czwartek, 22 marca 2018 r.

Magazyn

Gaz łupkowy na Lubelszczyźnie: Protesty rolników i kradzieże kabla

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2011, 16:45

W Lubelskiem wydano kilkadziesiąt koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Otrzymały je m.in. takie firmy jak: Exxon, Chevron, PKN Orlen, PGNiG.

>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

• Od września ubiegłego roku na Zamojszczyznie poszukiwania gazu z łupków dla amerykańskiego koncernu Chevron, prowadzi firma Geofizyka Toruń. Nie wszystkim się to jednak podoba. Przeciwko badaniom protestują mieszkańcy gminy Grabowiec.

Chodzi zarówno o drgania powodowane przez maszyny, jak i kilkadziesiąt niewielkich odwiertów wykonanych do tej pory na tym terenie. Mieszkańcy uważają, że przez to popękały ściany kilku domów i zanieczyszczone zostały studnie. Przedstawiciele Geofizyki Toruń przekonują, że nie ma to związku z ich pracą, ale gmina dostała odszkodowania. Firma planuje zakończyć prace w okolicach Zamościa w październiku.

• Od początku czerwca gazu na terenie powiatów parczewskiego, lubartowskiego, łęczyńskiego, włodawskiego i chełmskiego szuka Geofizyka Kraków. Z kolei pod koniec czerwca prace na terenie gminy Kraśnik rozpoczęła Geofizyka Toruń. Do celów pomiarowych będą wiercone płytkie otwory wiertnicze - od 40 do 100 m. Prace potrwają do końca roku.

• Na początku sierpnia spółka PKN Orlen poinformowała, że planuje rozpoczęcie dwóch odwiertów na koncesjach gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Mają one się rozpocząć jeszcze w tym roku.
• W lipcu eksperci

z Instytutu Nafty i Gazu oraz PGNiG przekonywali w Markowoli po d Puławami, że poszukiwania gazu nie wpływają negatywnie na środowisko. Markowola była pierwszym miejscem wytypowanym na gazonośnym pasie Lubelszczyzny, w którym przeprowadzono zabieg szczelinowania. Odwiert miał 4,5 tys. metrów głębokości. Gazu jednak nie znaleziono. Teraz wiertnia ma zostać zainstalowana w Lubyczy Królewskiej.

• Policjanci z Kraśnika szukają złodziei, którzy kradną specjalistyczny kabel wykorzystywany przez geologów Geofizyki Toruń. Materiał poza wykorzystaniem specjalistycznym jest bez wartości. Policjanci przestrzegają, że nie można go sprzedać na skupie, bo zawiera tyko przewód z miedzi grubości włosa. Nie przyda się również w gospodarstwie domowym.

Ofiarą złodziei kabla padli też geolodzy prowadzący prace w miejscowości Kostry w gminie Milanów na Podlasiu. W lipcu ktoś ukradł tam ok. 300 m kabla sejsmicznego o wartości 28 tys. zł.

O polskich łupkach głośno na świecie

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Byłyby to największe złoża w Europie. Mają się one znajdować w pasie od wybrzeża Bałtyku, w kierunku południowo-wschodnim, aż do Lubelszczyzny. Z łupkami wiązane są duże nadzieje, bo gdyby można było wydobyć tylko 1 proc. z prognozowanych przez Amerykanów naszych zasobów, to przez 5 lat Polska nie musiałaby w ogóle importować gazu.

O tym, że Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie napisał też brytyjski "Economist”. Według dziennikarzy tygodnika, polskim władzom zależy na przyciągnięciu firm z doświadczeniem w tej technologii oraz że przydzielono już 90 proc. koncesji, które "są tanie, a opłaty za prawo do eksploatacji będą niskie”. (Obecnie firma wydobywająca w Polsce gaz płaci Skarbowi Państwa 2,7 zł za wydobyte 1 tys. metrów sześciennych.)

Gazeta przypomina też, że przepisy unijne pozwalają krają członkowskim wykorzystywać swoje zasoby naturalne w sposób, jaki uznają za stosowny, jednak z poszanowaniem minimalnych standardów ochrony środowiska.

– Francja się na to nie zdecydowała – podaje gazeta. Opór pojawił się również w Holandii. – Skrupuły innych krajów mogą sprawić, że szczelinowanie będzie bardziej atrakcyjne dla Polski. Jeśli inni nie będą szczelinować, prawdopodobnie kupią polski gaz – czytamy w "Economist”.

Tygodnik przypomina też, że Komisja Europejska ma w październiku przedstawić długoterminową strategię energetyczną, co może wpłynąć na wydobycie gazu łupkowego. – Jednak Polska w lipcu objęła półroczną prezydencję w Radzie UE, co da jej dobrą pozycję, by wpłynąć na stanowisko komisji – twierdzą dziennikarze.

(am, PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pit
ZAGÓRZAK
Quaglinoe
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pit
Pit (10 września 2012 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Że też matoły z rządu się nie zastanowią dlaczego inne kraje nie pozwalają wydobywać gazu metodą szczelinową????? Ale jak było powiedzialne w jednym z wywiadów - wszyscy już są opłaceni: łapówki są wliczone w ten biznes......
Rozwiń
ZAGÓRZAK
ZAGÓRZAK (18 marca 2012 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Quaglinoe' timestamp='1332007747' post='611091']
Nikt nie mówi o tragicznym wpływie na środowisko. Wystarczy spojrzeć na to co się stało z terenami wokół odwiertów w Stanach Zjednoczonych. Środowisko zniszczone, w domach z kranów leci "gazowana" woda, którą można podpalić, ludzie i zwierzęta pijący skażoną wodę chorują, a władze udają, że nic się nie dzieje. Polecam film GasLand, który odkrywa tę ciemniejszą stronę, o której się nie mówi.

GASLAND: http://www.youtube.com/watch?v=cl02_faq1_o&feature=related
[/quote]
Obejrzyj stronę www.ugcycow.pl z Zagórza,przykład jak winno się chronić naturę.
Rozwiń
Quaglinoe
Quaglinoe (17 marca 2012 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt nie mówi o tragicznym wpływie na środowisko. Wystarczy spojrzeć na to co się stało z terenami wokół odwiertów w Stanach Zjednoczonych. Środowisko zniszczone, w domach z kranów leci "gazowana" woda, którą można podpalić, ludzie i zwierzęta pijący skażoną wodę chorują, a władze udają, że nic się nie dzieje. Polecam film GasLand, który odkrywa tę ciemniejszą stronę, o której się nie mówi.

GASLAND: http://www.youtube.com/watch?v=cl02_faq1_o&feature=related
Rozwiń
bolek
bolek (28 lutego 2012 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki ku..wa fracking... komoruski obiecal wydobywanie gazu metodą odkrywkowa. niech bierze grace i napi...ala.

czolem
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2011 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gasmajster' timestamp='1322815326' post='565236']
A ja widziałem EKOLOGA jak robił kaku na łące w krzakach w terenie NATURA 2000.
[/quote]
Prawidłowo EKOLOG oddał hołd naturze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!