piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Centrum Handliowe Plaza nie zbuduje biurowca i hotelu. Zapłaci karę

  Edytuj ten wpis

Na tyłach galerii handlowej Plaza nie powstanie biurowiec i hotel, jakie wcześniej zapowiadał właściciel budynku. Inwestor wolał zapłacić 6 milionów zł kary, niż spełniać obietnice złożone władzom miasta. Pieniądze pójdą na załatanie dziury budżetowej, bo Lublin już teraz zarobił 50 milionów mniej, niż zakładał.

– Pieniądze wpłynęły na konto gminy Lublin 16 września – informuje Mirosława Puton, dyrektor Wydziału Budżetu i Księgowości UM Lublin.

W ten sposób kończy się historia przepychanek władz miasta z właścicielem Plazy. Poza popularną galerią handlową, którą codziennie odwiedzają tysiące lublinian, nie będzie tam nic więcej.

Trudności od pierwszego dnia

Inwestycja od początku sprawiała Ratuszowi dużo problemów. W 1998 r. miasto zgodziło się wydzierżawić prawie dwa ha atrakcyjnych terenów przy ul. Lipowej. Spółka, która podpisała umowę z miastem, zobowiązała się do budowy kompleksu handlowo-hotelowo-biurowego. Inwestycja nie ruszyła jednak przez sześć lat. Dopiero w 2004 roku spółce udało się namówić miasto do zmiany warunków dzierżawy. Ratusz przystał na to, by inwestycję podzielić na dwa etapy.

Pierwszy to wybudowanie galerii handlowej. Drugim miało być rozbudowanie gmachu o hotel i centrum biurowe.

Seria wpadek

W czerwcu 2007 roku odbyło się uroczyste otwarcie Plazy. Okazało się, że budynek miał duże braki konstrukcyjne. Kilka tygodni wcześniej podczas ulewy galeria została zalana. Nie wytrzymał dach, przez który do środka dostały się tysiące litrów wody. Osuszanie trwało aż trzy tygodnie. Kilka tygodni po otwarciu Plaza zmieniła właściciela. Właściciel galerii, spółka Elbit Medical Imaging z siedzibą w Izraelu, odsprzedała połowę udziałów w lubelskim centrum Klepierre, francuskiej grupie specjalizującej się w inwestowaniu w centra handlowe. Swoje udziały odsprzedał Francuzom także lubelski Movement
Poland SA.

Kwota transakcji nie była podana do wiadomości, jednak według portalu branżowego CNNMoney.com obiekt położony w sercu Lublina był wtedy warty ok. 78 mln euro.

Ciągłe rozmowy

Przez kolejne lata firma Klepierre negocjowała z miastem zmianę drugiej części umowy. W ubiegłym roku spółce udało się wyprosić przedłużenie terminów o rok. Poza tym, miasto zgodziło się odstąpić od wymogu budowy hotelu, a biurowiec zmniejszono o połowę. Inwestycja miała ruszyć wczoraj. Właściciel Plazy miał postawić biurowiec do końca 2012 roku. Jeśli nie dotrzymałby terminu rozpoczęcia inwestycji, za każdy dzień zwłoki po 1 października miałby wpłacać na konto miasta 7 tysięcy zł.

Poza tym, gdyby biurowiec nie powstał do 2015 roku Ratusz mógłby wymagać 6 mln zł kary.

Ostatecznie spółka całkiem zrezygnowała z planowanych inwestycji.

– Firma zachowała się zgodnie z umową i wpłaciła karę – mówi Krzysztof Żórawski, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin.

Spółka nie chce komentować informacji o przekazaniu pieniędzy na konto miasta. – W umowie jest zawarta klauzula poufności – ucina Maciej Golis, dyrektor działu rozwoju Klepierre. – To tajemnica naszej firmy.

Co dalej?

Ostatnie duże odszkodowanie za niewywiązanie się z umowy wpłynęło na konto Ratusza w 2004 roku. Wtedy właściciel marketu E. Leclerc przy ulicy Zana zapłacił 1,8 mln zł za to, że nie wybudował multikina obok galerii handlowej na LSM. Dyrektor Puton przyznaje, że w ostatnich latach miasto nie otrzymało tak dużego odszkodowania jak od właściciela Plazy. Niestety, zwłoka i rezygnacja Klepierre nie będą skutkować postawieniem w Lublinie dodatkowych dróg czy placów zabaw.

Na co zostaną wydane pieniądze? – W tym roku mamy bardzo duże braki, jeśli chodzi o dochody gminy, m.in. z tytułu sprzedaży majątku (działek), jak i sprzedaży biletów w komunikacji miejskiej – zauważa Puton.

– Teraz to kwota około 50 milionów zł. Skoro założone dochody do budżetu nie będą zrealizowane, to musimy z czegoś sfinansować zaplanowane wydatki. Na to prawdopodobnie pójdzie te 6 milionów.

Na wydanie pieniędzy będą musieli zgodzić się radni. Najwcześniej zajmą się tym na ostatniej sesji Rady Miasta tej kadencji, czyli 4 listopada. – Jeśli uchwała będzie podjęta w tym roku, to do końca grudnia trzeba będzie wydać tę sumę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
qwerty
Galerianka
Gienia
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qwerty
qwerty (2 października 2010 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Stefan' date='02 październik 2010 - 10:02 ' timestamp='1286006563' post='355651']
Wystarczy zeby w umowie byla klauzula ze co rok jak nie zaczna budowy placa kare kilka milionow i szybko by wszystko powstalo. Ale jak jeden z drugim glupi radny sie ciesza ze dostali jednorazowo kilka milionow bo sobie dziure zalataja to tak jest. Dziure w mordzie sobie zalatajcie i sie wiecej nie odzywajcie na sprawy miasta bo nic dobrego z tego nie wychodzi.
[/quote]

Masz rację, zachowują się jak menele którzy wynoszą z domu rzeczy do lombardu, żeby tylko przepić następny tydzień. Po nich tylko potop.
Rozwiń
Galerianka
Galerianka (2 października 2010 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale ta kara to przecież nie wszystko - ukrywacie czy podać nie chcecie, że wcześniej 2 czy 3 miliony zamienione zostały przez ratusz na 20 letnią dzierżawę w Plaza 200 m2 powierzchnii pod galerie, której to mecenasem jest poseł Palikot.
Oj coś wybiórczy się dzienniku zrobiłeś.

Dzisiaj w spożywczaku na osiedlu mówiła sąsiadka, że się przestraszyli jakiegoś wasz czy nasz lublin21 i tego titanica ściągneli żeby bronić aktualną władzę. Coś w tym być musi bo wszystkie media o nowej partii Palkota to na okrągło trąbią, a o tym lublin21 to milczą jakbyśmy byli na jakiej Białorusi.
Rozwiń
Gienia
Gienia (2 października 2010 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łoj młatko świnta! Tylko cjentrum handliowe byndzie!? Hłojtelu ni zbiudujo?!
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2010 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję, że zwolennicy wpuszczenia ECHO INVESTMENT na górki czechowskie czytają ten artykuł bądź wiedzą o tym z innych źródeł. Jeżeli Ci naiwniacy myślą, że powstanie skrzyżowanie bezkolizyjne tak jak obiecuje ECHO to są po prostu głupi:). Uczciwa firma nie boi się przekazać w zastaw kasy będącej równowartością kosztów budowy skrzyżowania - chyba, że z góry zakłada, że te pieniądze są stracone:))) Widać naszym radnym wystarczyła już lekcja z Leclerciem na Zana i teraz z Plazą. Mam nadzieję, że to miasto więcej się dym..ć nie da!!
Rozwiń
Aśka
Aśka (2 października 2010 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Word nie podkresla błędów? Na stronie głównej aż razi w oczy:
Centrum Handliowe Plaza nie zbuduje biurowca i hotelu.
Trzeba czytać artykuły przed publikacją....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!