poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Magazyn

Dzień z życia strażaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2009, 16:14

Strażak, jako starszy pan z wąsem, toporkiem i wężem, który biegnie do gaszenia pożaru? To już było, i to bardzo dawno. Straż pożarna XXI wieku to jedna z najlepiej wyszkolonych i wyposażonych służb mundurowych we współczesnym świecie.

Konstanty Stuart - tak nazywał się pierwszy komendant (wówczas: brandmajster) straży pożarnej w Lublinie. Pod jego dowództwem było wtedy 20 strażaków, 18 kominiarzy, uczniowie kominiarscy, pompiarze, sygnaliści i powożący zaprzęgami konnymi stróże.


24 na dobę

Pompy, drabiny i bosaki zostały. Ale konie zastąpiono nowoczesnymi samochodami wartymi kilka milionów zł każdy, ręczne pompy - autopompami mogącymi przetłoczyć ciągu minuty kilka tysięcy litrów wody, a kilkumetrowe drabiny stawiane ręcznie - 40-metrowymi wysięgnikami stawianymi w 30 sekund.

Od telefonu zgłaszającego do wyjazdu strażaków z jednostki mija maksymalnie minuta.

We wszystkich jednostkach Komendy Miejskiej PSP pełni w tej chwili służbę 287 strażaków. Ale nie pracują 8 godzin dziennie, ale… 24. Strażak zaczyna służbę o godz. 7.45, a kończy ją o godz. 7.45 dnia następnego.

Potem ma dwie doby wolnego. I znowu do pracy na 24 godziny. W jednostce przy Szczerbowskiego zawsze jest na służbie 15 strażaków. W mniejszych jednostkach: 6-7.

Pierwsi na miejscu

Wśród nich są specjaliści do zadań specjalnych. Ratownicy wysokościowi wykorzystują techniki alpinistyczne, nurkowie dysponują nowoczesnymi łodziami i sprzętem poszukiwawczym, ratownicy "chemicy” prowadzą działania ratownicze w agresywnym środowisku różnego rodzaju toksycznych substancji.

Jedna rzecz nie uległa tylko zmianie przez te wszystkie lata: strażacy zawsze są pierwsi do niesienia pomocy. Nieważne, przed jak trudną sytuacją stają.

12 Akcji dziennie

W ubiegłym roku lubelscy strażacy uczestniczyli w 4508 akcjach, co daje średnio 12 akcji na dzień. Z tego 2136 zdarzeń to pożary. Pozostała część, czyli ponad 2,3 tys., to tzw. "miejscowe zagrożenia”, czyli akcje inne niż pożary, związane z różnego rodzaju dziedzinami ratownictwa specjalistycznego.

Jakie? M.in. wypadki drogowe, usuwanie zagrożeń z dróg, usuwanie drzew, substancji chemicznych, katastrofy budowlane, pompowanie wody, szukanie zwłok w wodzie, ale także… zdejmowanie kotów z drzew, usuwanie gniazd os i szerszeni, czy wyważanie drzwi do mieszkań.

- To ostatnie jest na porządku dziennym - mówi st. kpt. Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

- Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, który umożliwia m.in. wyważenie drzwi. Jesteśmy często wzywani do pomocy przez policję czy pogotowie ratunkowe. Np. po to, żeby dostać się do mieszkania samotnie mieszkającej osoby, która zasłabła.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!