Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 grudnia 2009 r.
9:58
Edytuj ten wpis

Dzięki sąsiadom znów mają dom

0 2 A A

Każdy chciał pomóc i dzielił się, czym mógł. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców malutkiego Marysina w gminie Telatyn i okolicznych wiosek w ciągu półtora miesiąca udało się wybudować dom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od tygodnia działa centralne ogrzewanie. – Jesteśmy podbudowani – mówi Elżbieta Stąsiek-Witkowska, która działa w Społecznym Komitecie Odbudowy Spalonego Domu. – Założyliśmy konto, chodziliśmy od domu do domu, prosząc o wsparcie. I nikt nie odmówił!

Mamo, nasz dom się pali!

8 sierpnia przez cały dzień przygotowywała się z synami do odpustu parafialnego, który miał odbyć się na drugi dzień w Nowosiółkach. Na wsi to po Wielkanocy i Bożym Narodzeniu najważniejsze święto. Do pani Danuty przyjechali wnukowie, reszta rodziny miała się pojawić na uroczystym obiedzie po niedzielnej sumie. Ale nic z tego nie wyszło, bo w nocy wybuchł pożar.

– Obudził mnie jakiś dziwny trzask – wspomina 70-letnia Danuta Cioch. – Pomyślałam, że może ktoś się włamuje. Po cichu poszłam do pokoju, gdzie spał jeden z synów. Ale on już wstał i krzyknął do mnie: "Mamo, nasz dom się pali!”

Tylko zgliszcza zostały

Ogień pojawił się w łazience i szybko zaczął się rozprzestrzeniać. Drewniany budynek płonął jak pochodnia. Na szczęście nikomu nic się nie stało. – Wybiegliśmy na bosaka na podwórko – opowiada pani Danuta. – Z bólem serca patrzyłam, jak dorobek życia ginie w płomieniach. Dom postawił mój mąż, ale nie zdążył się nim nawet nacieszyć. Zmarł 32 lata temu, zostawiając mnie z czwórką małych dzieci.

Najstarszy syn założył rodzinę i dawno opuścił rodzinną wieś. Z mamą mieszkają jego trzej bracia: 45-letni Jan oraz 39-letni bliźniacy; Edward i Władysław. Utrzymują się z niewielkiego gospodarstwa. – Mnie nie było wtedy w domu, ale nawet gdybym był, to chyba niewiele bym pomógł – mówi Edward, który jest naczelnikiem OSP w Marysinie.
Z ogniem walczyli za to jego koledzy, ale praktycznie nic nie udało się uratować. Zostały zgliszcza.
Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Mieszkali pod folią
Po pożarze zamieszkali w tunelu z folii, gdzie wcześniej uprawiali warzywa. Wstawili podarowane meble, a nawet kuchenkę gazową, bo coś trzeba było jeść. – Na początku nie mieliśmy ani mąki, ani łyżki, nic – opowiada pani Danuta.

Kiedy na dworze przygrzewało sierpniowe słoneczko, pod folią nie było można wytrzymać. A w nocy robiło się zimno. Nie wiedzieli, jak długo przyjdzie im tak żyć. – Ale ludzie z okolicy zrozumieli, że stała się tragedia i ruszyli z pomocą – mówi Władysław Bród, sołtys Marysina.

Zaczęło się od Anny Kucharskiej, która w sąsiednich Nowosiółkach prowadzi sklep spożywczy, gdzie – jak to na wsi – można wymienić poglądy i podzielić się nowinkami. Tam właśnie narodził się pomysł pomocy pogorzelcom.

– Nie było co się zastanawiać, postanowiliśmy działać, dlatego założyliśmy komitet – wyjaśnia pani Anna.

Co i jak zrobić

W jego skład weszli Elżbieta Stąsiek-Witkowska, która jest dyrektorem szkoły w Poturzynie, Zbigniew Wrona, kościelny i radny gminny z Nowosiółek, Roman Deryło, przedsiębiorca z Suszowa, oraz oczywiście Anna Kucharska. – O początku wspierał nas proboszcz Stanisław Żak – dodaje pani Ania. – Spotykaliśmy się codziennie i radziliśmy, co i jak robić – wspomina pani Elżbieta.

Dzięki datkom zebranym w Marysinie, Poturzynie, Suszowie, Wasylowie Małym i Kolonii Radków, czyli w całej parafii, można było przystąpić do kopania fundamentów. – Dałem 100 złotych, bo na tyle było mnie stać – mówi proszący o niepodawanie nazwiska jeden z sąsiadów.

Budujemy nowy dom
Tomaszowskie starostwo w ekspresowym tempie wydało pozwolenie na budowę, wsparcia udzielili właściciele sklepów i składów budowlanych w Poturzynie i Telatynie.

– Wiem, co to bieda, bo moją rodzinę spotkała dawno temu podobna tragedia, ale nie chcę rozgłosu – mówi przedsiębiorca, który przekazał kilka zgrzewek cementu.

Nie sposób wymienić wszystkich. Do akcji przyłączyły m.in. firmy m.in. z Łaszczowa, Tyszowiec, Długiego Kąta i Zamościa. – Cegły i piasek otrzymaliśmy za darmo, pustaki za pół ceny, nadleśnictwo za symboliczną opłatę przekazało drewno, ktoś dał bojler, ktoś piec i kaloryfery, a jeszcze ktoś inny postarał się o okna – wylicza Anna Kucharska.

Tu, na ziemi

Ekipa budowlana pracowała za mniejsze pieniądze. Nad wszystkim czuwał Jan Bukowski, miejscowy spec od budowlanki.

– To wspaniały przejaw miłosierdzia – uważa ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, która również pomagała pogorzelcom. – To duży poryw serc świadczący o tym, że niosący pomoc żyją tu, na ziemi. Każdy może znaleźć się w nieszczęściu.

Po trwającej półtora miesiąca budowie rodzina Ciochów wprowadziła się właśnie do nowego, podpiwniczonego domu. Do dyspozycji mają kuchnię, dwa pokoje, łazienkę oraz przestronne poddasze. Dobrzy ludzie przekazali meble, a myśliwi z Nowosiółek nowiutką lodówkę. – Na wiosnę trzeba wytynkować ściany, pomyśleć o podłogach, drzwiach wewnętrznych i schodach przy wejściu – wskazuje Zbigniew Wrona.

– Nie wiem, jak my się wszystkim odwdzięczymy – ociera łzy pani Danuta.

Szczęśliwa \"13”

Ze starego domu ocalał obraz Matki Boskiej Fatimskiej. Trochę nadpalony wisi w nowej kuchni. Została też tabliczka z numerem posesji: 13. – Wierzymy, że to jednak szczęśliwa trzynastka – mówi Edward Cioch. – Nikt podczas pożaru nie ucierpiał, a dom został odbudowany.

Jego uroczyste poświecenie zaplanowano na najbliższą niedzielę. Po dziękczynnej mszy świętej w Nowosiółkach pani Danuta i jej synowie otrzymają prezent: duży obraz Matko Bożej Nieustającej Pomocy.

Pozostałe informacje

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium