sobota, 17 marca 2018 r.

Magazyn

Cena spełnionych marzeń

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2001, 19:20
Autor: Ewa Dziadosz

Doroczną tradycją końca wakacji są szkolne festyny z kiermaszami podręczników. Tradycją jest również ubolewanie nad rynkiem wydawniczym. W minionej epoce powszechne było załamywanie rąk nad trudnościami w zdobyciu potrzebnych książek. Teraz rozlega się równie dojmujący lament nad klęską podręcznikowego urodzaju.

Próbując znaleźć wyjaśnienie owej osobliwości, sięgnęłam po ''Współczesne polskie księgarstwo'', wydane przez Ossolineum w 1981 roku. Znalazłam tam cytat, który wiele może wyjaśnić: ''Istnieje zasadnicza różnica między rynkiem książki w krajach kapitalistycznych i socjalistycznych. Merkantylne cele na rynku kapitalistycznym przyczyniają się do rozpowszechniania książek o niskiej wartości, a nawet szkodliwych. W ustroju socjalistycznym planowy charakter produkcji wydawniczej wyraża się nie tylko w ustalaniu liczby tytułów, egzemplarzy i ich wartości. Podaż kształtowana jest również z troską o poprawną z punktu widzenia ideologicznego i społecznego strukturę produkcji wydawniczej.''
Najwyraźniej narzekający na podręcznikową drożyznę rodzice zapomnieli, że 20 lat temu nie podobały się nam zalegające w księgarniach tanie książki. W większości były to tytuły ideologicznie poprawne i nudne jak flaki z olejem. Interesujące wydawano w podziemiu, a jeśli pojawiły w oficjalnej sprzedaży - to do ceny należało dodać znajomości.
Bywalcy targów pamiętają, z jakim zachwytem oglądało się ofertę zachodnich wydawnictw. Tak pięknych, że nikt nie zwracał uwagi na ich ideologiczną poprawność i cenę. Nauczyciele i uczniowie chcieli korzystać z podręczników tak dobrze opracowanych, a nie z zaczytanych prezentujących wiedzę zaakceptowaną przez komunistycznych ojców narodu. Nie z podręczników, gdzie nie wspominano np. o żołnierzach AK, wydarzeniach w Poznaniu, ani o nobliście Miłoszu. Nie podobała się też nauka języka rosyjskiego, marzyły się języki zachodnie.
Teraz - macie co chcecie, a nawet więcej. Odkłamana historia i literatura, nauki przyrodnicze, w których wiekopomnych odkryć dokonywali nie tylko sowieccy naukowcy. A języków zachodnich polscy uczniowie uczą się z tych samych podręczników co ich rówieśnicy z odległych kontynentów. Demokratyzacja i wolny rynek oznacza jednak również zrównanie cen z zachodnimi. Taka jest cena spełnionych marzeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!