czwartek, 22 marca 2018 r.

Magazyn

Kazdy uczony nosi Nobla w plecaku

  Edytuj ten wpis


Do najbardziej prestiżowych i oczekiwanych przez cały świat wydarzeń należy coroczna, jesienna edycja przyznawania Nagród Nobla.
Niewątpliwie są środowiska, dla których najważniejsze są bardzo lokalne wydarzenia – mistrzostwa w rzucie beretem albo wyścigi żab, jednak zgódźmy się – nie one tworzą międzynarodową elitę i nie im z uwagą przygląda się myśląca część ludzkości.
Zatem mamy październik, miesiąc w którym poznajemy kolejnych noblistów. Nazwiska wielu będą kojarzyć się z epokowymi odkryciami naukowymi, z wynalazkami pozwalającymi ulżyć cierpieniom ludzkości, wreszcie nawet z pięknem, jakiego myślącemu człowiekowi dostarcza literatura.
Być może każdy z uczonych ma szansę na tę nagrodę, a nawet skrycie o niej marzy i dla jej pracuje całe życie.
Rezultaty bywają różne. Może proporcjonalne do ilorazu inteligencji naukowca lub do postrzegania przez niego świata. W każdym razie – są tacy, którzy nagrody się doczekają. Tylko – jest to Ig Noble.
Lata pracy kosztowało Chrisa McManusa z University College London udowodnienie, że mężczyźni przedstawieni na XVIII-wiecznych rzeźbach mają lewe jądro mniejsze od prawego. Chittaranjan Andrade i B.S.Srihari z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Indiach doszli do wiekopomnego wniosku, że dłubanie w nosie jest typowym zachowaniem nastolatków.
Mamy i akcent brzmiący „z polska” – dr Karl Kruszenicki z Uniwersytetu w Sydney udowadnia, że w pępku najczęściej się zbierają czarno – niebieskie kłaczki z ubrania.
To między innymi te epokowe wynalazki i odkrycia i otrzymały nagrodę anty Noble. A przecież myślał ktoś o nich bardzo serio, subsydiował, drukował.
Jednak – jak sądzę – kapituła nagrody Ig Nobel nie jest obiektywna. Ostatecznie wielkość jądra męskiego, w dodatku tego z XVIII wieku, i w dodatku rzeźby, dziś nikogo nie interesuje.
Ale dlaczego dostał tę nagrodę Hiszpan Eduardo Segura? Przecież pralka dla psów i kotów, która jest jego wynalazkiem, to naprawdę jest coś!
Nie wiemy tylko, czy opatentował wyżymaczkę do niej...

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!