Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 grudnia 2001 r.
16:25
Edytuj ten wpis

Cierpienia młodego dyslektyka

0 0 A A
Dziecko cierpiące na dysleksję ma trudności z zapamiętaniem nazw, nazwisk, tabliczki mnożenia, brzyd
Dziecko cierpiące na dysleksję ma trudności z zapamiętaniem nazw, nazwisk, tabliczki mnożenia, brzyd

Marcin chodzi do szóstej klasy szkoły podstawowej. Jego zeszyty są niestaranne, co bardzo denerwuje panią od polskiego. W najprostszym zdaniu robi po kilka błędów. W końcu pani odmawia sprawdzania wypracowań Marcina. Ciągłe narzekania polonistki irytują rodziców, którzy swoją złość wyładowują na dziecku. Marcin zamyka się w pokoju i przestaje prowadzić zeszyty. Jest dyslektykiem, ale o tym nie wie nikt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeżeli na tym etapie rodzice lub nauczyciel nie odkryją choroby, zacznie się większy kłopot. W skołatanej głowie dziecka zrodzi się myśl, że jest gorsze. Kiedy skończy podstawówkę i pójdzie do gimnazjum, wszystko zacznie się od nowa. Te same błędy, zarzuty nauczycieli, nerwy rodziców. Po roku usłyszy od pani, że jak się nie zabierze do nauki, to na świadectwie będą same dwóje. A z takim świadectwem nada się na fryzjera albo kucharza. Jeśli załamie się na całego, spróbuje papierosów, alkoholu i narkotyków. Te ostatnie zastąpią mu dobre słowo.

Czy tak musi być?

Z dziećmi takimi jak Marcin, Ewa Ligięza pracuje już kilkanaście lat. Sama jest matką dyslektyka.
- Tak nie musi być. Takich dyslektyków, jak Marcin, jest w Lublinie i w całym województwie bardzo dużo. Co piąte dziecko wcale nie słyszy tak, jak powinno słyszeć i nie widzi tak, jak powinno widzieć. Kiedy osiem procent dzieci cierpi na alergię, robimy z tego ogromny problem. Kiedy dwadzieścia procent cierpi na dysleksję, społeczeństwo nie wie na ten temat nic - mówi terapeutka.

Ukryte kalectwo

Najprościej mówiąc, dysleksja to specyficzne trudności w pisaniu i czytaniu. Po raz pierwszy opisał je sto lat temu okulista, do którego nauczyciel skierował czternastolatka, bo nie odróżniał liter. Lekarz zbadał chłopca, wadę wzroku wykluczył, a ów przypadek nazwał ślepotą słowną.
Dziś kłopoty dyslektyków są nazywane ukrytym kalectwem, bo ich zaburzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a dyslektyczne dzieci są inteligentne i wrażliwe. Przyczyny leżą wewnątrz dziecka i czasem bardzo trudno je zdiagnozować.

Jakie przyczyny?

Według specjalistów trudności spowodowane są nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, co powoduje wtórne zaburzenia, m.in. opóźnienie w rozwoju języka, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zaburzenia w postrzeganiu wzrokowym i słuchowym.
Wśród uwarunkowań wymienia się głównie skłonności dziedziczne i mikrouszkodzenia układu nerwowego.
- Dzieci, które godzinami siedzą przed telewizorem czy komputerem, używają głównie prawej półkuli mózgowej. Za sprawne posługiwanie się językiem i wychwycenie różnic między podobnie brzmiącymi wyrazami odpowiada lewa półkula, zwana językową - mówi E. Ligięza.

Jak się zaczyna dysleksja?

Pierwsze symptomy dysleksji można dostrzec u dziecka w wieku trzech, czterech lat, kiedy powinno garnąć się do rysowania, układania klocków i oglądania książeczek.
- Jeżeli dziecko prosi mamę, żeby czytała lub opowiadała, co jest w książce, ale samo nie chce się przyjrzeć rysunkom w niej zawartym, jest to pierwszy sygnał, że coś z nim jest nie tak - mówi E. Ligięza.
• Co jeszcze powinno zaniepokoić matkę?
- Jeśli dziecko jest niezborne ruchowo, nie potrafi samodzielnie się ubrać, mamy do czynienia z kolejnym sygnałem.
• Co z mówieniem?
- Należy zwrócić szczególną uwagę na przekręcanie słów, np. "kordła” zamiast kołdra. Większość z nas to śmieszy i nie zdajemy sobie sprawy, że może to być objaw dysleksji.

W zerówce

Dziecko zaczyna mieć trudności w nazywaniu poszczególnych liter. To kolejny sygnał, że możemy mieć do czynienia z dysleksją.
- Bardzo charakterystycznym objawem jest sposób pisania kolistych liter. Każdy rodzic powinien popatrzeć, jak jego dziecko rysuje kółko. Ma rysować je odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W literach z brzuszkiem typu "b” i "d” będzie stawiało brzuszki z niewłaściwej strony. W niektórych przypadkach dyslektyk rysuje dach domu u dołu budynku - mówi E. Ligięza.
• Czyli dziecko myli strony?
- Tak, często nie potrafi pokazać, gdzie ma prawą, gdzie lewą rękę. Myli pojęcia: prawo - lewo, nad - pod itp.

W podstawówce

zaczynają się nowe problemy. W pierwszym dyktandzie napisze słowo lód przez "u” i "t” na końcu.
- Pani dyktuje słowo chleb, wszystkie dzieci piszą poprawnie, a dyslektyk napisze "chlep”. Tak słyszy to słowo, jego mózg tak je przetwarza i bardzo się dziwi, że jest inaczej. Pani dyktuje, że słońce świeci jesienią, on pisze, że to "słonice” świeci, bo nie słyszy miękkości ń - mówi E. Ligięza.
Dziecko ma trudności z zapamiętaniem nazw, nazwisk, tabliczki mnożenia, brzydko pisze i rysuje, ma trudności z opanowaniem poprawnej pisowni. Myli litery podobne kształtem ( p-b, d-g, l-t-ł, m-n, w-u), myli głoski podobne fonetycznie ( d-t, z-s, w-f), opuszcza, dodaje i przestawia litery.
- A dorośli mówią: no, staraj się, przecież dopiero zacząłeś się uczyć. Czemu tak bazgrzesz? Co będzie później? - opowiada terapeutka.
Do jej poradni trafiają siedmiolatki, którzy po pół roku nauki zaczynają panicznie bać się szkoły.

Na taryfie ulgowej

A przecież tak być nie musi. Kiedy wasze dziecko przejdzie specjalistyczne badania, które wychwycą dysleksję i przedstawi w szkole odpowiednią opinię, to, wedle obowiązujących przepisów, powinno mieć z tego tytułu sporo ulg.
- Po pierwsze, przestanie być oceniane za wszelkie błędy w piśmie. W konkretnych wskazaniach nauczyciel nie będzie oceniał także błędów składni. Oceni natomiast, jak uczeń myśli, co czuje. Jeżeli z pisaniem jest kiepsko, może przygotowywać prace na komputerze. Po drugie, będzie miał wydłużony czas pisania klasówek. Jeżeli wyniki nadal będą słabe, nauczyciel może odpytywać je ustnie, co da mu szansę wykazania się większą wiedzą. Jeżeli zaś chodzi o dyktanda, dyslektyk powinien pisać je na specjalnych tekstach z luką na wstawienie konkretnej litery. Ma również prawo do odsłuchiwania lektur z nagrań dźwiękowych, śledząc jednocześnie tekst czytany przez lektora.
• Co z matematyką?
- Jeżeli uczeń dokonuje pomyłek na poziomie prostych obliczeń, też nie będzie za to oceniany. Nauczyciel powinien premiować tok rozumowania, a nie wynik końcowy.
• Jak wygląda premiowanie tych ulg ze strony nauczycieli?
- Nauczyciele je znają i premiują. Ale nie wszyscy.

Pozostałe informacje

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium