z czasów II wojny światowej i czołgu. Sprzęt został wypożyczony od prywatnych kolekcjonerów. – Mój czołg Sherman powstał w 1943 roku i został zakupiony w RPA, tamtejsza armia korzystała z nich po zakończeniu wojny z hitlerowcami – wyjaśnia Stanisław Kęszycki, właściciel czołgu.

W Lublinie grupę będzie można najprawdopodobniej zobaczyć w październiku.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium