Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2003 r.
11:38
Edytuj ten wpis

Feminizm nas upokarza

0 1 A A


Czuję się dyskryminowana, ale przez feministki! – usłyszeliśmy w redakcyjnej słuchawce zdenerwowany głos jednej z czytelniczek, po publikacji wywiadu z Małgorzatą Członkowską, pełnomocnikiem Wojewody Lubelskiego ds. realizacji krajowego programu na rzecz kobiet. - Nie wiem, dlaczego tak utrudniają nam życie, wywalczając jakieś sztuczne prawa czy zmiany stereotypów – dodała już trochę spokojniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wywiad dotyczył rządowego projektu na rzecz kobiet. Projekt zakłada m. in. refundowanie najnowszych środków antykoncepcyjnych, zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, walkę ze stereotypami rodziny, które znajdują się w podręcznikach czy ochronę przed molestowaniem seksualnym w pracy. Przez polityków opozycji określany jest jako uległość rządu wobec środowisk feministycznych. Postanowiliśmy podjąć zasygnalizowany przez czytelniczkę temat. O feminizmie, dyskryminacji i stereotypach zechciały z nami porozmawiać dwie kobiety, które z wykształcenia są psychologami – Helena Pietraszkiewicz lubelska radna oraz Aleksandra Gała, terapeuta, pracownik naukowy KUL w Katedrze Psychologii Wychowawczej i Rodziny.
Miałyśmy dobrze
– Feminizm za gruncie polskim to zdecydowanie twór sztuczny, przeszczepiony z Zachodu. Po raz pierwszy zetknęłam się z tym ruchem, gdy, jeszcze w dość wczesnym kapitalizmie pojechałam z delegacją „Solidarności” do Belgii – opowiada H. Pietraszkiewicz.
My, Polki, zawsze miałyśmy dobrze. Byłyśmy szanowane. Królowe o wysokim statusie. Oddawano cześć macierzyństwu. Owszem, na Zachodzie istnieje problem kwot – tam kobiety są rzeczywiście odsuwane od stanowisk kierowniczych. Jednak sprawa kwot, podnoszona na forum polskim, mnie upokarza. Chcę gdzieś zaistnieć, bo jestem rzeczywiście dobra, a nie dlatego, że w ramach kwot ktoś mi takie miejsce przydzielił –mówi A. Gała. Owszem, jestem w stanie zrozumieć, skąd się biorą niektóre formy feminizmu. Kobiety dość niedawno uzyskały prawa wyborcze. To historycznie uwarunkowane poczucie niższości. Feministki chcą być takie, jakimi są mężczyźni. A mnie, jako kobietę, to upokarza. Ja lubię być i pełnić należną mi funkcję we wszystkich płaszczyznach społecznych. Zastanawia mnie, skąd mają tyle czasu na walkę. Czy warto marnować na nią energię? Sądzę, że lepiej spożytkować ją pozytywnie i w sposób kreatywny wkraczać w zastaną rzeczywistość.
Kobieta – nadpłeć?
Możemy w Polsce zajmować kierownicze stanowiska, czego najlepszym przykładem są moje rozmówczynie, ale faktem jest, że istnieją też rzeczywiste problemy dotykające Polkę, chociażby przemoc w rodzinie. Taki program zatem chyba nie zaszkodzi?
– No właśnie! Zamiast mówić o kobietach, powinniśmy mówić o rodzinie. Tymczasem rządowy program jest wymierzony przeciwko rodzinie i przeciw samej kobiecie! W podtekście kryje się promocja związków homoseksualnych i aborcji – uważa H. Pietraszkiewicz. – Wystarczy nam opieka w postaci praw człowieka. Po co z nas robić nad-płeć? Rząd powinien się skupić na kreowaniu polityki prorodzinnej, której nam potrzeba najbardziej. Po co tworzyć stanowiska kolejnych pełnomocników, którzy nie wiadomo czym bliżej się będą zajmować. Potrzebujemy bardzo konkretnych form pomocy rodzinie – mówi radna.
– Dostrzeganie problemów kobiet jest sprawą istotną. Akty przemocy względem kobiet i dzieci istnieją i to jest to zło, które nie może pozostawać bezkarnie. Sama ochrona prawna nie wystarcza. Potrzebne jest stworzenie sensownego systemu, który by dawał nie tylko wsparcie ofiarom, ale i sprawcom. Istnieje zagrożenie, że takie rozwiązanie odgórne może przesadnie wkraczać w niektóre dziedziny, które przy odpowiednim wsparciu profilaktycznym mogą być rozwiązywane przez samych zainteresowanych – rodziny – mówi dr Aleksandra Gała. – Profilaktyczny program wsparcia twórczego i pozytywnego współistnienia ludzi – to jest to, czego potrzebujemy. Natomiast przesadą jest zakładanie z góry, że każda kobieta jest dyskryminowana.
Mężczyźni do kuchni, kobiety do kopalń?
Wróćmy jednak do tematu stereotypów. Według rządowego programu jedną z przeszkód w osiągnięciu awansu zawodowego przez kobiety są podręczniki szkolne obciążone stereotypami płci, przedstawiające tradycyjny podział ról życiowych mężczyzn i kobiet.
– Każdy stereotyp jest krzywdzący, bo jest pewnego rodzaju uogólnieniem. Wielkim jednak błędem jest walka ze starymi stereotypami poprzez tworzenie nowych. To wywracanie świata do góry nogami –komentuje A. Gała dyrektywy rządu odnośnie zmian w podręcznikach.
– Program proponuje kobiecie rozwiązania sprawiające, że jej życie pozornie staje się łatwiejsze – mówi H. Pietraszkiewicz. – Tymczasem życie każdego człowieka to odpowiedzialność i trud, z którego nie jest w stanie zwolnić najdoskonalszy nawet program. Rozwiązania krótkowzroczne zwrócą się przeciw kobiecie prędzej czy później. Kobieta według tego programu to istota pozbawiona miłości, ciepła. To nowa wersja lalki Barbie. A ja taką nie chcę być!
Chybiona prowokacja
• Małgorzata Członkowska, lubelski pełnomocnik wojewody ds. realizacji krajowego programu na rzecz kobiet uważa, że nie jesteśmy głupsze od mężczyzn i powinnyśmy im o tym mówić, bo mężczyźni tego nie wiedzą. Co panie na to?
– Pewnego psychologa zapytano: Kto jest inteligentniejszy – mężczyzna czy kobieta? – opowiada anegdotę doktor Gała. – Odpowiedział: Zależy który mężczyzna i która kobieta...
I pani doktor pointuje:
– Człowiek, który jest sobą i jest mu z tym dobrze, nie ma potrzeby udowadniania tego innym. Po prostu tak jest.
– A my lubimy być kobietami ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami. I z tym, co ułatwia nam życie i z tym, co niesie problemy i wyzwania – dodaje H. Pietraszkiewicz.
Wiele hałasu o nic?
W Kodeksie Pracy ponad 10 paragrafów poświęconych jest zakazom dyskryminacji ze względu na płeć. Czy Polki wykorzystują chociażby tę możliwość ochrony, którą już posiadają?
– W aktach naszego sądu w ciągu ostatniego roku nie znalazła się żadna sprawa z tytułu dyskryminacji kobiet w pracy! – słyszymy w lubelskim Sądzie Pracy. – Owszem, zdarzyły się dwie, gdzie powódkami z tytułu dyskryminacji były kobiety. W pozwie wnosiły jednak jako dyskryminowany pracownik, a nie jako dyskryminowana kobieta. – mówi Zofia Kubalska, Sędzia Sądu Rejonowego Pracy w Lublinie.

Pozostałe informacje

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!