Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 grudnia 2009 r.
8:32
Edytuj ten wpis

Dziś Barbórka - święto górników i ich patronki św. Barbary (wideo)

0 16 A A

Co roku, przed Barbórką, pod ziemię zjeżdżają rodziny górników. – Podobno po takiej wycieczce żony lepiej swoich mężów traktują – mówi Tomasz Zięba, rzecznik prasowy Lubelskiego Węgla "Bogdanka”. W tym roku kopalnię od środka zobaczyli też dziennikarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
33 metry = 1 stopień

Im dalej w głąb, tym cieplej. Wzdłuż ścian biegną rury z zimną wodą. Jak kaloryfery, tyle że zamiast ogrzewać: chłodzą.

– Tu jest około 26 stopni – mówi Artur Wasil, kierownik oddziału wydobywczego. – Co 33 metry temperatura podnosi się o jeden stopień. Najcieplej jest przy napędzie przenośnika taśmowego: około 30 stopni.

Jest parno, duszno, w powietrzu unosi się pył węglowy, który łatwo przykleja się do mokrych od potu twarzy. Gdyby wybuchł pożar mógłby objąć całą kopalnię. Dlatego na belkach wysoko pod sufitem stoją plastikowe pojemniki wypełnione wodą lub pyłem wapiennym. Białym pyłem wysypany jest cały chodnik, brodzimy w nim po kostki. Pył wapienny miesza się z węglowym, który dzięki temu nie wybuchnie.

Zdrowie, przywileje, zarobki: wszystkiego co raz mniej

Spoceni i brudni wsiadamy do kolejki razem z tymi, co kończą poranną zmianę. Bez kamer i mikrofonów rozmowy są już inne.

Górnicy narzekają na zdrowie ("najczęściej wysiada kręgosłup, pojawiają się problemy z ciśnieniem, niektórzy maja tętniaki mózgu, ale o tym się nie mówi”), na coraz mniejsze przywileje ("kiedyś co dwa lata dostawało się dodatkowy urlop na sanatorium, dziś przysługuje on dopiero po 15 latach pracy”) i zarobki.

– To nieprawda, że tyle zarabiamy (średnia płaca netto w Bogdance to 4200 zł – przyp. red.). Jak nie bierzesz sobót to dostajesz niewiele ponad 2 tysiące na rękę – mówi jeden z górników.

Za chwilę wideo

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Górnik / 30 grudnia 2009 o 17:53
Nawet fajny filmik ,ale pani A.Mazuś bardzo Przeżyła swój zjazd....
Avatar
śleper / 16 grudnia 2009 o 17:13
To nie pył wapienny a pył kamienny jeśli ktoś sie nie zna to niech nie pisze głupot
Avatar
zzz / 5 grudnia 2009 o 22:37
Mistrzu napisał:
...kolejna sprawa, kto tam tabakę wciąga??? Tam wystarczająco dużo pyłu unosi się w powietrzu, aby zapchać cały nos.



Tabaka działa przeczyszczająco na nos, dlatego często służy ona do leczenia np. kataru ;>

Ps. górnicy nie wciągają tabaki tylko sznupią ;]
Avatar
asq / 5 grudnia 2009 o 20:30
~gość~ napisał:
znowu zmieniles swoj nick


to nie jest wypowiedź kogoś wcześniejszego, tylko innej osoby;) nick całkiem przypadkowy. pozdr.
Avatar
~gość~ / 5 grudnia 2009 o 18:19
asq napisał:
Najgorsza jest ta stara gierkowska mentalność "braci" górniczej. Panowie wy wcale nie do tej heroicznej pracy nie byliście zmuszani, wasza praca nie jest podstawą do rozwoju gospodarczego państwa (wręcz przeciwnie potem trzeba utrzymywać na bajecznie długiej emeryturze), to nie dzięki wam np. Łęczna ma energię ciepną, potem różne darmozjady z tego korzystają- ale i za to płacą. Co do płac, nigdy górnik nie powie ile naprawdę zarabia... a jak to jest z 13, barburkami, premiami na święta, na nowy rok szkolny dla dzieci, na wakacje itd. I nic, tylko zawsze: "To zjedź Pan i zobacz jak tu tyramy..." A inni to nic nie robią. Po du*** się drapią i na biednych "ryli" ujadają...



znowu zmieniles swoj nick



znowu zmieniles swoj nick rozwiń
Avatar
filip 44 / 5 grudnia 2009 o 15:30
Pani AGNIESZKA MAZUŚ chyba bardzo przeżyła zjazd na dół kopalni bo w tym artykule podaje "Czasem – w Bogdance rzadko – stężenie tlenku rośnie do poziomu powyżej 1,5 proc. w atmosferze " to skąd biorą tylu górników bo żaden niema prawa przeżyć takiego stężenia gazu silnie trującego , dopuszczalne stężenie to 0,0026%.Pozdrawiam
Avatar
asq / 5 grudnia 2009 o 14:43
Najgorsza jest ta stara gierkowska mentalność "braci" górniczej. Panowie wy wcale nie do tej heroicznej pracy nie byliście zmuszani, wasza praca nie jest podstawą do rozwoju gospodarczego państwa (wręcz przeciwnie potem trzeba utrzymywać na bajecznie długiej emeryturze), to nie dzięki wam np. Łęczna ma energię ciepną, potem różne darmozjady z tego korzystają- ale i za to płacą. Co do płac, nigdy górnik nie powie ile naprawdę zarabia... a jak to jest z 13, barburkami, premiami na święta, na nowy rok szkolny dla dzieci, na wakacje itd. I nic, tylko zawsze: "To zjedź Pan i zobacz jak tu tyramy..." A inni to nic nie robią. Po du*** się drapią i na biednych "ryli" ujadają...
Najgorsza jest ta stara gierkowska mentalność "braci" górniczej. Panowie wy wcale nie do tej heroicznej pracy nie byliście zmuszani, wasza praca nie jest podstawą do rozwoju gospodarczego państwa (wręcz przeciwnie potem trzeba utrzymywać na bajecznie długiej emeryturze), to nie dzięki wam np. Łęczna ma energię ciepną, potem różne darmozjady z tego korzystają- ale i za to płacą. Co do płac, nigdy górnik nie powie ile naprawdę zarabia... a jak to jest z 13, barburkami, premiami na święta, na nowy rok szkolny dla dzieci, na wakacje it... rozwiń
Avatar
górnik / 4 grudnia 2009 o 18:52
Pani Redaktor,
2500-3500 m to wybieg ściany,
2,5 m - to miąższość czyli grubość pokładu,
a długość ściany to długość wyrobiska w którym porusza się kombajn ścianowy - ok. 300 m
Avatar
kamil / 4 grudnia 2009 o 16:56
wtf napisał:
Co to kogo obchodzi???? Są też inne ciężkie zawody gdzie naraża się życie co dnia! Jak się nie podoba to trzeba było się uczyć! A teraz my musimy utrzymywać całe to tołatajstwo! Żółte firaneczki już się skończyły panowie! [/quote]

Ty półgłupku.Temat nie dotyczy stopnia "ciężkości tego zawodu.Dzisiaj jest Święto górników,w tym pracowników największego pracodawcy na lubelszczyźnie.To dzięki tym ludziom grzejesz codziennie dupsko w pokoju,i jedyne co możesz to narzekać.Na więcej CIe nie stać.I niby w jaki sposób Ty te "tołatajstwo" utrzymujesz?
Poza tym jakim trzeba być deb***em by pisać na temat,który nas nie interesuje?
[quote]Jak się nie podoba to trzeba było się uczyć!


Uczyć się?? Żeby tak jak w poprzednim artykule mieć licencjata po administracji,i tułać się po urzędach pracy kilka lat? Zdecydowanie lepiej pójść na kopalnie; z dumą nosić górniczy mundur i zarabiać wcale niemało.Niektórzy właśnie uczą się po to,by tam trafić; do lojalnego pracodawcy,któremu nawet kryzys nie jest straszny.
A najbardziej mnie śmieszy krytyka z miejsca tych ludzi,jakby cały tabor górników Cię przerżnął
po urzędach pracy kilka lat? Zdecydowanie lepiej pójść na kopalnie; z dumą nosić górniczy mundur i zarabiać wcale niemało.Niektórzy właśnie uczą się po to,by tam trafić; do lojalnego pracodawcy,któremu nawet kryzys nie jest straszny.
A najbardziej mnie śmieszy krytyka z miejsca tych ludzi,jakby cały tabor górników Cię przerżnął rozwiń
Avatar
mazus / 4 grudnia 2009 o 14:54
sztajger napisał:
Pani Agnieszko, w kopalniach sa spągi, a nie "spongi". Spąg = dolna powierzchnia warstwy skalnej, pokładu lub wyrobiska. Spong = ???
Poza tym - aparat zabezpiecza górnika przed sytuacją, gdy PODNOSI się stężenie tlenku węgla, a nie odwrotnie!


Już poprawiam. dziękuję za konstruktywne uwagi

Agnieszka Mazuś
Avatar
Górnik / 30 grudnia 2009 o 17:53
Nawet fajny filmik ,ale pani A.Mazuś bardzo Przeżyła swój zjazd....
Avatar
śleper / 16 grudnia 2009 o 17:13
To nie pył wapienny a pył kamienny jeśli ktoś sie nie zna to niech nie pisze głupot
Avatar
zzz / 5 grudnia 2009 o 22:37
Mistrzu napisał:
...kolejna sprawa, kto tam tabakę wciąga??? Tam wystarczająco dużo pyłu unosi się w powietrzu, aby zapchać cały nos.



Tabaka działa przeczyszczająco na nos, dlatego często służy ona do leczenia np. kataru ;>

Ps. górnicy nie wciągają tabaki tylko sznupią ;]
Avatar
asq / 5 grudnia 2009 o 20:30
~gość~ napisał:
znowu zmieniles swoj nick


to nie jest wypowiedź kogoś wcześniejszego, tylko innej osoby;) nick całkiem przypadkowy. pozdr.
Avatar
~gość~ / 5 grudnia 2009 o 18:19
asq napisał:
Najgorsza jest ta stara gierkowska mentalność "braci" górniczej. Panowie wy wcale nie do tej heroicznej pracy nie byliście zmuszani, wasza praca nie jest podstawą do rozwoju gospodarczego państwa (wręcz przeciwnie potem trzeba utrzymywać na bajecznie długiej emeryturze), to nie dzięki wam np. Łęczna ma energię ciepną, potem różne darmozjady z tego korzystają- ale i za to płacą. Co do płac, nigdy górnik nie powie ile naprawdę zarabia... a jak to jest z 13, barburkami, premiami na święta, na nowy rok szkolny dla dzieci, na wakacje itd. I nic, tylko zawsze: "To zjedź Pan i zobacz jak tu tyramy..." A inni to nic nie robią. Po du*** się drapią i na biednych "ryli" ujadają...



znowu zmieniles swoj nick



znowu zmieniles swoj nick rozwiń
Avatar
filip 44 / 5 grudnia 2009 o 15:30
Pani AGNIESZKA MAZUŚ chyba bardzo przeżyła zjazd na dół kopalni bo w tym artykule podaje "Czasem – w Bogdance rzadko – stężenie tlenku rośnie do poziomu powyżej 1,5 proc. w atmosferze " to skąd biorą tylu górników bo żaden niema prawa przeżyć takiego stężenia gazu silnie trującego , dopuszczalne stężenie to 0,0026%.Pozdrawiam
Avatar
asq / 5 grudnia 2009 o 14:43
Najgorsza jest ta stara gierkowska mentalność "braci" górniczej. Panowie wy wcale nie do tej heroicznej pracy nie byliście zmuszani, wasza praca nie jest podstawą do rozwoju gospodarczego państwa (wręcz przeciwnie potem trzeba utrzymywać na bajecznie długiej emeryturze), to nie dzięki wam np. Łęczna ma energię ciepną, potem różne darmozjady z tego korzystają- ale i za to płacą. Co do płac, nigdy górnik nie powie ile naprawdę zarabia... a jak to jest z 13, barburkami, premiami na święta, na nowy rok szkolny dla dzieci, na wakacje itd. I nic, tylko zawsze: "To zjedź Pan i zobacz jak tu tyramy..." A inni to nic nie robią. Po du*** się drapią i na biednych "ryli" ujadają...
Najgorsza jest ta stara gierkowska mentalność "braci" górniczej. Panowie wy wcale nie do tej heroicznej pracy nie byliście zmuszani, wasza praca nie jest podstawą do rozwoju gospodarczego państwa (wręcz przeciwnie potem trzeba utrzymywać na bajecznie długiej emeryturze), to nie dzięki wam np. Łęczna ma energię ciepną, potem różne darmozjady z tego korzystają- ale i za to płacą. Co do płac, nigdy górnik nie powie ile naprawdę zarabia... a jak to jest z 13, barburkami, premiami na święta, na nowy rok szkolny dla dzieci, na wakacje it... rozwiń
Avatar
górnik / 4 grudnia 2009 o 18:52
Pani Redaktor,
2500-3500 m to wybieg ściany,
2,5 m - to miąższość czyli grubość pokładu,
a długość ściany to długość wyrobiska w którym porusza się kombajn ścianowy - ok. 300 m
Avatar
kamil / 4 grudnia 2009 o 16:56
wtf napisał:
Co to kogo obchodzi???? Są też inne ciężkie zawody gdzie naraża się życie co dnia! Jak się nie podoba to trzeba było się uczyć! A teraz my musimy utrzymywać całe to tołatajstwo! Żółte firaneczki już się skończyły panowie! [/quote]

Ty półgłupku.Temat nie dotyczy stopnia "ciężkości tego zawodu.Dzisiaj jest Święto górników,w tym pracowników największego pracodawcy na lubelszczyźnie.To dzięki tym ludziom grzejesz codziennie dupsko w pokoju,i jedyne co możesz to narzekać.Na więcej CIe nie stać.I niby w jaki sposób Ty te "tołatajstwo" utrzymujesz?
Poza tym jakim trzeba być deb***em by pisać na temat,który nas nie interesuje?
[quote]Jak się nie podoba to trzeba było się uczyć!


Uczyć się?? Żeby tak jak w poprzednim artykule mieć licencjata po administracji,i tułać się po urzędach pracy kilka lat? Zdecydowanie lepiej pójść na kopalnie; z dumą nosić górniczy mundur i zarabiać wcale niemało.Niektórzy właśnie uczą się po to,by tam trafić; do lojalnego pracodawcy,któremu nawet kryzys nie jest straszny.
A najbardziej mnie śmieszy krytyka z miejsca tych ludzi,jakby cały tabor górników Cię przerżnął
po urzędach pracy kilka lat? Zdecydowanie lepiej pójść na kopalnie; z dumą nosić górniczy mundur i zarabiać wcale niemało.Niektórzy właśnie uczą się po to,by tam trafić; do lojalnego pracodawcy,któremu nawet kryzys nie jest straszny.
A najbardziej mnie śmieszy krytyka z miejsca tych ludzi,jakby cały tabor górników Cię przerżnął rozwiń
Avatar
mazus / 4 grudnia 2009 o 14:54
sztajger napisał:
Pani Agnieszko, w kopalniach sa spągi, a nie "spongi". Spąg = dolna powierzchnia warstwy skalnej, pokładu lub wyrobiska. Spong = ???
Poza tym - aparat zabezpiecza górnika przed sytuacją, gdy PODNOSI się stężenie tlenku węgla, a nie odwrotnie!


Już poprawiam. dziękuję za konstruktywne uwagi

Agnieszka Mazuś
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 0 0

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 3 0

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 4 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach
RAPORT

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach 0 3

Według najnowszych danych GUS w kwietniu br. odnotowano wyraźną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek
MAGAZYN

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek 5 2

Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta 1 1

W amfiteatrze w Kumowej Dolinie znika dotychczasowa scena i widownia. Z całego obiektu pozostaną jedynie zewnętrzne mury budynku zaplecza i stalowa konstrukcja zadaszenia sceny. Poza tym wszystko ma być nowe

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia)
galeria

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia) 2 0

Pożar w wieżowcu przy ulicy Lipińskiego 5 w Lublinie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor 43:47 [ZAPIS RELACJI]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor 43:47 [ZAPIS RELACJI] 24 0

O 16:15 lubelscy żużlowcy w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym Nice 1 Ligi Żużlowej zmierzą się ze Wybrzeżem Gdańsk

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku 0 0

Duży pech piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Podlasie w końcówce prowadziło na wyjeździe z MKS Trzebinia, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry samobójcze trafienie Mateusza Łakomego dało gospodarzom jeden punkt.

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc 0 6

Policjanci z lubelskiej drogówki przez kilkanaście kilometrów eskortowali dzisiaj samochód z małym dzieckiem. Maluch prawdopodobnie czymś się zakrztusił, a jego ojciec poprosił funkcjonariuszy o pomoc.

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 6 3

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu opartego na reportażach Pawła Piotra Reszki o "zwykłych - niezwykłych" mieszkańcach województwa lubelskiego - Diabeł i tabliczka czekolady.

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera
POLITYKA

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera 14 6

Niższy CIT i ZUS dla przedsiębiorców, fundusz budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia i zabezpieczenia emerytalne dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - to niektóre z założeń "Piątki Morawieckiego". Zdaniem opozycji ma to na celu przykrycie zamieszania związanego z wysokimi nagrodami dla członków rządu. - Może chodzić o odbicie w sondażach - przyznaje politolog

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!