Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 czerwca 2011 r.
15:03
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Pięć miast i jeden zwycięzca. Werdykt we wtorek

0 11 A A
Happening na pl. Litewskim (Archiwum)
Happening na pl. Litewskim (Archiwum)

Już we wtorek dowiemy się, które z pięciu polskich miast otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 . Tytuł ten przyzna 13-osobowa Komisja Selekcyjna. Jak prezentują się poszczególni kandydaci?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin

Podkreśla młodość ducha, akademickość, ale i bogatą, wielowiekową historię, w której przeplatały się różne kultury. Akcentuje m.in. liczną obecność Żydów w przedwojennym mieście. Teraz, gdy ich już nie ma, umiejętnie kultywuje pamięć o zburzonej części miasta i o jego mieszkańcach. Zwraca też uwagę na swoje związki ze Wschodem i sytuuje się jako ważny ośrodek współpracy ze wschodnimi kulturami, religiami i nacjami.

Kontenerowe centra animacji

W pierwszej aplikacji pisze m.in. o tworzeniu Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, która ma być szkołą artystyczną dla młodych reżyserów i animatorów kultury, w planach jest też Centrum Arteterapii dla pełno- i niepełnosprawnych, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego, uniwersytet polsko-ukraiński, na który – jak wszystko wskazuje – raczej się nie doczekamy. W aplikacji wspomina się też o "kontenerowych centrach animacji”, gdzie małe grupy animatorów tworzyłyby dla siebie bazę.
Miasto silnie akcentuje związki z okolicznymi wsiami bez ogródek przyznając, że nadal jest to dla wielu temat trochę wstydliwy. Chce być miejscem dialogu między "miejskością” i "wiejskością”. Aplikacja zakłada także zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów.

Jak chce być postrzegany Lublin? Jako "Miasto w dialogu”, czyli miejsce rozmów między religiami, kulturami, narodami i grupami społecznymi. Miasto podkreśla też swój akademicki charakter i jego wkład w tworzenie swej tożsamości wynikający m.in. ze współpracy środowisk naukowych i kulturalnych.

Potrzebujemy szansy

Miasto zebrało ponad 600 projektów wydarzeń od mieszkańców i zwraca uwagę na ich zaangażowanie. – Mamy do zrobienia wielką sprawę, potrzebujemy tylko szansy. Stąd taka determinacja w walce o ten tytuł – mówi Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny projektu ESK.

– W 2007 roku myśleliśmy, że Urząd Miasta zrobi wszystko własnymi siłami. Dziś podchodzimy do tego inaczej. Ten proces udało się w 100 proc. uspołecznić – podkreśla Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta miasta.

Lublin zwraca uwagę także na swoją przyjazną wielkość pozwalającą na lepsze zapełnienie przestrzeni kulturą i stworzenie jeszcze silniejszego poczucia jej obecności na każdym kroku.

Gdańsk

Startuje pod hasłem "Wolność Kultury, Kultura Wolności”. W swych głównych tezach słowo "wolność” odmienia przez wszystkie przypadki, odwołuje się do "Solidarności”, ale zastrzega, że "Gdańsk to nie pomnik, to ludzie”. Kilkakrotnie podkreśla, że chce uniknąć trwałego zaszufladkowania jako historyczny symbol.

– Chcemy wyjść od tożsamości miasta i od dziedzictwa związanego z najnowszą historią, by mówić o rzeczach ważnych dla całej Europy – podkreśla Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK 2016.

Dwa wątki

Gdańsk koncentruje się na dwóch wątkach. Pierwszy to działania kulturalne w dzielnicach, czego przykładem są imprezy związane ze sztuką uliczną. Na Zaspie powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Drugi to europejski wymiar terenów po stoczni.

– Powstaje tu Europejskie Centrum Solidarności, już jest niezależny Instytut Sztuki Wyspa, który organizuje festiwal alternatywny. Chcemy rozwijać kulturę w tym miejscu. Będzie tu też nowa dzielnica i podpisano właśnie list intencyjny między inwestorami wchodzącymi na teren stoczni, samorządem i działającymi tu artystami, by ważna dla całej Europy przestrzeń nadal coś znaczyła – dodaje Czarnecki.

Gdańsk podkreśla też, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą. Chce łączyć kulturę i nowoczesne technologie. Kładzie nacisk na różnorodność kulturową i religijną.

43 projekty

Tak jak w Lublinie, tak i tam przeprowadzono otwarty nabór pomysłów na wydarzenia, które warto ująć w finałowej aplikacji. Wpłynęły 43 projekty, uznanie jurorów zdobyło 9. W grudniu zeszłego roku na zlecenie samorządu przeprowadzono badania opinii publicznej: 74 proc. mieszkańców wierzy, że Gdańsk zostanie ESK.

Warszawa

Warszawa mówi o integracji dwóch brzegów Wisły, czyli biedniejszej i bogatszej części miasta. Chce też stworzyć nad brzegami rzeki promenady, lokale gastronomiczne, instytucje kultury.

Mamy doświadczenie

Zapowiadane są wycieczki do niekonwencjonalnych miejsc i współpraca z niszowymi pasjonatami i subkulturami. Podkreśla się wolę zagospodarowania wolnych przestrzeni poprzez organizację imprez kulturalnych, czy też tworzenie różnych instalacji artystycznych.
Warszawa chwali się też doświadczeniem w organizacji dużych wydarzeń: od dwusetnej rocznicy urodzin Chopina w 2010 roku, poprzez polską prezydencję w UE w 2011 roku, po Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w roku 2012.
– Warszawa jest jedyną europejska stolicą, która w śródmieściu ma dwa stadiony sportowe – zaznacza Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. ESK.

"Jesteśmy dobrze zorganizowani i hołdujemy perfekcji” – czytamy w pierwszej aplikacji. Jej autorzy zwracali też uwagę na to, że stolica jest obecnie najbardziej kosmopolitycznym miastem w Polsce z rosnącymi mniejszościami Chińczyków, Wietnamczyków i imigrantów z Afryki.

Zmienimy wizerunek

Dla Warszawy ESK ma być też szansą na zmianę wizerunku, który przesadnie pozytywny nie jest.
W pierwszej aplikacji była też mowa o programach lojalnościowych dla konsumentów kultury, o ułatwieniach dla niepełnosprawnych, które mają się pojawić we wszystkich placówkach i wteszcie o koordynacji świąt ulic i lokalnych festynów oraz o systemie grantów dla młodych artystów i woli przyciągania nowych.

Katowice

Miasto ogrodów – to hasło przewodnie starań Katowic o tytuł ESK. I, jak zapewniają w katowickim biurze ESK, nie są to tylko puste hasła. Jeden z bardziej malowniczych projektów to Super Ogród, czyli sadzenie ogrodów na balkonach "Superjednostki”, największego bloku na południu Polski.

Ogródek dla każdego

– Każdy z mieszkańców Katowic może zostać opiekunem jednego ogródka. Wystarczy ufundować cztery skrzynki z kwiatkami, które dostaną mieszkańcy "Superjednostki” – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor biura ESK Katowice 2016.

Do tej pory udało się w ten sposób ukwiecić 300 balkonów. Eksperci, którzy odwiedzili miasto w środę, mogli też zobaczyć jak centrum miasta tonie w słonecznikach, bo tego dnia rozdano 10 000 kwiatów.

Katowice chcą zaprosić mieszkańców do przebywania w przestrzeni publicznej i "wspólnej pracy dla jej rozkwitu”. Jest też plan stworzenia internetowej bazy pomysłów i umiejętności. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w całej aglomeracji górnośląskiej. Podobnie jak w Lublinie, w przygotowanie aplikacji zaangażowało się wielu młodych ludzi z różnych środowisk. – To oni są siłą napędową tego projektu – podkreśla Zaczkowski.

Miasto chce też pozbyć się łatki ośrodka przemysłowego. To, co dotąd było industrialne, dziś ma służyć innym celom, m.in. kulturze. Na terenie kopalni "Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego, Tomasz Konior zaprojektował gmach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej, nowe inwestycje planowane są też na uniwersyteckim kampusie.

Pewni zwycięstwa

Stolica górnego Śląska podkreślają swoje muzyczne "dziedzictwo”. – W Katowicach muzyka zawsze był silna. Mamy dwie znane orkiestry, a ambasadorem naszego projektu jest Wojciech Kilar – mówi Zaczkowski. Katowice uważają się za czarnego konia konkursu. Mają poparcie Krakowa, który jako jedyne polskie miasto był już ESK. – Na giełdzie mówi, się, że to my wygramy. Lublinowi, życzę zaszczytnego drugiego miejsca.

Wrocław

"Przestrzenie dla piękna” – tak miałoby brzmieć hasło ESK 2016 miasta, które chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Wrocław podkreśla, że zawsze był i nadal jest miejscem spotkań narodów. Miasto, które po wojnie na nowo musiało budować tożsamość, dziś chce być postrzegany jako miasto europejskie.

Obligacja Kulturalna

Poprzez tzw. Obligację Kulturalną miasto chce wciągnąć w obieg kultury ludzi młodych, bezrobotnych, a także starszych i niepełnosprawnych. To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek.

We Wrocławiu powstać ma Inkubator, czyli instytucja ułatwiająca start i rozwój młodym artystom (poprzez przyznawanie stypendiów). Nowatorskim pomysłem jest otwarcie dla działań artystycznych przestrzeni kościelnych w 2016 roku. Projekt miałby być realizowany we współpracy m.in. z gminą żydowską i muzułmańską.

Eksperci, którzy we Wrocławiu gościli w czwartek, zobaczyli m.in. Rynek, Dzielnicę Czerech Wyznań, synagogę Pod Białym Bocianem i remontowaną właśnie Halę Stulecia. Ważnym punktem ich wizyty było Nadodrze.

– To dzielnica w trakcie intensywnej rewitalizacji. Jest wiele rzeczy, które chcielibyśmy zrobić tu inaczej i dlatego tytuł ESK jest nam tak potrzebny – mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK.

Plakaty i ulotki

Wrocław chce stawiać nowe rzeźby i eksponować prace malarskie na 120 ślepych ścianach. Proponuje też otwarte warsztaty projektowania wnętrz, by ludzie sami mogli przekształcać swoje prywatne, domowe przestrzenie. W pierwszej aplikacji wytknięto mu słaby kontakt z mieszkańcami. Dlatego teraz wrzucono ulotki do kilkudziesięciu tysięcy skrzynek, a w całym mieście rozwieszono plakaty. Mieszkańcy zgłosili ponad 600 projektów kulturalnych.

– Za naszymi staraniami o tytuł ESK nie stoi tylko grupka intelektualistów, ale zwykli mieszkańcy – podkreśla Maryniec.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Armiliusz / 19 czerwca 2011 o 22:06
[quote name='Jan' timestamp='1308484250' post='491306']
Można głosować na Lublin pod linkami

http://www.candidatecities.com/ - mozna tu oddać 3 głosy

http://esk.kulturaonline.pl/
[/quote]
Na kogo.... na reprezentantów z Tektury czy z Teatru NN ? .A moze na bajgle lub karpia po żydowsku? Albo też cebularza bo krupniok i zacierka nie mają takiej siły przebicia ? Wybacz ale poczekam kiedy główne skrzypce będą grali;Kaniorowcy,Włościańska Orkiestra Namysłowskiego,ludzie ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Lubelski Teatr Operetka,Filharmonia i temu podobne inicjatywy skutecznie spychane w medialne zacisze.
[quote name='Jan' timestamp='1308484250' post='491306']
Można głosować na Lublin pod linkami

http://www.candidatecities.com/ - mozna tu oddać 3 głosy

http://esk.kulturaonline.pl/
[/quote]
Na kogo.... na reprezentantów z Tektury czy z Teatru NN ? .A moze na bajgle lub karpia po żydowsku? Albo też cebularza bo krupniok i zacierka nie mają takiej siły przebicia ? Wybacz ale poczekam kiedy główne skrzypce będą grali;Kaniorowcy,Włościańska Orkiestra Namysłowskiego,ludzie ze Stow... rozwiń
Avatar
Armiliusz / 19 czerwca 2011 o 21:49
Jestem dobrej myśli, a mianowicie takiej ,że ten "zaszczyt"nas ominie a Teatr NN poszuka sobie gdzie indziej finansowania a nie w Miejskiej kasie pod pretekstem głównego inspiratora tej hucpy. Jako Miasto i społeczność Polski południowo-wschodniej możemy się bawić polskimi zabawkami a nie tymi podrzuconymi w imię niby to jakiś wzniosłych ideologii.
Avatar
mhm / 19 czerwca 2011 o 21:46
Faktycznie, ludzie w Katowicach szczyca sie tym, iz znajduja sie na przedzie wszelkich sondazy w internecie i to jest ich zdaniem zaangazowanie sie spolecznosci w istote esk. Ja natomiast wole wszelkiego rodzaju akcje jak np. ta ostatnio na litewskim. Lublin musi wygrac, nie widze innej opcji.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2011 o 18:24
A widzisz? Ci głupi Katowiczanie o tym nie wiedzą i przez 5 dni oddali na swoje miasto 200 tysięcy głosów. Co za barany! A to im sie na nic nie przyda. Na marne pokazali że im zależy. Ha ha!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2011 o 18:22
[quote name='realny' timestamp='1308492535' post='491340']
Człowieku coś ty taki upierdliwy?
Ile razy ci trzeba tłumaczyć, że to głosowanie na ulubione miasto i głosy te nie mają żadnego wpływu na wybór ESK!
[/quote]
Avatar
Cr / 19 czerwca 2011 o 18:09
[quote name='Majkel' timestamp='1308496729' post='491357']
Ech, trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda. Konkurenci to większe, lepiej zarządzane miasta, dlatego chciałbym żeby ktoś dał szansę małemu miasteczku na wschodzie. Potrafiliśmy się zjednoczyć kiedy przyjechali eksperci, mam nadzieję, że tak samo będzie we wtorek.
[/quote] Lublin nie jest małym miasteczkiem, bo w skali kraju to duże miasto - większe od Katowic. A to że znajduje się na wschodzie to atut. Czas żebyś wyzbył się kompleksów.
Avatar
Cr / 19 czerwca 2011 o 18:07
[quote name='Przygoda' timestamp='1308486567' post='491316']
Po dziwnym "usunięciu" Łodzi ten konkurs nie ma sensu, hipokryzja w każdym calu.
[/quote]
Łódź miała wygrać, bo ty tak chcesz? Łódź odpadła bo była za słaba. Finaliści natomiast są bardzo mocni i można się spodziewać zwycięstwa każdego z nich oprócz Warszawy.
Avatar
Majkel / 19 czerwca 2011 o 17:18
Ech, trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda. Konkurenci to większe, lepiej zarządzane miasta, dlatego chciałbym żeby ktoś dał szansę małemu miasteczku na wschodzie. Potrafiliśmy się zjednoczyć kiedy przyjechali eksperci, mam nadzieję, że tak samo będzie we wtorek.
Avatar
realny / 19 czerwca 2011 o 16:08
[quote name='Jan' timestamp='1308484250' post='491306']
Można głosować na Lublin pod linkami

http://www.candidatecities.com/ - mozna tu oddać 3 głosy

http://esk.kulturaonline.pl/
[/quote]

Człowieku coś ty taki upierdliwy?
Ile razy ci trzeba tłumaczyć, że to głosowanie na ulubione miasto i głosy te nie mają żadnego wpływu na wybór ESK!
Avatar
Przygoda / 19 czerwca 2011 o 14:29
Po dziwnym "usunięciu" Łodzi ten konkurs nie ma sensu, hipokryzja w każdym calu.
Avatar
Armiliusz / 19 czerwca 2011 o 22:06
[quote name='Jan' timestamp='1308484250' post='491306']
Można głosować na Lublin pod linkami

http://www.candidatecities.com/ - mozna tu oddać 3 głosy

http://esk.kulturaonline.pl/
[/quote]
Na kogo.... na reprezentantów z Tektury czy z Teatru NN ? .A moze na bajgle lub karpia po żydowsku? Albo też cebularza bo krupniok i zacierka nie mają takiej siły przebicia ? Wybacz ale poczekam kiedy główne skrzypce będą grali;Kaniorowcy,Włościańska Orkiestra Namysłowskiego,ludzie ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Lubelski Teatr Operetka,Filharmonia i temu podobne inicjatywy skutecznie spychane w medialne zacisze.
[quote name='Jan' timestamp='1308484250' post='491306']
Można głosować na Lublin pod linkami

http://www.candidatecities.com/ - mozna tu oddać 3 głosy

http://esk.kulturaonline.pl/
[/quote]
Na kogo.... na reprezentantów z Tektury czy z Teatru NN ? .A moze na bajgle lub karpia po żydowsku? Albo też cebularza bo krupniok i zacierka nie mają takiej siły przebicia ? Wybacz ale poczekam kiedy główne skrzypce będą grali;Kaniorowcy,Włościańska Orkiestra Namysłowskiego,ludzie ze Stow... rozwiń
Avatar
Armiliusz / 19 czerwca 2011 o 21:49
Jestem dobrej myśli, a mianowicie takiej ,że ten "zaszczyt"nas ominie a Teatr NN poszuka sobie gdzie indziej finansowania a nie w Miejskiej kasie pod pretekstem głównego inspiratora tej hucpy. Jako Miasto i społeczność Polski południowo-wschodniej możemy się bawić polskimi zabawkami a nie tymi podrzuconymi w imię niby to jakiś wzniosłych ideologii.
Avatar
mhm / 19 czerwca 2011 o 21:46
Faktycznie, ludzie w Katowicach szczyca sie tym, iz znajduja sie na przedzie wszelkich sondazy w internecie i to jest ich zdaniem zaangazowanie sie spolecznosci w istote esk. Ja natomiast wole wszelkiego rodzaju akcje jak np. ta ostatnio na litewskim. Lublin musi wygrac, nie widze innej opcji.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2011 o 18:24
A widzisz? Ci głupi Katowiczanie o tym nie wiedzą i przez 5 dni oddali na swoje miasto 200 tysięcy głosów. Co za barany! A to im sie na nic nie przyda. Na marne pokazali że im zależy. Ha ha!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2011 o 18:22
[quote name='realny' timestamp='1308492535' post='491340']
Człowieku coś ty taki upierdliwy?
Ile razy ci trzeba tłumaczyć, że to głosowanie na ulubione miasto i głosy te nie mają żadnego wpływu na wybór ESK!
[/quote]
Avatar
Cr / 19 czerwca 2011 o 18:09
[quote name='Majkel' timestamp='1308496729' post='491357']
Ech, trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda. Konkurenci to większe, lepiej zarządzane miasta, dlatego chciałbym żeby ktoś dał szansę małemu miasteczku na wschodzie. Potrafiliśmy się zjednoczyć kiedy przyjechali eksperci, mam nadzieję, że tak samo będzie we wtorek.
[/quote] Lublin nie jest małym miasteczkiem, bo w skali kraju to duże miasto - większe od Katowic. A to że znajduje się na wschodzie to atut. Czas żebyś wyzbył się kompleksów.
Avatar
Cr / 19 czerwca 2011 o 18:07
[quote name='Przygoda' timestamp='1308486567' post='491316']
Po dziwnym "usunięciu" Łodzi ten konkurs nie ma sensu, hipokryzja w każdym calu.
[/quote]
Łódź miała wygrać, bo ty tak chcesz? Łódź odpadła bo była za słaba. Finaliści natomiast są bardzo mocni i można się spodziewać zwycięstwa każdego z nich oprócz Warszawy.
Avatar
Majkel / 19 czerwca 2011 o 17:18
Ech, trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda. Konkurenci to większe, lepiej zarządzane miasta, dlatego chciałbym żeby ktoś dał szansę małemu miasteczku na wschodzie. Potrafiliśmy się zjednoczyć kiedy przyjechali eksperci, mam nadzieję, że tak samo będzie we wtorek.
Avatar
realny / 19 czerwca 2011 o 16:08
[quote name='Jan' timestamp='1308484250' post='491306']
Można głosować na Lublin pod linkami

http://www.candidatecities.com/ - mozna tu oddać 3 głosy

http://esk.kulturaonline.pl/
[/quote]

Człowieku coś ty taki upierdliwy?
Ile razy ci trzeba tłumaczyć, że to głosowanie na ulubione miasto i głosy te nie mają żadnego wpływu na wybór ESK!
Avatar
Przygoda / 19 czerwca 2011 o 14:29
Po dziwnym "usunięciu" Łodzi ten konkurs nie ma sensu, hipokryzja w każdym calu.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 1 0

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 55 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 21 27

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 12 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 4

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 1

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.