Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 lipca 2011 r.
11:37
Edytuj ten wpis

Cała miejscowość stanęła w obronie aresztowanych za pobicie

0 6 A A
Anna Hostyńska z listem od Dawida (Izabela Izdebska)
Anna Hostyńska z listem od Dawida (Izabela Izdebska)

Dwaj młodzi mieszkańcy Przeorska są oskarżeni o pobicie sześćdziesięciolatka. Chociaż mężczyzna trafił do szpitala z połamanymi żebrami, to cała miejscowość stanęła w ich obronie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dawida sąsiedzi znają dobrze i chętnie o nim opowiadają. – Ma 19 lat, a taki robotny, grzeczny, posłuszny. Nikt nie widział, żeby narozrabiał – mówi o nim jedna z sąsiadek.

– Pracuje w firmie swojego ojca i od rana do wieczora układa kostkę brukową. Nie można o nim powiedzieć nic złego – dodaje kolejna sąsiadka.

– Zrobił sobie teraz prawo jazdy na TIR-a, bo miał ojcu pomagać. I ile pojeździł? Miesiąc i go zamknęli – komentuje dobra znajoma rodziny.

Drugiego z oskarżonych nikt nie zna aż tak dobrze. 27-letni Tomek mieszka w Przeorsku z rodziną.

– Wprowadził się tutaj ze trzy lata temu. Niektórzy nawet nie wiedzą, kto to jest, a tutaj każdy zna każdego – mówią sąsiedzi. – Chyba przeprowadził się z Tomaszowa Lubelskiego, rodzice im podobno pomogli kupić dom. Ładnie mają koło niego, kostkę brukową zdążył położyć, a teraz policja go zamknęła i wszystko stoi.

W Przeorsku trudno znaleźć kogoś, kto mówiłby o nich inaczej, a kiedy obaj trafili do aresztu, sąsiedzi zebrali podpisy pod petycją o ich uwolnienie. Chociaż w całej miejscowości jest tylko około 200 domów, za Dawidem wstawiło się 198 osób, a za Tomkiem ponad 160.

Zasadzili się z pałami

Problemy zaczęły się pod koniec maja. W Przeorsku była zabawa z okazji Dnia Strażaka. Wszyscy wracali z niej około trzeciej w nocy. To wtedy sześćdziesięciolatek miał zostać pobity przez Dawida i Tomka.

Niektórzy twierdzą jednak, że to poszkodowany zaczaił się na nich ze swoimi dorosłymi synami. Jeden z nich był wcześniej w świetlicy na zabawie.

– Już wtedy zaczepiał mojego męża i innych, zaczynał się odgrażać – mówi Anna Hostyńska, jedna z mieszkanek. – Mój synek poszedł z zabawy do domu, a potem jeszcze na nią wrócił. Powiedział mi, że oni już czekają w krzakach z kijami i się odgrażają. Kazałam mu zostać ze mną do końca, żeby nie wracał sam. Przed trzecią wyszliśmy z zabawy: ja, mój mąż, trójka moich dzieci, Dawid i Tomek. Oni (poszkodowany i jego rodzina – przyp. red.) przed domem mają krzaki. Szliśmy i nagle jeden wyleciał i uderzył pana Tomka jakąś pałą. On się przewrócił, ale wstał. W tym momencie Dawid chciał go szarpać, ale ja go odciągnęłam tak, że aż rozerwałam mu koszulkę.

Dwa tygodnie spokoju

Na tym miało się skończyć. Taką samą wersję wydarzeń zna ojciec aresztowanego dziewiętnastolatka. – Ja nie wiem, jak tam było, ale mówili, że oni sami wyszli do nich na drogę z pałami – mówi Kazimierz Padiasek. – Zaczęli do Tomka skakać, a z tyłu szło całe towarzystwo z zabawy i pewnie to oni im dołożyli.
Następnego dnia rano po Przeorsku rozeszła się plotka, że sześćdziesięciolatek pojechał do szpitala, ale kolejnych kilka dni minęło spokojnie.

– Ze dwa tygodnie po zabawie przyjechała policja na podwórze. Dwa razy syna nie zastali, bo pracował – wspomina Kazimierz Padiasek. – Powiedzieli, że ma się stawić w komendzie. Syn pojechał i od razu go zamknęli. Policjant zadzwonił tylko, żeby zabrać jego samochód z parkingu. Myślałem, że wzięli go na dołek, na te 24 godziny, a tu mówią mi, że na trzy miesiące. A chłopak nawet nie wiedział, po co tam jedzie.

Listy

Dawid pisał o tym w listach do rodziny, do swojej dziewczyny i bliskich sąsiadów. Powtarzał w nich, że jest niewinny i opowiadał, jak czuje się w areszcie.

"Jak tu trafiłem, dostałem koc, dwa ręczniki, prześcieradło, mydło i maszynkę do golenia na cały miesiąc” – pisze w liście do pani Hostyńskiej. – "Trafiłem tu we czwartek, drugiego czerwca. Pierwszego, jak wyjechałem z domu to siedziałem na policji na tym całym dołku przez 24 godziny z jakimś Ukraińcem. Bardzo ciężko mi się przyzwyczaić do tych warunków”.

– On by starego nie bił. Ja go znam całe lata – broni go Hostyńska, patrząc na kartkę z listem.
Połamane żebra i krwiaki

Dowody zebrane przez prokuraturę mówią jednak co innego. – Obaj podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 158 par. 2 kodeksu karnego, czyli pobicie w następstwie którego poszkodowany doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – informuje Mirosław Buczek, zastępca prokuratora okręgowego w Zamościu. – Zarzuty zostały postawione na podstawie zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanych, opinii biegłego z zakresu medycyny i treści SMS-ów z zabezpieczonych telefonów komórkowych. Podejrzani nie przyznali się do winy. Obrażenia poszkodowanego to złamanie siódmego i dziewiątego żebra, odma jamy płucnej i krwiak jamy płucnej po lewej stronie.

Sąsiedzi w to nie wierzą. – Dopiero o dziewiątej rano syn go zawiózł do lekarza. Kto z połamanymi żebrami czekałby od trzeciej w nocy do rana? Oni pewnie pobili się sami w domu, bo tak robią – mówi jedna z mieszkanek Przeorska.

– Myśmy nie byli nawet na ich posesji – przekonuje pani Hostyńska. – A on mówił, że bili go na jego podwórzu. Podobno znaleźli tam łańcuszek Dawida, ale jak go zgubił to, co za problem, żeby ktoś go podniósł i podłożył na podwórze?

Kiedy pobity mężczyzna wyszedł ze szpitala, ojciec Dawida poszedł z nim porozmawiać. – On powiedział mi wprost, że nie wie, kto go bił. Wie tylko, że jeden był w okularach – relacjonuje Kazimierz Padiasek.

Strach na nich patrzeć

Pobity mężczyzna i jego synowie mają złą opinię w Przeorsku. – To jest taka rodzina, że z każdym się kłócą i każdego wyzywają, a jeden z nich skacze do każdego do bicia i pewnie z tego cała afera wynikła – mówi sąsiadka. – My w ogóle nie mamy z nimi kontaktu. Nawet nie można na nich popatrzeć, bo od razu wyzywają. Kiedyś okno wybili, mało brakowało, a trafiliby w kogoś. Jak do nich kura na podwórze wejdzie, to żywej nie puszczą.

Wiele osób skarży się, że poszkodowany i jego dorośli synowie straszą podpaleniami. – Sąsiad kiedyś szedł ulicą, napadli go, a potem straszyli, że podpalą, jak zadzwoni na policję.

Czasami, mimo obaw, mieszkańcy skarżyli się policji. Dwa lata temu funkcjonariusze interweniowali w sprawie uszkodzonej bramy, rok temu dostali zgłoszenie o wybitym oknie. Mieszkańcy skarżą się jednak, że wizyty policji niczego nie zmieniają. – Oni przyjadą, wysłuchają nas i dalej jest to samo.
Odwiedziliśmy poszkodowanego mężczyznę w domu. Nie chciał z nami rozmawiać. – Ja nie udzielam żadnych informacji – powiedział.

Do września albo za kaucją

Tymczasem Dawid i Tomek mają w areszcie spędzić całe lato. – Pozwolili mi z synem rozmawiać tylko przez słuchawkę i przez szybę, tak, jakby kogoś zabił, jakby był wielkim kryminalistą – mówi Kazimierz Padiasek.

Rodzina Dawida stara się o zwolnienie za kaucją. Na razie sądy nie miały jednak wątpliwości, że obaj powinni czekać na rozprawę w areszcie. Prokuratura jeszcze nie zakończyła swojego dochodzenia. – W tej sprawie wykonywane są intensywne czynności śledcze, również z udziałem podejrzanych – mówi prokurator Buczek. – Weryfikowana jest opinia biegłego.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ali Baba / 18 lipca 2011 o 14:38
[quote name='f' timestamp='1310980605' post='503041']
To bardzo źle świadczy o polskim prawie, sprawiedliwości i wszystkich służbach. Wychodzi na to że prawo chroni przestępców bardziej niż poszkodowanych. Nikt już się nie dziwi, że ludzie sami robią samosądy skoro policja i sądy sobie nie radzą.. Szkoda tylko że później na tych poszkodowanych znajdzie się paragraf a na przestępców trzeba chuchać i dmuchać..
[/quote]
Tak i z takim komentarzem można się zgodzić w ciemno ale wiele razy wykazywano tu i nie tylko tu ułomność prawników czy stosownych służb i czy coś się zmienia ? jak widać po którymś z rzędu linczu w kraju niestety NIE i tylko jestem ciekaw jak to koło zemsty czy społecznej sprawiedliwości nabierze rozpędu to jak władze sobie poradzą gdzie tych wszystkich ludzi zamkną , co z nimi zrobią ?bo kary śmierci u nas nie ma ! więc co Sybir ? Tusk jakoś dogaduje się z ruskimi pod każdym względem to może i załatwi zsyłki a co będzie jak faktycznie zostaną sami przestępcy ? jak rząd sobie będzie radził to ciekawe perspektywy ale tylko w sferze rozważań .
[quote name='f' timestamp='1310980605' post='503041']
To bardzo źle świadczy o polskim prawie, sprawiedliwości i wszystkich służbach. Wychodzi na to że prawo chroni przestępców bardziej niż poszkodowanych. Nikt już się nie dziwi, że ludzie sami robią samosądy skoro policja i sądy sobie nie radzą.. Szkoda tylko że później na tych poszkodowanych znajdzie się paragraf a na przestępców trzeba chuchać i dmuchać..
[/quote]
Tak i z takim komentarzem można się zgodzić w ciemno ale wiele razy wykazywano tu i ... rozwiń
Avatar
f / 18 lipca 2011 o 11:16
To bardzo źle świadczy o polskim prawie, sprawiedliwości i wszystkich służbach. Wychodzi na to że prawo chroni przestępców bardziej niż poszkodowanych. Nikt już się nie dziwi, że ludzie sami robią samosądy skoro policja i sądy sobie nie radzą.. Szkoda tylko że później na tych poszkodowanych znajdzie się paragraf a na przestępców trzeba chuchać i dmuchać..
Avatar
kjl / 18 lipca 2011 o 10:03
Zauważcie jaka kultura teraz na wsi. Już nie leją orczykami czy kłonicami, tylko pałami jak w mieście.
Avatar
Obserwator / 18 lipca 2011 o 08:11
Są w kodeksie karnym artykuły mówiące o fałszywym oskarżeniu i o poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy publicznych. Skoro zostały tam umieszczone, to dlatego że mają miejsce i fałszywe oskarżenia i poświadczenia nieprawdy przez policję, prokuraturę, sądy. Przypomnijcie sobie chociażby sprawę Władysława Szczeklika i nie wierzcie w to, co mówi jeden czy drugi prokurator.
Avatar
lublin miasto nepotyzmu / 17 lipca 2011 o 23:39
widac ze jak ktos ma kostke brukowa we wsi to jest gosc ,wies tanczy wies spiewa
Avatar
kamil / 17 lipca 2011 o 22:32
Moja mama zawsze mnie ostrzega przed bójkami mówiąc "ruszysz gówno, odpowiadasz za człowieka".
Avatar
Ali Baba / 18 lipca 2011 o 14:38
[quote name='f' timestamp='1310980605' post='503041']
To bardzo źle świadczy o polskim prawie, sprawiedliwości i wszystkich służbach. Wychodzi na to że prawo chroni przestępców bardziej niż poszkodowanych. Nikt już się nie dziwi, że ludzie sami robią samosądy skoro policja i sądy sobie nie radzą.. Szkoda tylko że później na tych poszkodowanych znajdzie się paragraf a na przestępców trzeba chuchać i dmuchać..
[/quote]
Tak i z takim komentarzem można się zgodzić w ciemno ale wiele razy wykazywano tu i nie tylko tu ułomność prawników czy stosownych służb i czy coś się zmienia ? jak widać po którymś z rzędu linczu w kraju niestety NIE i tylko jestem ciekaw jak to koło zemsty czy społecznej sprawiedliwości nabierze rozpędu to jak władze sobie poradzą gdzie tych wszystkich ludzi zamkną , co z nimi zrobią ?bo kary śmierci u nas nie ma ! więc co Sybir ? Tusk jakoś dogaduje się z ruskimi pod każdym względem to może i załatwi zsyłki a co będzie jak faktycznie zostaną sami przestępcy ? jak rząd sobie będzie radził to ciekawe perspektywy ale tylko w sferze rozważań .
[quote name='f' timestamp='1310980605' post='503041']
To bardzo źle świadczy o polskim prawie, sprawiedliwości i wszystkich służbach. Wychodzi na to że prawo chroni przestępców bardziej niż poszkodowanych. Nikt już się nie dziwi, że ludzie sami robią samosądy skoro policja i sądy sobie nie radzą.. Szkoda tylko że później na tych poszkodowanych znajdzie się paragraf a na przestępców trzeba chuchać i dmuchać..
[/quote]
Tak i z takim komentarzem można się zgodzić w ciemno ale wiele razy wykazywano tu i ... rozwiń
Avatar
f / 18 lipca 2011 o 11:16
To bardzo źle świadczy o polskim prawie, sprawiedliwości i wszystkich służbach. Wychodzi na to że prawo chroni przestępców bardziej niż poszkodowanych. Nikt już się nie dziwi, że ludzie sami robią samosądy skoro policja i sądy sobie nie radzą.. Szkoda tylko że później na tych poszkodowanych znajdzie się paragraf a na przestępców trzeba chuchać i dmuchać..
Avatar
kjl / 18 lipca 2011 o 10:03
Zauważcie jaka kultura teraz na wsi. Już nie leją orczykami czy kłonicami, tylko pałami jak w mieście.
Avatar
Obserwator / 18 lipca 2011 o 08:11
Są w kodeksie karnym artykuły mówiące o fałszywym oskarżeniu i o poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy publicznych. Skoro zostały tam umieszczone, to dlatego że mają miejsce i fałszywe oskarżenia i poświadczenia nieprawdy przez policję, prokuraturę, sądy. Przypomnijcie sobie chociażby sprawę Władysława Szczeklika i nie wierzcie w to, co mówi jeden czy drugi prokurator.
Avatar
lublin miasto nepotyzmu / 17 lipca 2011 o 23:39
widac ze jak ktos ma kostke brukowa we wsi to jest gosc ,wies tanczy wies spiewa
Avatar
kamil / 17 lipca 2011 o 22:32
Moja mama zawsze mnie ostrzega przed bójkami mówiąc "ruszysz gówno, odpowiadasz za człowieka".
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 6 0

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 3 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 27 2

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 18 4

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 7 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 50 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 3 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.