Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 kwietnia 2008 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Bokiem w obłokach dymu

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 0 A A

300, 350, a nawet 400 koni mocy. Napęd tylko na tylne koła, bo inaczej samochód będzie jechał nie tak, jak trzeba - czyli prosto, a ma być bokiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak w skrócie wygląda drift. A już 2 i 3 maja do Lublina zjedzie cała polska czołówka, aby powalczyć w I rundzie Toyo Drifting Cup.

"Tokyo Drift” sympatycy driftingu na pewno pamiętają film o przygodach młodego Amerykanina, który ścigał się po ulicach i parkingach w Tokyo z młodymi rekinami z yakuzy. W tle dziewczyny i szybkie auta. Na Torze Lublin będzie podobnie, z małym wyjątkiem. Nie będzie nikogo z yakuzy.

Jaki piękny slizg

2 i 3 maja na Torze Lublin zamelduje się cała polska czołówka driftu, który zdobywa sobie co raz większą popularność w naszym kraju.

- Drift zaczął się w Japonii. A chodzi w nim po prostu o duży fun podczas jazdy bokiem - wyjaśnia Jacek Szewczak z lubelskiego Inbud Faro, wystawiającego w Toyo Drifting Cup dwójkę czołowych zawodników w ramach zespoły alufelgi.pl.

- Nie liczy się czas przejazdu, ale widowiskowość. Sztuka driftu polega na umiejętnym kierowaniu samochodem w zakręcie podczas wielkiego, pięknego ślizgu. Tak jak kiedyś, w dobrych czasach jeździły rajdówki z napędem na tylną oś. I co tak skutecznie zniszczyły auta WRC z napędem na cztery koła.

Na ręcznym

W drifcie nie liczy się tylko ogromna moc pojazdu, ale przede wszystkim technika prowadzącego. - Nierzadko kierowcy dysponujący samochodami o większej mocy, przegrywają ze słabszymi. Bo ktoś umie lepiej jeździć - dodaje Szewczak.

Ale nawet najlepszy kierowca do driftu musi się odpowiednio przygotować.
Auto musi mieć tylny napęd, silnik o mocy co najmniej 150 koni, odpowiednio mocne sprzęgło, skrzynia biegów i hamulec ręczny bez zapadki. Bardzo ważnym elementem jest szpera (blokada mechanizmu różnicowego, a bardzo często most zespawany na sztywno). Do tego trzeba dorzucić odpowiedni sztywne zawieszenie, felgi i duuuużo opon. Tak zestawionym autkiem można się wybrać na drift.

Najczęściej spotykane samochody w driftingu to nissan sylvia, skyline, toyota corolla AE86, supra, mazda RX-7. W Polsce jeździ też sporo BMW.

Bo to kwintesencja jazdy

Jednym z zawodników lubelskiej grupy drifterskiej alufelgi.pl jest warszawiak Maciej "Keepsake” Szlemiński. - Zacząłem od amatorskich zawodów KJS. Jednak zawsze najbardziej kręciły mnie poślizgi w zakrętach. A drift to właśnie jest to - kwintesencja jazdy. Poza tym koszt uprawania driftu jest nieporównywalny z rajdami czy wyścigami. A zabawa dwa razy większa - zachwala "Keepsake”, 7 zawodnik po ubiegłym sezonie.

Runda w Lublinie

2 maja odbędzie się zamknięty dla publiczności trening i eliminacje. - Tego dnia zostanie wyłonionych 30 najlepszych zawodników, którzy przejdą do decydującej fazy zawodów drugiego dnia - mówi Łukasz "Zwierzak” Wojtczak, drugi z zawodników lubelskiej grupy alufelgi.pl.

3 maja będzie już dla publiczności. - Zawodnicy jeżdżą indywidualnie po łuku. Sędziowie oceniaj wychylenie auta, technikę jazdy, prędkość oraz odległość przejazdu od ustawionych na łuku clipping pointów. Im bliżej tym lepiej - dodaje Wojtczak.

Będzie też drifting w parach. Tu chodzi o to, aby albo uciec, albo gonić. A Łukasz Wojtczak podkreśla, że czy jedno, czy drugie, to ma być jak najbardziej efektowne. - Z wychyleniem i dużą prędkością. Zwycięża ten kto lepiej panuje nad pojazdem i szybciej jeździ.

To nie koniec atrakcji. W wyznaczonych godzinach publiczność będzie mogła wejść do parków technicznych, a przyjazd do Lublina zapowiedział najlepszy polski drifter, Maciej Polody.

Techniki driftu

Lift Off Drift - tej techniki używa się przy dość dużych prędkościach i w dość łagodnych łukach. W trakcie wchodzenia w zakręt kierowca puszcza na chwilę gaz, co powoduje delikatną nadsterowność. Później poślizg jest kontrolowany poprzez kontrę kierownicą i operowanie gazem. Do tej techniki potrzeba dość neutralnie wyważonego samochodu.

Feint Drift - tzw. "rybka”. Kierowca przed zakrętem wykonuje skręt w odwrotnym do zakrętu kierunku, po czym nagłym ruchem zarzuca autem w prawidłową stronę. To powoduje zapoczątkowanie poślizgu.

Braking Drift - ta technika polega na przeniesieniu większości masy na przednią część samochodu poprzez krótkie, ale energiczne wciśnięcie hamulca podczas inicjacji zakrętu. Im bardziej nadsterowne auto, tym mniejsza powinna być siła nacisku na hamulec. Tylna oś traci w tym momencie przyczepność i rozpoczyna się poślizg.

Clutch Kick - w naszym języku będzie to po prostu strzał ze sprzęgła. W trakcie przechodzenia przez zakręt kierowca naciska na chwilę sprzęgło, by po chwili energicznie je odpuścić, co spowoduje "strzał” i nagłą utratę przyczepności.
Shift Lock - kierowca wciska sprzęgło przed zakrętem, zmniejszając nieco obroty. Często wykonywana jest wtedy redukcja na niższy bieg. W trakcie zakrętu sprzęgło jest odpuszczane, co daje efekt podobny do chwilowego zaciągnięcia hamulca ręcznego. Aby zminimalizować obciążenia, ta technika powinna być stosowana na bardziej śliskich nawierzchniach.

E-Brake Drift (Emergency Brake Drift, Side Brake Drift) - jedna z najprostszych i najłatwiejszych technik driftu. Chodzi oczywiście o zaciąganie hamulca ręcznego. Podczas zakrętu na wciśniętym sprzęgle zarzucamy na chwilę hamulec ręczny, co spowoduje chwilowe zblokowanie tylniej osi i zapoczątkuje poślizg samochodu.

Dirt Drop Drift - ta technika polega na wyjechaniu tylną osią poza tor, lub w miejsce o mniejszej przyczepności. To spowoduje zapoczątkowanie poślizgu, nie tracąc prędkości mocy.

Pozostałe informacje

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium