Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 sierpnia 2022 r.
10:23

Dzisiaj startuje Re:tradycja, czyli Jarmark Jagielloński po nowemu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 1 A A
Koncert Re:tradycja 2021
Koncert Re:tradycja 2021 (fot. Maciej Kaczanowski)

Koncerty, zabawy i stoiska rzemieślników będą wypełniać lubelskie Stare Miasto od dziś do niedzieli włącznie. Tyle potrwa festiwal Re:tradycja, czyli impreza, która wykluła się z Jarmarku Jagiellońskiego i zarazem go wchłonęła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez kilkanaście lat w połowie sierpnia na Starym Mieście instalowały się kramy Jarmarku Jagiellońskiego. Od 2016 r. częścią jarmarku był koncert Re:tradycja, w którym znani polscy artyści występowali wspólnie z mistrzami muzyki ludowej. W tym roku jest odwrotnie: mamy festiwal pod nazwą Re:tradycja i handlową część zwaną nadal Jarmarkiem Jagiellońskim.

– Muzyka jest jedną z głównych osi programowych festiwalu – mówi Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu. – Na tegoroczne koncerty zaprosimy na scenę główną festiwalu, która będzie zlokalizowana na Błoniach pod Zamkiem a także do bazyliki ojców dominikanów, którzy każdego roku goszczą nas z muzycznym wydarzeniem.

Główny koncert

Muzyczne atrakcje zaczną się od koncertu, który daje nazwę całemu festiwalowi. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 20.

– Artyści zabiorą nas do świata muzyki tradycyjnej Polski, Ukrainy i Białorusi. Usłyszymy pieśni religijne, obrzędowe, melodie taneczne – zapowiada Waszczuk. – Każda kolejna pieśń doda coś do poprzednich utworów, wchodząc ze sobą w dialog, rozwijając jakieś tematy muzyczne lub tekstowe.

Merytorycznym opracowaniem koncertu zajęła się Maniucha Bikont.

– Do współpracy zaprosiła artystki z Polski, Ukrainy i Białorusi: Tetianę Sopiłkę, która wystąpi wraz z córkami: Anną i Marią Zaczykiewicz, Nastię Niakrasawą, Darię Butskaję, Julitę Charytoniuk i Wierę Niczyporuk, mistrzynię śpiewu tradycyjnego z Polaska – wylicza dyrektorka festiwalu. – W koncercie weźmie udział Męski Zespół Muzyki Cerkierwnej Katapetasma z Łukaszem Hajduczenią na czele. Natomiast za współczesną muzyczną stronę projektu odpowiada Bartosz Weber, który zaprosił do współpracy multiinstrumentalistów: Miłosza Pękalę, Michała Fetlera i Wojciecha Traczyka.

Zobacz: Warsztaty i plac zabaw na Jarmarku Jagiellońskim 2021

Re:tradycja - Muzyczne atrakcje

W piątek o godz. 21.30 scenę na Błoniach przejmie ukraińskie trio US Orchestra, którego nazwa nawiązuje do zespołów, jakie mniej więcej sto lat temu zakładali w Stanach Zjednoczonych ukraińscy emigranci. Muzycy sięgają chętnie po to, co stworzyła pod koniec XIX wieku kapela z miejscowości Dykańka, która opracowywała walce pisane oryginalnie dla całych orkiestr dętych. Podobno na ich koncertach trudno powstrzymać się od tańca.

W sobotę o godz. 19.30 na głównej scenie wystąpi zespół Zawierucha ze skrzypcową muzyką ludową z centralnej Polski.

W znacznie dalszą podróż zabierze gości druga z grup występujących na tym koncercie: fiński zespół Pauanne, który będzie czarować nie tylko repertuarem nasyconym niechrześcijańską tradycją fińskiej muzyki ludowej, ale też instrumentarium: skrzypce, organy Hammonda i perkusja.

Sobotnim deserem muzycznym będzie potańcówka, która ma się rozpocząć na Błoniach obok Zamku o godz. 22.30. Do tańca będą przygrywać kapele wiejskie oraz zespoły składające się z uczniów tradycyjnych muzyków. Całość zacznie się występem Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, zagra też Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Kapela Odloty oraz Kapela Napięcie.

Muzyczna niedziela zacznie się już o godz. 14.  O tej porze w bazylice dominikanów przy Złotej 9 swój akustyczny występ zacznie norwersko-szwedzkie trio Ævestaden.

– Usłyszymy połączenia psalmów tradycyjnych i współczesnych kompozycji stworzonych przez muzyków – zapowiada Waszczuk. – Multiinstrumentaliści inspirują się muzyką tradycyjną, poszukując własnej ścieżki w muzyce współczesnej.

O godzinie 15 można się znaleźć w okolicy Wieży Trynitarskiej, z której w cztery strony świata będzie grać Joszko Broda. To wydarzenie towarzyszące festiwalowi.

Kolejny duży koncert na Błoniach pod Zamkiem rozpocznie się w niedzielę o godz. 19.30. Na scenie pojawią się dwa zespoły.

Pierwszym z nich będzie Light in Babylon, który zabierze widzów na muzyczną wyprawę do Bliskiego Wschodu.

– Z niezwykłą energią łączy muzyczne tradycje Stambułu jak i sefardyjskiej społeczności żydowskiej – opowiada dyrektorka festiwalu. Drugą grupą będzie Fanfara Station łącząca instrumenty dęte z północnoafrykańską sekcją rytmiczną i elektroniką. – To trio muzyków, które zabierze nas w muzyczno-taneczny trans muzyki migrującej wokół basenu morza Śródziemnego i kultury północnoafrykańskiej.

Kapela Napięcie (fot. Materiały prasowe)

Re:tradycja - Kramy z cudeńkami

W tym roku stoiska handlowe Jarmarku Jagiellońskiego mają działać wyłącznie w sobotę i niedzielę. Na Starym Mieście można się spodziewać około 140 twórców ludowych z Polski, Ukrainy, Słowacji i Litwy.

– Naszym tegorocznym tematem przewodnim jest tradycyjna biżuteria i ozdoby. Dlatego wszystkim tych, którzy są ciekawi, czym przyozdabiali swoje stroje nasi przodkowie, polecam festiwalowy spacer po ulicy Grodzkiej oraz wokół Trybunału Koronnego, ponieważ tam głównie zlokalizowane będą stoiska, które opowiedzą nam o tym temacie – mówi Agata Turczyn z Warsztatów Kultury odpowiedzialnych za koordynację jarmarku.

Wśród twórców mających sprzedawać swoje wyroby będzie Wiktoria Andrasz z Ukrainy, na której stoisku wśród wielu cacek będzie można znaleźć biżuterię z koralików. Również z Ukrainy przyjedzie Liubow Rozputniak wytwarzająca swoją biżuterię m.in. z ceramiki i naturalnych kamieni.

Żelazo, miedź, brąz i mosiądz oraz szkło i bursztyn to materiały, po które sięga litewska artystka Audronė Latėnienė. Z kolei wełna jest jednym z tworzyw dla Edyty Cieślik-Mroczek inspirującej się kulturą ludową regionu opoczyńskiego. Dla odmiany w miedzi rozkochał się Jozef Sikora ze Słowacji, który zaczął już w podstawówce, gdy robił z drutu pierścionki dla koleżanek z klasy. Artystów, którzy przyjadą do nas z biżuterią można wyliczać jeszcze długo.

– Oczywiście jarmark to nie tylko biżuteria, ale też wiele innych dziedzin tradycyjnego rzemiosła – zastrzega Turczyn. Na stoiskach znajdziemy również rozmaite czapki, torby, misy, lalki, zabawki, lampy, świeczniki i wiele innych produktów.

Re:tradycja - dla najmłodszych

W tym roku dzieci będą mogły się zapoznać z dawnymi instrumentami muzycznymi i dawnymi drewnianymi zabawkami oraz muzyką ludową. Wszystko to połączy Kapela Odloty w swoim spektaklu, który pokaże dwukrotnie: dzisiaj o godz. 18 na patio Warsztatów Kultury przy Grodzkiej 7 oraz w sobotę o godz. 11 na parterze galerii handlowej VIVO!, a w obu tych miejscach mają rozbrzmiewać polki, oberki i inne melodie, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Wielkopolski, bo właśnie stamtąd pochodzi kapela.

Przez całą sobotę i niedzielę ma działać festiwalowe „Podwórko” na Błoniach obok Zamku (będzie czynne od godz. 11 do 18). To miejsce, w którym będzie można sobie przypomnieć dawne gry: w kapsle, w gumę oraz pchełki.

Będą też klockowe puzzle, kurki na pochylni oraz instrumenty muzyczne, w tym diabelskie skrzypce. Do tańca ma przygrywać Dziecięcy Zespół „Oreli”, który przyjedzie do nas z Kijowa. Na Błoniach obecna ma być ukraińskojęzyczna animatorka.

W sobotę można się wybrać z dzieckiem na spektakl „Igraszki z Dropsem”, który przywiezie do nas Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI. Gdy dzieci będą przeżywać akcję spektaklu, rodzice będą mogli podziwiać piękne lalki. Spektakl ma być pokazany wyłącznie raz, o godz. 18, na patio Warsztatów Kultury przy Grodzkiej 7.

W niedzielę patio Warsztatów Kultury będzie sceną spektaklu „O Kogutku, co umiał działać do skutku” (początek o godz. 16). Teatr Echa wziął na warsztat starą, polską baśń o dzielnym i upartym kogutku.

Wszystkie wspomniane atrakcje są bezpłatne. Oczywiście poza towarem na straganach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium