Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 marca 2012 r.
14:18
Edytuj ten wpis

Eva Rysová: Na końcu łańcucha jest widz

3 4 A A
Spektakl został zaprojektowany jako koncert muzyczny (Maciej Kaczanowski)
Spektakl został zaprojektowany jako koncert muzyczny (Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Evą Rysová, Czeszką, która wyreżyserowała spektakl "Na końcu łańcucha" w Teatrze Osterwy.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najpierw William Szekspir napisał "Tytusa Andronikusa”, jedną z najkrwawszych sztuk w dziejach teatru. Potem Mateusz Pakuła, autor głośnego "Białego dmuchawca”, przygotował dla Teatru Osterwy sztukę
"Na końcu łańcucha”, wpisując w nią rockowy koncert. Teraz Eva Rysová zbudowała na scenie wybieg, dodała pokaz mody. I jakby tego było mało, chce obudzić na spektaklu wampiry

• "Tytus Andronikus” to jedna z najkrwawszych sztuk angielskiego dramaturga, któremu zarzucono kicz.

– Czy Charlie Chaplin jest kiczowaty? Uważam, że nie. Czy filmy Tarantino są kiczowate? Jeżeli tak, to celowo. Podobnie "Tytus Andronikus”. Raczej jest groteską, a nie brutalną sztuką. Szekspir napisał "Tytusa” wobec tych wszystkich obrzydliwych i niesłychanie popularnych w tamtych czasach wydarzeń na arenach, walk niedźwiedzi, tortur na ludziach i zwierzętach. Mateusz Pakuła wziął od Szekspira najistotniejsze postacie i powykręcał je na swoją modłę, a właściwie pozwolił im mówić o swoim bólu ze sceny, wprost do widza. Nie uwspółcześniał ich. Zawiesił je raczej w pewnego rodzaju bezczasowym sosie. Ich wnętrze wypełnił jednak bardzo współczesną wrażliwością, która rozlewa się na scenę, na widownię i dalej.

• Czy w spektaklu będzie brutalna scena gwałtu z Szekspira?

– A czy muszę to teraz zdradzać? W pewnym sensie będzie, ale czy brutalna? To zależy od wrażliwości widza. Ta sztuka kręci się wokół okrucieństwa, gwałtu na człowieku – psychicznym i fizycznym. Nie podamy wszystkiego na talerzu, widz będzie musiał sobie poszczególne sytuacje posklejać.

• Na scenie będzie wybieg i pokaz mody?

– Tak. Spektakl został zaprojektowany jako koncert muzyczny. Poza materią dźwiękową, podbijającą emocje, chcieliśmy wyeksponować także cielesność postaci, cielesność aktora. W ten sposób do konwencji koncertu rockowego doszła konwencja pokazu mody. W szekspirowskim teatrze najważniejsze były kostiumy, kostiumy na pustej scenie. W "Na końcu łańcucha” aktor zakłada kostium, ma go zaprezentować, tymczasem ten kostium niepostrzeżenie go wypełnia, nadaje mu charakter, determinuje jego osobowość, zjada.

• Na scenie obok aktorów zobaczymy trio Brojo w składzie bas, perkusja i gitara elektryczna. Dlaczego ten krakowski zespół weźmie udział w lubelskim spektaklu?

– To są ludzie, z którymi pracowaliśmy już z Mateuszem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, gdzie zrealizowaliśmy czytanie performatywne jego sztuki "Marcin wieczny Artur”. Trio składa się z basistki Zuzanny Skolias, która jest także autorem muzyki do spektaklu, perkusisty Antonisa Skoliasa i gitarzysty Dominika Dużego.

• Będą cały czas na scenie?

– Tak, właściwie non stop trwa koncert, który ma dokładnie zaprojektowaną dramaturgię.

• Singiel promocyjny spektaklu nazywa się "Czarna dziura”. Dlaczego?

– Wykorzystaliśmy fragment monologu Lawinii (córki Tytusa Andronikusa), która mówi o sobie, że jest czarną dziurą.

• Przejdźmy do jednego z najbardziej intrygujących wątków w reżyserowanym przez panią spektaklu. Chce pani w Teatrze Osterwy obudzić wampiry?

– Tak. Robię współczesną sztukę na scenie zaprojektowanej z myślą o zupełnie innym rodzaju teatru. Nie udaję, że nie ma wokół sceny złoconych balkonów i całej tej klasycznej architektury, że nie ma tych ograniczeń. W tekście Mateusza pojawiają się wampiry, zaczęłam zastanawiać się, co się dzieje w tym konkretnym teatrze, kiedy pustoszeje w nocy, po spektaklu. Muszą żyć tu jakieś stwory. Więc dodałam wampirom wymyślonym przez Mateusza jeszcze więcej życia. Zderzam młodą rockową energię koncertu z klasycznym wnętrzem i wszystkim tym, co się z nim wiąże.

• Prapremierę spektaklu poprzedziła duża akcja promocyjna. Mateusz Pakuła rysował komiks, którego bohaterem jest bulterier. Pojawi się na scenie?

– Chcieliśmy wymyślić maskotkę spektaklu. To oczywiście musiał być pies. Typowaliśmy kilka ras, wspólnie wybraliśmy bulteriera. Czy pojawi się na scenie? Myślę, że nie, chociaż znając Mateusza, wszystko jeszcze może się zdarzyć.

• Chce pani zmierzyć się w spektaklu z okrucieństwem świata?

– Jedynym lekarstwem na okrucieństwo jest empatia. Współczucie dla cierpiącego i współodczuwanie jego bólu. Choć nie możemy pomóc, możemy zrozumieć cierpiącego. Jedyne, co możemy zrobić, to nie odwracać oczu.

• Media bombardują okrucieństwem. Znieczulają?

– Tak. Natomiast teatr daje możliwość emocjonalnej refleksji i współbycia w cierpieniu.

• O jaki łańcuch chodzi w sztuce i co jest na końcu łańcucha?

– Na to pytanie każdy widz musi sobie odpowiedzieć sam. Łańcuch to jest przede wszystkim więź. To coś, co ma dwa końce. Na jednym końcu łańcucha może znajdować się pies, na drugim jego pan, jego bóg. W języku angielskim "pies” i "bóg” ("dog” i "god”) to lustrzane odbicie tego samego słowa.

• Psi Szekspir?

– Nie, właśnie bardzo ludzki. Psiość nie jest ludziom obca.

• To co jest na końcu łańcucha?

– Z mojego punktu widzenia – widz. To on współtworzy z nami ten spektakl.

EVA RYSOVÁ

reżyserka teatralna, absolwentka wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Brnie, współzałożycielka grupy teatralnej D'EPOG. Laureatka Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Casablance (FITUC 2008, Maroko) za spektakl "Noc morderców”, który prezentowano także na Studenckim Festiwalu Teatralnym w Hannoverze.

Grupa teatralna D'EPOG na festiwalu w Pradze otrzymała nagrodę "Nadzieja roku 2011”. Rok akademicki 2007/08 spędziła na wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, była asystentką Petra Zelenki i Krzysztofa Globisza. Spektakl "Na końcu łańcucha” jest jej czwartą pracą reżyserską w Polsce.

Na końcu łańcucha

Tto projekt hardcore'owego koncertu, multikompilacja i krwiożercza zabawa z Szekspirem, Müllerem, Schwabem i Koletesem, zbiór coverów coverów coverów. Zanurzona w popkulturze, okrutnie śmieszna, politycznie niepoprawna opowieść o ludzkiej psiości. Na końcu łańcucha to sztuka o Tytusie Andronikusie.

Prapremiera 17 marca o godz. 19. Pierwsze spektakle: 18, 20, 22, 23, 24, 25 marca, godz. 19, rezerwacja biletów 81 532 44 36, 81 532 42 46, biuro@teatrosterwy.pl

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tadek / 24 marca 2012 o 12:34
Dominującym środkiem wyrazu przez dwie godziny było hu...,d***...,kur...itp.Nie było ciekwawej myśli ani odniesienia do całego zła,które twórcy spektaklu pokazali.Zło widzi każdy na co dzień i bez oglądania w\w spektaklu.Zamiast myśli,przesłania,refleksji oglądałem i słuchałem przez 2godz. hu...,dup,,kur...Nie było to dla mnie bulwersujące,tylko płaskie i nudne.Szkoda tylko że miesza się do tego Szekspira,który w jednym zdaniu potrafił zawrzeć wile treści i być w tym bardziej dosadnym niż hu...,d***...,kur...Mam wrażenie jakby spektakl wyreżyserował młody wrażliwy blokers który ma spore kłopoty z wyartykułowaniem własnych myśli i emocji.Polecam twórcom dobre przestudiowanie Szekspira i uczenie się od Niego bogactwa wyrażania myśli nie zaś bezmyślne kopiowanie epizodów i postaci z jego sztuk.
Dominującym środkiem wyrazu przez dwie godziny było hu...,d***...,kur...itp.Nie było ciekwawej myśli ani odniesienia do całego zła,które twórcy spektaklu pokazali.Zło widzi każdy na co dzień i bez oglądania w\w spektaklu.Zamiast myśli,przesłania,refleksji oglądałem i słuchałem przez 2godz. hu...,dup,,kur...Nie było to dla mnie bulwersujące,tylko płaskie i nudne.Szkoda tylko że miesza się do tego Szekspira,który w jednym zdaniu potrafił zawrzeć wile treści i być w tym bardziej dosadnym niż hu...,d***...,kur...Mam wrażenie jakby spektakl ... rozwiń
Avatar
D.M. / 19 marca 2012 o 22:06
Chyba jednak nie zapomniałeś, skoro fatygujesz się komentować. Sztuka świetna, mocno "wgryza" się w pamięć, nawet jeżeli przeciwnicy starają się tego wyprzeć (jak widać). Polecam !
Avatar
fantomas / 19 marca 2012 o 19:39
byłem zobaczyłem zapomniałem
TRAGEDIA
Avatar
Marek / 19 marca 2012 o 00:16
Byłem, zobaczyłem. O ludziach, nowocześnie, bez skrupułów, awangardowo. W końcu!
Avatar
tadek / 24 marca 2012 o 12:34
Dominującym środkiem wyrazu przez dwie godziny było hu...,d***...,kur...itp.Nie było ciekwawej myśli ani odniesienia do całego zła,które twórcy spektaklu pokazali.Zło widzi każdy na co dzień i bez oglądania w\w spektaklu.Zamiast myśli,przesłania,refleksji oglądałem i słuchałem przez 2godz. hu...,dup,,kur...Nie było to dla mnie bulwersujące,tylko płaskie i nudne.Szkoda tylko że miesza się do tego Szekspira,który w jednym zdaniu potrafił zawrzeć wile treści i być w tym bardziej dosadnym niż hu...,d***...,kur...Mam wrażenie jakby spektakl wyreżyserował młody wrażliwy blokers który ma spore kłopoty z wyartykułowaniem własnych myśli i emocji.Polecam twórcom dobre przestudiowanie Szekspira i uczenie się od Niego bogactwa wyrażania myśli nie zaś bezmyślne kopiowanie epizodów i postaci z jego sztuk.
Dominującym środkiem wyrazu przez dwie godziny było hu...,d***...,kur...itp.Nie było ciekwawej myśli ani odniesienia do całego zła,które twórcy spektaklu pokazali.Zło widzi każdy na co dzień i bez oglądania w\w spektaklu.Zamiast myśli,przesłania,refleksji oglądałem i słuchałem przez 2godz. hu...,dup,,kur...Nie było to dla mnie bulwersujące,tylko płaskie i nudne.Szkoda tylko że miesza się do tego Szekspira,który w jednym zdaniu potrafił zawrzeć wile treści i być w tym bardziej dosadnym niż hu...,d***...,kur...Mam wrażenie jakby spektakl ... rozwiń
Avatar
D.M. / 19 marca 2012 o 22:06
Chyba jednak nie zapomniałeś, skoro fatygujesz się komentować. Sztuka świetna, mocno "wgryza" się w pamięć, nawet jeżeli przeciwnicy starają się tego wyprzeć (jak widać). Polecam !
Avatar
fantomas / 19 marca 2012 o 19:39
byłem zobaczyłem zapomniałem
TRAGEDIA
Avatar
Marek / 19 marca 2012 o 00:16
Byłem, zobaczyłem. O ludziach, nowocześnie, bez skrupułów, awangardowo. W końcu!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 0 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 2

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 6 0

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu
24 maja 2018, 18:00

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu 1 0

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu organizuje koncert charytatywny. Tym razem dochód z niego przeznaczony zostanie na rzecz 14-letniej chorej na autyzm Diany Czugały, wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń 0 0

Wartość rat, które opłacasz miesięcznie, przerasta Twoje możliwości finansowe? Aby pokonać swoje problemy finansowe, możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który w łatwy sposób pozwoli Ci obniżyć koszt, jaki regularnie ponosisz. Łącząc kilka zobowiązań w jedno, znacznie zwiększysz swoje szanse na spłatę zadłużeń, bez ryzyka opóźnienia w ratach i zdobycia negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej.

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W derbach powiatu radzyńskiego lepszy okazał się Grom Kąkolewnica, który pokonał Unię Żabików 2:0. Huragan Międzyrzec Podlaski rozbił LKS AGROTEX Milanów 9:2. Unia Krzywda ograła LZS Dobryń 5:0. Kolejny komplet punktów lidera Orląt Łuków

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu 4 3

Przebudowa ulicy Filtrowej w Puławach może być znacznie droższa, niż zakładał Zarząd Dróg Miejskich. Oferty, które wpłynęły do przetargu przekraczają kwotę ujętą w budżecie o prawie pół miliona złotych.

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7 0 0

Gruntownego remontu ma się doczekać sala gimnastyczna podstawówki przy ul. Plażowej.

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 1 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Walcząca o utrzymanie Granica Dorohusk podzieliła się punktami z Ruchem Izbica. Pierwsza porażka Ogniwa Wierzbica w rundzie rewanżowej. Orzeł Srebrzyszcze zainkasował wiosną kolejny komplet punktów i to z zespołem z czołówki tabeli Spartą Rejowiec Fabryczny

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 5 1

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 18 9

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 4 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 76 8

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.