niedziela, 18 lutego 2018 r.

Magazyn

Bogdanka: Zostawiliśmy Śląsk daleko w tyle

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2011, 12:36

Rozmowa ze Zbigniewem Stopą
Rozmowa ze Zbigniewem Stopą

Rozmowa ze Zbigniewem Stopą, zastępcą prezesa ds. technicznych Lubelskiego Węgla "Bogdanka”

• Rozmawiamy po Barbórce. Która to już Barbórka w pana karierze?

– Nie pamiętam która, ale wszystkie były w Bogdance. Pierwsza w 1984 roku, bo wtedy przyszedłem tu zaraz po studiach do pracy jako tzw. stażysta. Pamiętam tę Barbórkę, bo była ona szczególna, tak jak szczególny był wtedy czas. Niesamowicie pompatyczna, w rodzaju akademii politycznej. Szefem kopalni był wtedy członek komitetu centralnego PZPR, zresztą wszystkie kierownicze stanowiska w kopalni obsadzone były z klucza partyjnego. W każdym razie to było wielkie państwowe święto, któremu ton narzucił jeszcze w latach 70. Edward Gierek, górnik zresztą.

• Tegoroczna Barbórka w Bogdance też była szczególna, bo po raz pierwszy z udziałem prezydenta RP.

– Jak co roku wysłaliśmy zaproszenie do prezydenta, i – ku naszemu zaskoczeniu – kancelaria odpowiedziała, że prezydent Bronisław Komorowski przyjedzie na naszą Barbórkę.

• Jak pan myśli, dlaczego wybór padł na Bogdankę?

– Jesteśmy jedyną kopalnią w Polsce, która inwestuje w rozwój wydobycia, więc traktuję to jako gest docenienia naszych osiągnięć przez Bronisław Komorowskiego. Prezydent potwierdził to zresztą na miejscu, mówiąc o naszym debiucie giełdowym. Zauważył, że kurs naszych akcji rośnie mimo kryzysu.

• A docenił uruchomione dwa miesiące temu pole Stefanów?

– Prezydent już przy uzgadnianiu programu wizyty zaznaczył, że chce złożyć wizytę w Stefanowie, bo wiele o nim słyszał. Po uroczystościach Barbórkowych zjadł obiad z górnikami, wzniósł toast za górników i pojechaliśmy do Stefanowa. Pod ziemią prezydent spotkał się z górnikami z oddziału strugowego, którzy właśnie kończyli pracę, każdemu osobiście złożył życzenia, zamienił kilka słów. Ludzie byli ogromnie zaskoczeni, nie spodziewali się, że ta szychta tak się dla nich skończy. A Bronisław Komorowski był naprawdę pod wrażeniem wyrobisk górniczych, wizyta pod ziemią była krótka, więc prezydent obejrzał tylko wyrobiska chodnikowe na podszybiu szybu zjazdowego.

• Co jest takiego wyjątkowego w polu Stefanów, że sam prezydent RP chciał go zwiedzić?

– Mamy nowoczesną kopalnię na europejskim poziomie. Dzięki niej planujemy w 2014 roku podwoić wydobycie. W tej chwili pracuje już szyb wydobywczy o głębokości 1097,74 metrów. To szyb skipowy zaopatrzony w ogromne naczynia wyciągowe. Jednorazowo mogą one wyciągnąć na powierzchnię 40 ton węgla. Gotowa jest też ponad 3-kilometrowa estakada transportowa, którą węgiel transportowany jest do zakładu przeróbki mechanicznej. To potężny, nowoczesny obiekt przemysłowy.

• Czego jeszcze brakuje, żeby móc powiedzieć, że Stefanów pracuje pełną parą?

– Opóźniła się rozbudowa zakładu przeróbki mechanicznej węgla, który musimy dostosować do nowych wielkości wydobycia. Ale mimo to już w październiku osiągnęliśmy rekord wydobycia, który w listopadzie znów pobiliśmy, wydobywając prawie 700 000 węgla handlowego. Wcześniej wydobycie nie przekraczało w najlepszym wypadku 480 ton.

• Stefanów to ucieczka do przodu. Kto i co zagraża w tej chwili branży górniczej?

– Górnictwo w Europie znajduje się w stanie zaniku, a najwięcej kopalni mamy w Polsce. Unia natomiast prowadzi taką politykę, że węgiel przestaje być atrakcyjnym paliwem dla elektrowni ze względu na narzucone limity emisji CO2. W Polsce stwarza to bardzo skomplikowaną sytuację, zwłaszcza że jako kraj właściwie jesteśmy bez wyjścia, bo mamy ogromne złoża węgla, natomiast z innymi paliwami o mniejszej emisji jest dużo gorzej.

• A tani węgiel ze wschodu nie jest dla nas zagrożeniem?

– W tej chwili węgiel z Rosji kierowany jest głównie do Chin, bo tam jest najbliżej. Ale rzeczywiście, jest to węgiel tańszy od polskiego i w tym sensie stwarza dla nas konkurencję. Z tym że trzeba jeszcze spojrzeć na jego jakość, a ta jest bardzo zróżnicowana. Zdarzało się, że podczas rozdrabniania węgla w elektrowniach dochodziło do wybuchów. Ale musimy liczyć się z tym, że w sensie cenowym rosyjski węgiel może wypierać nas z rynku. Stąd nasza strategia, by wydobywać jak najtaniej, schodzić z kosztami i cenowo móc być konkurencyjnym nawet dla węgla z Rosji.

• Węgiel z Bogdanki będzie tańszy?

– Jeżeli będzie potrzeba, będziemy obniżać cenę, żeby nie wpuścić do Polski konkurencji. Mamy wolny rynek i musimy o niego walczyć.

• Ile kosztował do tej pory Stefanów i ile jeszcze będzie kosztował?

– Inwestycja pochłonęła dotąd ok. 2 000 000 000 złotych. Jeszcze będziemy musieli dołożyć ok. 700 000 zł.

• A jak to się przekłada na zatrudnienie?

– W Stefanowie pracuje teraz ok.1000 osób. Obecnie trwa nabór, wiosną zacznie pracę 200 osób, drugie tyle zatrudnimy w drugiej połowie 2012 roku. Cały czas przyjmujemy nowych ludzi, na koniec 2012 roku załoga ma liczyć 4500 osób. Zdaje się, że będziemy największym pracodawcą w regionie. I to zdecydowanie najwięcej płacącym.

• Kto ma szansę na pracę w Stefanowie?

– Do pracy w nadzorze pierwszeństwo mają osoby z wyższym wykształceniem górniczym. A na inne, niższe stanowiska konkurencja jest tak silna, że standardem jest posiadanie matury. Do jednego naboru mamy nawet po kilka tysięcy zgłoszeń. Ludzie walczą o tę pracę, bo wiedzą, że gwarantuje ona dobre, stabilne dochody. Proszę zresztą spojrzeć, ile nowych domów powstaje w okolicach Puchaczowa. Nie nadążamy budować parkingów, tyle przybywa samochodów. To również świadczy o mocnej pozycji Bogdanki i zasobności portfeli górników.

• Budowa szybu w Stefanowie ruszyła, gdy właścicielem Bogdanki był jeszcze Skarb Państwa.
Teraz spółka jest całkowicie w prywatnych rękach, a największy pakiet akcji mają Otwarte Fundusze Emerytalne. Nie boicie się, że wycofają się z inwestycji?


– Jest błogosławieństwo właściciela, żeby skończyć Stefanów. Choćby z jednego powodu – wszyscy mamy przekonanie, że to w długiej perspektywie się opłaci.

• Bogdanka wychodziła zwycięsko z wielu trudnych sytuacji. Wspomnę choćby o próbie konsolidacji z Eneą, walkę pracowników o prywatyzację poprzez giełdę czy choćby ubiegłoroczną próbę wrogiego przejęcia przez węglowego potentata NWR. Co teraz może zagrozić Bogdance?

– Jesteśmy spółką notowaną na giełdzie, nasze akcje są towarem, który można kupić. To tylko kwestia ceny.

• Nie macie żalu do ministra skarbu, że sprzedał swoje akcje OFE, wypuszczając tym samym z rąk kontrolę nad najlepszą polską kopalnią? Takie głosy pojawiły się w ubiegłym roku, gdy Zdenek Bakala postanowił przejąć Bogdankę.

– Minister mógł to zrobić i zrobił. Pokazał tym samym całej branży w Polsce, że kopalnia może być całkowicie prywatna. A z tym, oczywiście, wiążą się różne rynkowe sytuacje i zagrożenia.

• Czy nie boicie się, że NWR ponowi wezwanie na sprzedaż akcji Lubelskiego Węgla?

– Już nie. Po pierwsze, NWR zajął się innymi projektami w Polsce, a po drugie, prawdopodobnie już ich na nas nie stać. Wartość Bogdanki rośnie i będzie rosła za sprawą Stefanowa. Jeśli ktoś po nas sięgnie, to będzie to naprawdę potężny światowy gracz. Takie zagrożenie zawsze istnieje.

• Z czego bierze się fenomen lubelskiej kopalni?

– Z ludzi. Mamy wyjątkową załogę. Jesteśmy daleko od Śląska i to jest nasz wielki plus, bo nie mamy żadnych tamtejszych przyzwyczajeń. Mamy swoją załogę i własne, lubelskie, tradycje górnicze. Nasi pracownicy prezentują wyższą kulturę techniczną, zostawiliśmy Śląsk daleko w tyle. Górnicy z Bogdanki mocno utożsamiają się z firmą, dobrze pracują i mają zdrową motywację do pracy. I co najważniejsze – to, że pracują w Bogdance, jest dla nich nobilitacją.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
antares
antares
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

antares
antares (6 stycznia 2012 o 00:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podam jeszcze link do aktualnych cen węgla w USA http://205.254.135.7/coal/news_markets/ Dla tych którzy nie znają się na BTU (na pewno nic o tym nie wie uśmiechniety )i nie wiedzą jak anglosaskie oznaczenie jakości ma się do obowiazującego w polsce - metrycznego podaję : 12500 Btu =29,6MJ/kg
13000 Btu = 30,2MJ/kG
11800 Btu = 27,4 MJ/kg
11700 Btu = 27,2 MJ/kG
8800 Btu = 20,5 MJ/kG
Zwracam uwagę żę Bogdanka swój miał z 20MJ/kg sprzedaje po 400 złotych za tonę gdy amerykańcy za ten szajs wołają tylko 12,5 USD czyli po cztery dychy za tonę. 10 razy taniej. Jak tu nie szukać drąga na górnika?
Rozwiń
antares
antares (6 stycznia 2012 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyjątkowy cymbał! Górnik jednej kopalni to wyjątkowy kanibal. Epatowanie głębokością jest dobre dla cierpiących na klaustrofobię. Ten osobnik nie zna się na temacie ! Marnowanie pieniędzy na budowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Elektrownie kupią niersort bo przecież i tak mielą wszystko na pył. Wysiać orzeczh czy groszek do domowych pieców CO potrafi kazdy głupi i robią to na swoich placach składowych prości chłopi mzajmujący się sprzedażą węgla dla okolicznych wsi. Ten dyrektor techniczny paprze eksploatację złoża którego jakość energetyczna jest na poziomie 29MJ/kg. Bogdanka oferuje do sprzedaży miał węglowy o parametrach 20 MJ/Kg co swiadczy że dyrektor techniczny rżnie wraz z weglem 1/3 skały towarzyszącej węglowi. Za to powinien gnić w pierdlu. Polski rynek węglowy jest szczególnie sterowany przez mafię rządową! Węgiel o parametrach 29MJ/kg z USA, Australii, Wenezueli, RPA oferowany jest w portach europejskich po 110 - 115 USD za tonę a na Bogdance po 700 złotych! Proszę kliknąć tutaj: http://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla/
Te ceny w europejskich portach są wyższe niż kilka lat temu i wynikają z wytworzonego w ostatnich latach wzmożonego popytu na węgiel przez Chiny. Proszę przeczytać http://www.min-pan.krakow.pl/se/publikacje/04_26lgzg_kgiph.pdf by zorientowąć się że tona węgla na bramie kopalni w USA kosztowała 12,5 USD w 2004 roku! Obecnie ceny te sięgnęły aż 41 USD i stąd wynika te 110 USD za tonę w porcie europejskim obecnie.
Każdy polski górnik węglowy wraz z tym zadowolonym z siebie cymbałem żyje z pracy kasjerek Biedronek, Liedlów czy tramwajarek! Wszscy przecież nawet nie kupując węgla używamy prądu wytwarzanego z polskiego węgla trzykrotnie droższego niż dostępny na rynku. Cała Polska robi na górników węglowych w tym także i na tego uśmiechniętego kanibala.
Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2011 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie za wcześnie się piórka stroszy.
Rozwiń
kokoko
kokoko (11 grudnia 2011 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a teraz to barbórki nie są pompatyczne, a szefowie nie są obstawiani z klucza partyjnego, prawda?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!