Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 maja 2006 r.
20:16
Edytuj ten wpis

Betonowa linia

0 0 A A

Tony wylanego betonu, wagony stali. Prąd, woda, kanalizacja, telefon, odpowiednia wentylacja. Do tego nowoczesne uzbrojenie. Gdyby Hitler zaatakował Sowietów rok później, pod Lubyczą Królewską miałby ciężką przeprawę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hitler od początku planował uderzenie na ZSRR. Stalin też nie ufał przywódcy III Rzeszy. Nawet, gdy podpisywano pakt Ribenntrop-Mołotow. Jeszcze we wrześniu 1939 roku, po ustaleniu linii demarkacyjnej dzielącej Polskę na pół, Stalin wydał rozkaz wzniesienia fortyfikacji obronnych. Miały one chronić Związek Radziecki przed niemiecką inwazją.

Budujemy nowy schron

Plan przewidywał wybudowanie na tak zwanej Linii Mołotowa około - uwaga! - 10 tysięcy schronów bojowych, zgrupowanych w 13 rejonach umocnionych. Gminę Lubycza Królewska przeciął Raworuski Rejon Umocniony. Prace rozpoczęły się w 1940 roku. Do robót, które nie wymagały zachowania tajemnicy wojskowej, Sowieci zaciągali miejscową ludność.
Dotarliśmy do ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. - Przyszli, powiedzieli: "Do roboty” i koniec - wspomina 88-letni Emil Kogut z Huty Lubyckiej. - Szwydkin był dowódcą. Dzień w dzień dowoziliśmy końmi wodę, deski na szalunki i kopaliśmy doły.
Najpierw jednak trzeba było wytyczyć miejsca pod przyszłe schrony. Po wykopaniu fundamentów teren budowy szczelnie ogrodzono. - Płot z desek miał jakieś trzy metry, i to nasza robota była - opowiada 85-
letni Józef Podbrożny z Huty Lubyckiej, który podobnie jak Kogut był cieślą. - Później za ogrodzenie nikogo nie wpuszczali. Był strażnik, pilnował.
Jakby ktoś złamał zakaz, kula w łeb.

Furman pod płotem

Zasadniczą część prac wykonywali od tej pory żołdacy. Wywrotki z masą betonową kursowały w tę i z powrotem. Chłopi dowozili furmankami potrzebne materiały, a sołdaci odbierali pod bramą zaprzęg i po wyładowaniu zwracali go furmanowi. Sami budowali.
Większość schronów jest dwupoziomowa, ale niektóre posiadały trzecią kondygnację. Strop ma do 175 cm grubości, ściany zewnętrzne od 100 do 200 cm.
Bunkry, jak na owe czasy, były bardzo nowoczesne. Wyposażono je - jak piszą Paweł Wład i Marek Wiśniewski, autorzy przewodnika "Roztocze Wschodnie” - w chowane peryskopy i najlepsze sowieckie uzbrojenie. Czerwonoarmiści podprowadzili prąd i wodę, nie zapomnieli o wentylacji, kanalizacji i łączności telefonicznej. Schrony były powiązane siecią okopów i rowów, umożliwiających wymianę załóg.

Psu na budę

Sowieci liczyli, że z budową fortyfikacji na Linii Mołotowa wyrobią się do połowy 1942 roku. Hitler zaatakował rok wcześniej, gdy wykonano zaledwie 25 proc. planu budowy.
Niemieccy generałowie mieli świetne rozeznanie w postępach radzieckich prac, bo... Rosjanie specjalnie się nie kryli z budową schronów i rowów przeciwczołgowych. - Samoloty niemieckie krążyły tu na okrągło - wspomina Kogut.
Los umocnień został przesądzony już w momencie ataku. Jak podają ostatni świadkowie, tylko część przygotowanych i obsadzonych przez załogi schronów podjęła walkę. Czołgi niemieckie, wykorzystując lukę w umocnieniach na dwukilometrowym odcinku między Hutą Lubycką i Wolą Wielką, przeszły w kierunku na Werchratę i od tyłu zaatakowały broniące się schrony.
Niemcy nie wykorzystali radzieckich fortyfikacji do celów militarnych. Wysadzili za to szereg obiektów dla odzyskania kopuł, pancerzy strzelnic działowych oraz wysokogatunkowej stali. Opuszczone schrony stały się poza tym źródłem uzbrojenia dla AK, a później dla UPA. Nie obyło się bez tragedii. W latach 50. niewypał rozerwał nastolatka, zbieracza pocisków, którego w Hucie Lubyckiej nazywali "Pif-Paf”. W latach 80. zginął tu chłopak, który przytargał do szkoły podobne znalezisko.

Ratujmy, co się da

Fortyfikacje ciągną się od wzgórza Hrebcianka w gminie Horyniec Zdrój na Podkarpaciu, do okolic Mostów Małych pod Lubyczą Królewską. Ich główne zgrupowania w tej ostatniej gminie znajdują się wokół wzniesienia Krągły Goraj i na polach w okolicach Dębów i Mostów Małych. Do dziś zachowało się 55 bunkrów, fragmenty rowu przeciwczołgowego wraz z siecią okopów i rowów łączących poszczególne bunkry. - Niedawno zorganizowaliśmy seminarium promujące trasę turystyczną po Linii Mołotowa z Huty Lubyckiej, przez Krągły Goraj, Kniazie, Lubyczę Królewską, Teniatyska, Mosty Małe do Hrebennego - mówi Piotr Krzych, sekretarz gminy Lubycza Królewska, zapalony regionalista.
To może być atrakcja turystyczna gminy. Już teraz nie brakuje zwiedzających. - Chcemy wyznaczyć ścieżki umożliwiające swobodne dotarcie do bunkrów i zorganizować pola namiotowe w Hucie Lubyckiej i Mostach Małych - dodaje sekretarz.
A jeden z mieszkańców Lubyczy Królewskiej marzy już o otwarciu w bunkrze... restauracji.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium