Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2012 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Dziś Dzień Płynu do Mycia Naczyń

0 8 A A
 (Galeria Biała / archiwum)
(Galeria Biała / archiwum)

Można nie mieć telewizora, poglądów politycznych albo planów na przyszłość. A ten specyfik mają nawet i tacy. W niedzielę mamy Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bez względu na irracjonalność takiego święta, płynowi się ono należy.

Zmywanie naczyń kuchennych i stołowych to czynność wykonywana przynajmniej 356 razy w roku w każdym domu. Jak wyliczają autorzy testu płynów do ręcznego mycia naczyń, jaki zrobiono w 2007 roku dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego (we współpracy z Federacją Konsumentów), w czteroosobowej rodzinie zmywa się w ciągu roku stertę naczyń złożoną z około: 18000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń.
I kto powie, że płyn do mycia tego wszystkiego nie jest wart święta?

Ludwik wiecznie żywy

– Kto żył w bloku w czasach PRL-u i dowiadywał, się że lipiec (albo sierpień) będzie miesiącem remontu ciepłowni wiedział, że tylko wystany w kolejce Ludwik albo TipTop uratują zmywanie w lodowatej wodzie – wspomina pani Dorota z lubelskiego LSM. – TipTop już znikł z półek, choć jak mi się wówczas wydawało, miał fajny zapach i niesamowite opakowanie: żółtą przezroczystą wytłoczkę, której się ucinało nożyczkami dziobek. W miarę zużywania, wytłoczkę się zduszało do ostatniej kropelki – dodaje matka dorosłych dzieci, które mgliście pamiętają gary z wrzątkiem na kuchni. Mniejszy na zmywanie, większy do mycia. Płynu TipTop nie pamiętają.

– Ludwik to tradycyjna marka i ludzie do niej przywiązani ją kupują. Pomimo dużej ilości zapachów w asortymencie, najczęściej ten najstarszy miętowy. Ale nie powiem dokładnie, ile. My mamy takie ilości produktów, że takich zestawień nie robimy – mówi Janusz Borkowski, kierownik lubelskiej hurtowni chemii gospodarczej Frega z ulicy Chemicznej. – Można powiedzieć, że klienci robiąc zakupy w markecie kierują się ceną, a kiedy idą do zwykłego sklepu czy kiosku, wybierają płyn zgodnie z przyzwyczajeniem. Czyli najczęściej Ludwika.

Lato płynie

Kierownik hurtowni pytany, czy we wszystkich butelkach z płynem do naczyń jest to samo, tłumaczy, że zasada działania jest ta sama, ale nie wnikał w niuanse produkcyjne. – Może jedynie jeśli jakiś producent wypuszcza na rynek płyn droższy i tańszy można się spodziewać, że ten drugi jest bardziej rozcieńczoną wersją droższego.

Co ciekawe, handel płynem do mycia naczyń podlega rytmowi pór roku. – Najwięcej płynów sprzedaje się latem. Nie wiem dlaczego. Jak jest ciepło, to ludzie więcej zmywają? – zastanawia się Borkowski, który nie wiedział, że niedziela jest świętem płynu do mycia naczyń. – No, ale toastów wznosić się nim nie da – żartuje. Pytany, jakiego płynu on używa, przyznaje, że takie zakupy robi żona i przy wyborze kieruje się w markecie ceną.

Za dużo, za dużo!

Okazuje się, że większość z nas myje naczynia pod bieżącą wodą, a płyn dozuje na myjkę (gąbkę, ściereczkę, szczotkę – 76 proc. ankietowanych). Pozostali zmywają nalewając do jednej komory zlewu wodę z płynem, a w drugiej płuczą. Tyle samo osób nie stosuje się do zaleceń określonych w "sposobie mycia” podawanym na etykiecie płynów! Czyli nie rozcieńczamy porcji płynu. Ba, nie robimy tego nawet w przypadku, gdy kupujemy koncentrat. Wówczas też nie przestrzegamy zalecanych proporcji rozcieńczania.

Poezja myjąca

Możliwe, że to z myślą o takich, przedawkujących klientach, producenci informują "płyn zawiera pozyskiwany z orzechów palmy brazylijskiej olej babassu, działający przeciwstarzeniowo i nawilżająco na skórę dłoni. Gliceryna i alantoina regenerują, koją i wygładzają naskórek, usuwając spękania i zgrubienia. Obecność protein mleka…”.

"Słoneczna moc cytrusów, połączona ze świeżością kwiatu wiśni. Niezwykle apetyczny zapach, który na zawsze zagości w Twojej kuchni”.

Tymczasem testy, jakie pięć lat temu wykonano za pieniądze unijne i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówią więcej prawdy o tym najpopularniejszym domowym środku czystości. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zbawienny wpływ na dłonie zmywających.

Albo tłuste, albo paluszki

To ważne, bo jak wykazują badania konsumenckie, tylko co trzeci respondent przyznaje, że zmywa w rękawiczkach, a prawie połowa czuje, że musi po zmywaniu użyć kremu do rąk. Pół setki osób, które poprosili ankieterzy o to, by zmywały w 10 różnych płynach do naczyń dostępnych na rynku, wskazało płyn, który ich zdaniem nie niszczy rąk. Jeden! To był Frosch z charakterystyczną zielona żabką na etykiecie. Ale w ocenie ogólnej ten specyfik zyskał zaledwie ocenę "dobrą”. Najlepiej zmywacze ocenili te płyny, które… najbardziej niszczyły im ręce. Czyli były wydajne i dobrze sobie radziły z zabrudzeniami. Takim radykalnym płynem był w ich ocenie Morning Fresh.

Moje panie przepytane

Na 10 moich koleżanek redakcyjnych 4 używają Ludwika, 2 kupują Pur, a 1 Fairy. Pozostałe nie są wierne marce, kierują się ładnym zapachem płynu albo funkcjonalnością opakowania. Nie wierzą reklamom: w łagodność i wydajność itp. 1 nawet bardzo nie wierzy i używa rękawiczek. Kilka marzy o zmywarce, 1 ma zmywarkę. 1 zmywającego męża.

Pan Henryk M.

Na bardzo pouczającym blogu o minimalizmie, prostocie, oszczędzaniu i zdrowiu, autor Henryk Minimalista chwali się, że nie używa zmywarki i płynu do naczyń. – Nie narażam się na negatywne działanie detergentów, nie zagracam kuchni, jestem przyjaźniejszy środowisku, a przez odpowiednie techniki mycia nawet oszczędzam – zapewnia. Uważa, że używając płynu zużywa więcej wody. Zdradza autorska technikę: namoczyć, potem wziąć dobrą gąbkę i myć. – Zmywanie może być nawet przyjemne, jeśli się do tego odpowiednio podejdzie.

Na Facebooku polubiło metodę blogera… 9 osób.

Sztuka przedmiotów codziennych

– Dla mnie najciekawsze jest to, w jaki sposób namaluję plamki i brudki – mówi Karolina Komorowska z Lublina. Absolwentka UMCS tworzy obrazy malarskie, których podstawowym motywem są zużyte przedmioty codziennego użytku. Są tam talerze z zeschniętą resztką śniadania, ze zużytą torebką ekspresowej herbaty. Ich kształty wycina z płyty mdf, a następnie bardzo precyzyjnie maluje. Ukazują piękno rzeczy porzuconych, brzydkich a jednocześnie stanowią refleksję o ludzkim działaniu, w które wpisuje się kruchość życia czy świadectwo mijającego czasu.
"Buble”, wystawę prac Karoliny Komorowskiej, można było zobaczyć w lubelskiej Galerii Białej i zamojskiej galerii Drugie Piętro Strefa Sztuki.

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium