poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Magazyn

Gangi Starego Lublina w akcji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2009, 12:26
Autor: Paweł Wiater

Chcesz się wcielić w postać rodem z "Władcy Pierścieni” i przeżyć przygody w murach Starego Miasta? Weź udział w grze fabularnej organizowanej przez Studencki Klub Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych.

- W wieku około 13 lat przebrnąłem przez "Władcę Pierścieni” Tolkiena i byłem zafascynowany tą trylogią. Niedługo potem, przez przypadek trafiła mi się okazja zagrania w grę, gdzie sam mogłem stworzyć postać, która żyła w świecie wykreowanym przez Tolkiena - mówi Daniel Krzaczkowski student kierunku filozoficzno-historycznego. Daniel jest jednym z uczestników gry ,,Gangi Starego Lublina” osadzonej w alternatywnych klimatach naszego miasta.

Projekt jest przykładem LARPa (Live action role-playing) - odmiany gry fabularnej rozgrywanej na żywo, podobnej do improwizowanych sztuk teatralnych. W przypadku Lublina Larpy trwają do kilku godzin. Reżyserem i scenarzystą jest jedna lub wiele osób. Zależy, jaka jest wizja.

Uczestnicy wcielają się w swoje postacie i robią to, co aktorzy, odgrywają przydzielone im role. Każdy dostaję kartę postaci, która opisuje jego cele, charakter czy powiązania z innymi. Są to informacje niezbędne do zabawy. Nieważne czy jako rycerz, mag, kapłan czy też handlarz, każdy może wpłynąć na wydarzenia i obraz gry. Na jakość LARPa wpływa ilość oraz zaangażowanie uczestniczących w nim osób.

- W Gangach moja postać była odludkiem, która wiedziała dużo o ważnych wydarzeniach dziejących się w mieście. Kiedy nadszedł odpowiedni moment wygłosiłem je i wziąłem się do przygotowania rytuału, który miał uratować miasto. Udało się. - mówi Daniel.

Bardzo istotne są elementy budujące nastrój takie, jak odpowiedni język graczy czy stroje. - W skład mojego stroju wchodził szkocki kilt, czarna koszula, kamizelka, cylinder, sakwy z fajką i tytoniem oraz laska - dodaje Daniel.

Gangi Starego Lublina zorganizował Grimuar, czyli Studencki Klub Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych.

Głównymi inspiracjami była twórczość angielskiego pisarza i rysownika Neila Gaimana, a także system RPG (role-playing game/gra wyobraźni) ,,Kult”. Klub działa w naszym mieście od 2003 roku. Należy do niego około 30 osób. Grimuar miał dwa miejsca spotkań. Przez 4 lata był to Femin. Z powodu kosztów przeniósł się jednak do starego Humanika.

Duża liczba uczestników spowodowała stworzenie tzw. wewnątrzkółek - skupiających ludzi zainteresowanych konkretnymi działami fantastyki i gier fabularnych. Są to między innymi Miskatonic University dla miłośników horroru, Jeźdźcy Postapokalipsy dla fanów klimatów postapokaliptycznych.

Organizuje spotkania, na których można zobaczyć takie atrakcje, jak warsztaty, prelekcje ogólnofantastyczne i wszelkiego rodzaju dyskusje. Odbyła się również raz gra terenowa na tegorocznym TyciKONie po Miasteczku Akademickim i erpegowe minikonwenty zwane Akademikonami - w tym miedzy innymi Gierkon i PIIG. Działalność Grimuaru można również zobaczyć, co roku na lubelskim konwencie Falkon, gdzie część klubowiczów występuje w przebraniach.

Można ich było spotkać także na premierowej edycji "Białego Kruka” w Białej Podlaskiej, na krakowskim "Imladrisie” i "Mantikorze” w Lubartowie.

Klub ma na swoim koncie także współpracę z fundacją "Szczęśliwe Dzieciństwo” z Motycza Dolnego, gdzie organizowali Larpy dla młodzieży z Polski, Ukrainy oraz Niemiec. - Takie spotkania pozostawiają bardzo pozytywne wrażenia. Większość młodzieży w dużym stopniu angażuje się w zabawę - podkreśla Daniel Krzaczkowski.

Oprócz Grimuar na Lubelszczyźnie działa także wiele innych stowarzyszeń tego typu. Lublin, jako jedyny posiada dwa kluby, w tym między innymi Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza” z niemal 30-letnią historią. Inne również działają w Puławach, Zamościu czy Lubartowie. Istnieje także inicjatywa - Forum Ściany Wschodniej, która ma na celu wzajemną współpracę klubów ściany wschodniej.

Klub ma dwie wizytówki - jedną jest strona internetowa. Drugą natomiast maskotka Mały Pluszowy Nosorożec (Rhinoceros Unicornis)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!