Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 czerwca 2009 r.
11:09
Edytuj ten wpis

Galeria Socrealizmu w Kozłówce: Historia słusznie miniona

0 0 A A

Wpisy odwiedzających do księgi Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce są różne: "Ciekawe, że byliśmy w stanie to wszystko przeżyć!”. "Najbardziej podobał mi się "Dzierżyński w więzieniu”. Kto go stamtąd wypuścił?”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W tej galerii trudno o nowości - zauważa Krzysztof Kornacki, dyrektor muzeum. - Ostatnio jednak przybyła nam płyta pamiątkowa z napisem "17. X. W Żelazowej Woli Prezydent Krajowej Rady Narodowej Bolesław Bierut przekazał Miastu St. Warszawie urnę z sercem Fryderyka Chopina uratowaną z rąk barbarzyńców hitlerowskich”. Proszę, jakie okazje były dobre do składania hołdów...

Galeria inwalidów

Dwadzieścia lat temu nadszedł kres socjalizmu i koniec wielkości towarzysza Bieruta, który w płaszczyku zapinanym na damską stronę, straszył u wjazdu na lubelskie osiedle Kalinowszczyzna. Towarzysz Tomasz, dziecko ubogich, podlubelskich Rur Jezuickich, został wywieziony do arystokratycznej siedziby w Kozłówce po tym, jak w ‘89 bezceremonialnie zrzucono go z postumentu. Towarzyszowi odpadła wtedy ręka i kierowca musiał po nią wracać. Dźwigało tę rękę sześciu chłopa do Galerii Socrealizmu i jej widok jeszcze dziś napawa radością zwiedzających. Reszta Bieruta tkwi wśród drzew, które przez dwadzieścia lat wyrosły ponad niego. - Zastanawiamy się, czy nie przenieść Bieruta bliżej Marchlewskiego i Lenina - mówi Kornacki. Tak powstałby kącik inwalidów. - Dwadzieścia lat temu Leninowi w Poroninie górale zadzierzgnęli stalową linę na szyję i choć ona się urwała, to wódz się przewrócił. Uszkodził sobie prawy bark.

Ulżyłem sobie

Przy nim stoi granitowy Marchlewski. Przyjechał z Włocławka tak upaprany kolorową farbą, że trudno było go doczyścić. Ma odłupany nos i wyraźnie dosztukowany rękaw. Z wysokości towarzysze smętnie patrzą w kierunku pobliskiej kawiarenki. - Co tam dużo mówić, zachowywaliśmy się wtedy podobnie jak dziś Talibowie - kiwa głową dyrektor. - Kiedyś na pomnik Bieruta sikano, pisano na nim wulgarne wyrazy. Słyszałem jak nauczyciel powiedział do wycieczki szkolnej: "ulżyłem sobie, kopnąłem s...syna”. Dziś te pomniki przestały być przedmiotem agresji, to już historia słusznie miniona.

I mało kto ze zwiedzających wie, kto to w ogóle był Marchlewski.

8 metrów spodni

Po wejściu do galerii wkraczamy między wodzów rewolucji, przywódców partii i przodowników pracy. - Odbywały się doroczne salony w Zachęcie i w Sopocie, na których ministerstwo kultury nagradzało i kupowało najlepsze prace - przypomina Kornacki. - Po latach sopockie BWA i Zachęta zwróciły się do ministerstwa, żeby sobie zabrało to, co jest ich. I był kłopot. Ale przypomniano sobie, że gdzieś na "rubieżach” jest jakaś Kozłówka. I ministerstwo cały ten kram przysłało tutaj i zrzuciło do pałacowej kaplicy.

Tak trafiły tu dzieła twórców znakomitych: Xawerego Dunikowskiego, Aliny Szapocznikow, Alfreda Lenicy, Wojciecha Fangora, Andrzeja Wajdy i wielu innych. Podobno, gdy Dunikowskiemu zaproponowano wykonanie pomnika spytał: kobiety czy mężczyzny? - Mężczyzny. - Wysoki? - Około 15 metrów - usłyszał Dunikowski. - Do diabła, nie będę rzeźbił 8 metrów spodni z kantem! Ostatecznie ten jego pomnik Stalina nie doczekał się realizacji. Na drugim Stalin wygląda jak cham. Podobno dlatego artyście uszło to na sucho, że był razem z Cyrankiewiczem w obozie.

Zamknięte upiory

W rogu galerii stoi rzeźba Józefa Kaliszana z 1955 roku zatytułowana "Pomóżcie mu”, przedstawiająca afrykańską matkę-niewolnicę z dzieckiem. - Dziś młodzież zostawia pod tą rzeźbą drobne monety - śmieje się Kornacki. Przed obrazem, którego współtwórcą jest Andrzej Wajda zatrzymują się ludzie z niedowierzaniem. - "TEN Wajda?” pytają. Ten sam, odpowiadamy. Dziś żaden z artystów nie chce się przyznać do tamtych swoich prac - dodaje Kornacki. - Jerzy Bereś swego czasu zaprotestował, że jego rzeźba się tu znalazła, a on zawsze był przeciw.

W Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zamknięte są upiory i wstyd naszej historii. Ale czasem ich cienie wyglądają zza drzwi.

Pozostałe informacje

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium