Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2010 r.
16:29
Edytuj ten wpis

Jak ziemia, domy i inne majątki wracały do Kościoła na Lubelszczyźnie

0 39 A A

Niemal 10 000 hektarów Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi na Lubelszczyźnie. A wiele postępowań jeszcze trwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komisja Majątkowa od ponad 20 lat zwraca ziemię i budynki zabrane Kościołowi przez komunistów lub przyznaje odszkodowania. Na Lubelszczyźnie rekordową liczbę hektarów dostał KUL. To niespełna 8600 ha ziemi rolnej oraz nieruchomości zabudowanych. Na rzecz uczelni przeszedł nie tylko majątek po dawnych PGR-ach. KUL dostał gmach przy ul. Spokojnej 1 w centrum Lublin użytkowany przez Akademię Medyczną; gdzie działa tam teraz Collegium Iuridicum.

Szpitale i stadnina

W Lublinie największy rozgłos zyskało przekazanie Kościołowi szpitali. Tak było w przypadku PSK 1 przy ul. Staszica, którego budynek przejęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Dyrekcja szpitala przyciśnięta wysokim czynszem poszła do sądu i odzyskała obiekt. Na rzecz Zgromadzenia Sług Jezusa przeszła też działki przy ul. Chmielnej z Kliniką Okulistyczną. Uniwersytet Medyczny wypłacił 420 000. zł rekompensaty.

Sprawy, rozpatrywane przez Komisję Majątkową nie zawsze kończą się przejęciem nieruchomości. Przykładem może być sprawa stadniny koni w Janowie Podlaskim. Tamtejsza parafia domagała się zwrotu ok. 160 ha. Grunty należą do Lasów Państwowych, ale użytkują je hodowcy. O sporze pisaliśmy jesienią, ubiegłego roku.

– Utrata tej ziemi byłaby dla nas sporym problemem – przyznawał wówczas Marek Trela, dyrektor stadniny. – To przecież pastwiska i pola uprawne. Potrzebujemy ich, by wyżywić zwierzęta.

Grunty, rekompensata, rezygnacja

Pierwszą ugodę w tej sprawie zawarto w 2002 roku. Parafia odzyskała działkę o powierzchni 12,5 ha. Trzy lata później Komisja wydała orzeczenie przywracające własność blisko 10 ha. Na rzecz diecezji siedleckiej przekazano też zabytkowy pałac biskupów. Obiekt trafił później w prywatne ręce. Strata kolejnych ziem mogłaby poważnie skomplikować działanie stadniny. Chodzi o blisko osiemset koni i trzysta krów. Stadnina utrzymuje się również z rolnictwa. – Utrata ponad 100 ha nie pozwoliłaby na utrzymanie hodowli w obecnym wymiarze – komentowała Izabella Pawelec-Zawadzka, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

Wśród hodowców pojawiły się pogłoski, że sprawa jest przesądzona i Kościół przejmie sporną ziemię. Wyjść było kilka. Odzyskanie gruntów, lub otrzymanie w ramach rekompensaty innego terenu. Skończyło się na trzeciej opcji. Proboszcz janowksiej parafii zadeklarował rezygnację z roszczeń, w imię utrzymania dobrej współpracy ze stadniną.

Śledztwo

Grunty w Janowie Podlaskim to nie jedyna sprawa z naszego regionu, którą zajmuje się komisja. Parafia we Włodawie domaga się zwrotu 42 ha. Na rozpatrzenie czeka też wniosek jezuitów, dotyczący szpitala przy Al. Racławickich w Lublinie. Zakon odzyskał już sąsiednie grunty. Później sprzedał je deweloperom.

Prace komisji od lat budzą kontrowersje. Prokuratura bada m. in. czy członkowie komisji brali łapówki i czy poświadczyli nieprawdę godząc się na zbyt niską wycenię niektórych nieruchomości. Zarzuty usłyszeli już m. in. pełnomocnik poznańskich elżbietanek (były funkcjonariusz SB), kilku członków komisji oraz rzeczoznawca, który miał zaniżyć wartość działek w Zabrzu.

W kolejce

Wątpliwy jest nieprzejrzysty sposób działania komisji: nie weryfikuje wycen, a jej posiedzenia są niejawne. – Absurdem jest, że decyzje komisji są ostateczne i nie można się od nich odwołać. To jest sprzeczne z zasadami prawa – stwierdza Jacek Czerniak szef SLD na Lubelszczyźnie.

Ile spraw w naszym województwie czeka jeszcze na rozstrzygnięcie Komisji Majątkowej? Zapytaliśmy o to kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i wciąż czekamy na odpowiedź.

Kościół Katolicki miał przed wojną ok. 383 tys. hektarów gruntów. Większość – ok 220 tys. ha – znalazła się po 1945 roku na terenach włączonych do Związku Radzieckiego. Na terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Polskiej zostało ok. 170 tys. ha. Praktycznie całość przejęło komunistyczne państwo.

Kościół stracił szpitale, szkoły i nieruchomości rolne oraz lasy. Przy okazji władze łamały obowiązujące wówczas ustawy. Dlatego jednym z celów Komisji Majątkowej było przekazanie Kościołowi nieruchomości odebranych z pogwałceniem przepisów (np. gwarantujących pozostanie w ręku Kościoła gospodarstw o pow. do 50 lub 100 ha w zależności od lokalizacji).

Na decyzję Komisji czeka wciąż 215 wniosków. Za pośrednictwem Komisji do Kościoła trafiło od 1989 roku: ponad 60 tys. ha ziemi (w tym 1,5 tys. ha lasów), prawie 500 budynków i lokali, a tam gdzie oddanie nieruchomości nie było możliwe przyzano 107, 5 mln zł odszkodowania. Kościół otrzymywał również grunty za pośrednictwem samorządów oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2011 o 12:31
Szef SLD Lubelskiego.a nie lubelszczyzny.Maniaki wybijcie sobie z głowy Lubelszczyznę na miarę Mazowszczyzny, Małopolszczyzny Wielkopolszczyzny,bo tu jest Polska a nie /Polszcza/ Polszczyzna.
Avatar
dert / 30 października 2010 o 21:00
[Brawo !!! Właśnie mamy 95% tego rodzaju bogobojnych i miłosiernych "katolików"
Avatar
gość / 24 października 2010 o 17:22
[quote name='Katolik' date='24 październik 2010 - 10:04 ' timestamp='1287907442' post='366715']
[size="5"][color="#FF0000"]Nie kłamcie.Kościół to my i nie życzę sobie aby tych paru przestępców w sutannach utożsamiać z naszym kościołem.Serce mnie boli że Bóg na to pozwala.Oszuści po pseudoświęceniach oddalcie się od naszego kościoła.[/color][/size]
[/quote]
Ale jesteś kretyn!!! Żadna na konstytucja obowiązująca na tym Świecie nie przewiduje istnienia takich "CYMBAŁÓW".
Avatar
hehek / 24 października 2010 o 16:23
[quote name='a' date='24 październik 2010 - 14:47 ' timestamp='1287924476' post='366858']
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
[/quote]
Chyba ciulu za dużo wina się nachlałeś na mszy, jak ci proboszcz dalej pozwoli odprawiać tzw. msze to pewnie niewiele tej pryty dla niego zostanie...
Avatar
Gość / 24 października 2010 o 16:22
[quote name='bez imienia' date='24 październik 2010 - 12:05 ' timestamp='1287914713' post='366778']
jaki dziennik....takie tematy.....dyskusja na poziomie magla lub taniej knajpy.....do roboty, a nie całymi godzinami przez internetem....nieroby, lenie!!!!!!!!!!!!
[/quote]


A co ty pracusiu tutaj robisz? Niedziela dzień pański więc go święć.
Avatar
Alik / 24 października 2010 o 16:22
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To oddaj swoje skoroś krowo taka hojna
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To odda... rozwiń
Avatar
Pan XYZ / 24 października 2010 o 15:38
Po co te wszystkie nerwy, jeszcze jakieś 20-30 lat i do kościoła będzie chodził co 10 Polak. Już teraz da się zauważyć znaczący spadek frekwencji w mszach itp itd. Mam trochę ponad 20 lat i nie wielu moich znajomych chodzi do kościoła. Uważam, że jedynie Dominikanie rozumieją potrzeby współczesnego Katolika.
Avatar
Antyse-lekt / 24 października 2010 o 14:56
Po co księżom takie dobra doczesne. To się kłóci z dogmatami wiary chrześcijańskiej,która jako cnotę namaszcza ubóstwo ?Ciekawy jestem jak to tłumaczy nasz "Józef (nie" święty".
Tak będzie że Kozi Gród podzielą na swoje wpływy Rytka-Zandberg z Życińskim . A ty ludku ubogi bedziesz nosił
wielebnemu kuropatewki a pejsiatemu gąski.
Avatar
a / 24 października 2010 o 14:47
[quote name='STYX' date='24 październik 2010 - 11:37 ' timestamp='1287913073' post='366760']
Jak to po co? Dziwki kosztują i nie piją ani nie wpier***ają byle czego !
[/quote]
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
Avatar
MARYJAN ARCYBISKUP / 24 października 2010 o 14:34
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak jest maryjan arcybiskup najwyższy

czy ja kogoś nawoływuje do nienawiści i podżegam do morderstwa?? wątpię!!

co do tematu to po prostu kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie - proste
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2011 o 12:31
Szef SLD Lubelskiego.a nie lubelszczyzny.Maniaki wybijcie sobie z głowy Lubelszczyznę na miarę Mazowszczyzny, Małopolszczyzny Wielkopolszczyzny,bo tu jest Polska a nie /Polszcza/ Polszczyzna.
Avatar
dert / 30 października 2010 o 21:00
[Brawo !!! Właśnie mamy 95% tego rodzaju bogobojnych i miłosiernych "katolików"
Avatar
gość / 24 października 2010 o 17:22
[quote name='Katolik' date='24 październik 2010 - 10:04 ' timestamp='1287907442' post='366715']
[size="5"][color="#FF0000"]Nie kłamcie.Kościół to my i nie życzę sobie aby tych paru przestępców w sutannach utożsamiać z naszym kościołem.Serce mnie boli że Bóg na to pozwala.Oszuści po pseudoświęceniach oddalcie się od naszego kościoła.[/color][/size]
[/quote]
Ale jesteś kretyn!!! Żadna na konstytucja obowiązująca na tym Świecie nie przewiduje istnienia takich "CYMBAŁÓW".
Avatar
hehek / 24 października 2010 o 16:23
[quote name='a' date='24 październik 2010 - 14:47 ' timestamp='1287924476' post='366858']
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
[/quote]
Chyba ciulu za dużo wina się nachlałeś na mszy, jak ci proboszcz dalej pozwoli odprawiać tzw. msze to pewnie niewiele tej pryty dla niego zostanie...
Avatar
Gość / 24 października 2010 o 16:22
[quote name='bez imienia' date='24 październik 2010 - 12:05 ' timestamp='1287914713' post='366778']
jaki dziennik....takie tematy.....dyskusja na poziomie magla lub taniej knajpy.....do roboty, a nie całymi godzinami przez internetem....nieroby, lenie!!!!!!!!!!!!
[/quote]


A co ty pracusiu tutaj robisz? Niedziela dzień pański więc go święć.
Avatar
Alik / 24 października 2010 o 16:22
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To oddaj swoje skoroś krowo taka hojna
[quote name='maria' date='24 październik 2010 - 12:04 ' timestamp='1287914677' post='366777']
Chciałam odpowiedzieć Tomaszowi. Napisał taki stek bzdur, że nawet trudno z tym polemizować, bo co zdanie to albo nieprawda, albo ignorancja. Pewnie kierował się emocjami, kiedyś powiedziano by - nienawiścią, a nienawiść zaślepia. Stąd taki zaperzony atak. Moje zdanie jest takie: Jeśli Kościołowi się należą te grunty z mocy prawa, to trzeba oddać, jak każdemu innemu właścicielowi.
[/quote]
To odda... rozwiń
Avatar
Pan XYZ / 24 października 2010 o 15:38
Po co te wszystkie nerwy, jeszcze jakieś 20-30 lat i do kościoła będzie chodził co 10 Polak. Już teraz da się zauważyć znaczący spadek frekwencji w mszach itp itd. Mam trochę ponad 20 lat i nie wielu moich znajomych chodzi do kościoła. Uważam, że jedynie Dominikanie rozumieją potrzeby współczesnego Katolika.
Avatar
Antyse-lekt / 24 października 2010 o 14:56
Po co księżom takie dobra doczesne. To się kłóci z dogmatami wiary chrześcijańskiej,która jako cnotę namaszcza ubóstwo ?Ciekawy jestem jak to tłumaczy nasz "Józef (nie" święty".
Tak będzie że Kozi Gród podzielą na swoje wpływy Rytka-Zandberg z Życińskim . A ty ludku ubogi bedziesz nosił
wielebnemu kuropatewki a pejsiatemu gąski.
Avatar
a / 24 października 2010 o 14:47
[quote name='STYX' date='24 październik 2010 - 11:37 ' timestamp='1287913073' post='366760']
Jak to po co? Dziwki kosztują i nie piją ani nie wpier***ają byle czego !
[/quote]
A co znowu krowa ci nie dała? Dziwki też nie chcą bo się boją, że zarazisz ich!!! Biedaku ale ta twoja matka musiąła sie puszczać!!!SZCZEKAJ dalej tyle możesz!!!!
Avatar
MARYJAN ARCYBISKUP / 24 października 2010 o 14:34
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak jest maryjan arcybiskup najwyższy

czy ja kogoś nawoływuje do nienawiści i podżegam do morderstwa?? wątpię!!

co do tematu to po prostu kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie - proste
[quote name='Gość' date='24 October 2010 - 09:48 AM' timestamp='1287906536' post='366706']
Za takie sformułowania powinieneś być sądzony za paragraf - nawoływanie do nienawiści i podżeganie do morderstwa.
Cwaniaku internetowy ujawnij się ! No dawaj, dawaj.


Swoją drogą czego nie mówicie ile ziem zabrano ? To, że odzyskano nie znaczy, że wszystko. Rozumiem, że nie ma ciekawszych tematów jak olewanie Lubelskiego przez Warszafkę ?
[/quote]


jak... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 7

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.