Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2003 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Kiedy szef cię dręczy

0 0 A A

Jesteś ciągle krytykowany, ośmieszany, traktowany jak powietrze? Każda niedziela jest dla ciebie koszmarem, bo w perspektywie masz poniedziałkowe wyjście do pracy? Jeśli tak, to jesteś ofiarą mobbingu – „moralnego nękania”. Nękać może szef, zwierzchnicy, a nawet współpracownicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Mobbing – nazywany też molestowaniem w miejscu pracy, to nieetyczne, wrogie, systematycznie powtarzające się zachowanie skierowane wobec jednej lub kilku osób. Są to działania polegające na stwarzaniu wrogiej atmosfery w pracy, terroryzowaniu i dyskredytowaniu działań osób lub osoby, które w jakiś sposób nie pasują do zespołu. Działania te mogą przejawiać się w formie zachowań, słów, pism, a nawet gestów godzących w osobowość i godność osoby nękanej. Celem mobbingu jest więc wyizolowanie ofiary ze środowiska, odarcie jej z godności, ośmieszenie i poniżenie. Ofiarą mobbingu może być każdy, kto pracuje.
Z życia wzięte
Małgosia pracuje od 8 do 16. Przynajmniej raz w tygodniu około godz. 15.50 w drzwiach pojawia się jej przełożona z wielką teką akt i prosi o natychmiastowe przygotowanie raportu.
– Wykonanie zadania zajmuje mi około 3 godzin – żali się nękana pracownica. – Ona robi to celowo. Wie, że nie mogę zostawać po godzinach. Specjalnie odkłada wszystko na ostatnią chwilę, choć materiały mogłaby dostarczyć mi wcześniej. Nieraz widziałam, jak na jej biurku leżały od samego rana. Na prośbę o wyznaczenie innego terminu reaguje krzykiem i straszy mnie prezesem.
Małgosia zostaje więc w pracy, a rażące zachowanie przełożonej na nikim nie robi wrażenia. Ba, złośliwa przełożona rozpuszcza w zespole informacje, że Małgosia znowu zawaliła raport, albo że sobie nie radzi.
Jak rozpoznać mobbing?
Według Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego działania dotyczące mobbingu można podzielić na trzy grupy. Po pierwsze – są to działania doprowadzające komunikację z pracownikiem dotkniętym mobbingiem do absurdu – terror telefoniczny (zakaz prowadzenia rozmów zarówno prywatnych, jak i służbowych bez wyraźnej zgody przełożonego); traktowanie pracownika jak powietrze (pomijanie przy rozdzielaniu zadań, nie pytanie o opinię); tendencyjna krytyka rezultatów pracy i krytyka życia prywatnego osoby mobbingowanej.
Po drugie – są to działania zmierzające do obniżenia lub zniszczenia autorytetu pracownika, na przykład wykazywanie rzekomej niekompetencji w obecności innych, publiczna krytyka i wyśmiewanie poglądów osoby mobbingowanej.
Po trzecie – działania te mogą dotyczyć przydzielania osobie mobbingowanej zadań bezsensownych, upokarzających, niebezpieczne lub nie odpowiadających kwalifikacjom, czy nie przydzielanie zadań, pozostawianie pracownika poza grupą.
– Osoby dotknięte mobbingiem na początku nie chcą się tym przejmować, traktując lekko spotykające je ukłucia i szykany – mówi Mariola Żarnoch, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego w Gdańsku. – Gdy ataki się mnożą, a osoba mobbingowana jest przypierana do muru traci część siebie, następuje jej dezintegracja. Osoba ta staje się napiętnowana, zapominając, kim była wcześniej. Traci poczucie wartości.
Doprowadzona do ostateczności, staje się tym, kogo chce się z niej uczynić. Osoba taka nie jest zdolna do zachowania maksymalnej efektywności swojej pracy, staje się nieuważna. Nieskuteczna w działaniu, naraża się na uzasadnioną krytykę jakości jej pracy. Wszystko, co robi, wykorzystywane jest przeciwko niej.
Mobbing może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego i psychicznego ofiary. Następstwa psychiczne to depresja, zakłócenie koncentracji, stany zwątpienia, strach i lęki, załamanie nerwowe, a nawet próby samobójcze. U osób mobbingowanych obserwuje się też zakłócenia pracy serca i oddechu, bóle głowy, pleców i karku, kłopoty ze snem, czy choroby żołądka i jelit.
Szefowa była jak tyran
– Prezes był w porządku, popalić pracownikom dawała jego żona – twierdzi była pracownica firmy budowlanej, która domaga się przed lubelskim sądem odszkodowania za szykanowanie w pracy.
Proces trwa w wydziale pracy Sądu Rejonowego w Lublinie i jest jednym z nielicznych, dotyczących roszczeń za mobbing. Co prawda pracownicy często skarżą się na złe traktowanie przez byłych pracodawców, robią to jednak tylko przy okazji procesów dotyczących przywrócenia ich do pracy bądź odszkodowań za zwolnienie z pracy i za sam mobbing nie domagają się pieniędzy.
Kobieta, która pracowała w firmie budowlanej, swoje upokorzenie wyceniła na trzy tysiące zł – i takiego odszkodowania się domaga. Pozew uzasadniła tym, że przez złe traktowanie w pracy podupadła na zdrowiu i musi zażywać leki uspokajające.
Pracowała w biurze i często miała do czynienia z żoną szefa, która też zajmowała kierownicze stanowisko. Pani dyrektor była wiecznie niezadowolona, czepiała się wszystkiego i potrafiła zwymyślać podwładnego w obecności innych pracowników i klientów. A powody były bardzo błahe: kupienie śmietanki do kawy nie takiej jak lubi pani dyrektor, to że ma zastawiony samochód i nie może wyjechać do miasta. Często uwagi dotyczyły rzeczy, na które poniżana pracownica w ogóle nie miała wpływu. Szefowa powtarzała przy tym podwładnej, żeby się zastanowiła, co tu robi i zaczęła sobie szukać nowej pracy. Aż w końcu otwarcie przyznała, że robi wszystko, żeby pracownica się zwolniła.
Kobieta cierpiała szykany, wiedząc, że, ze względu na duże bezrobocie, niewielkie ma szanse znalezienia innej pracy, aż w końcu się zwolniła. Szefowa ciągle zmieniała sekretarki i sprzątaczki, które oprócz sprzątania biura musiały pani dyrektor... prać i gotować.
W trakcie procesu przesłuchano kilku byłych podwładnych dyrektorki, którzy potwierdzili, że szefowa miała ciężki charakter. Miała np. pretensje, że pracownik... używa złych perfum. Podwładni musieli... wypuszczać na spacer jej psy. Jak dyrektorka uznała, że zwierzęta zostały wpuszczone do domu za wcześnie to miała pretensje, że za krótko były na dworze, jeśli biegały długo to, krzyczała, że zmarzły.
Wyrok w tej sprawie powinien zapaść wkrótce – proces jest już bardzo zaawansowany.
W połowie stycznia do Sądu Rejonowego w Lublinie wpłynął pozew o 100 tys. zł odszkodowania. Pieniędzy tych domaga się pracownica jednej z lubelskich bibliotek za szykany i upokorzenia, których – jak twierdzi – doznała od zwierzchników. Kobieta w uzasadnieniu pozwu pisze, że w pracy ciągle była krzywdzona i poniżana. Pomijano ją w przyznawaniu nagród i awansach.
Mobbing a prawo
W Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących zjawiska mobbingu – mówi M. Żarnoch. – Obecnie trwają przygotowania do stworzenia obywatelskiego projektu ustawy antymobbingowej i wniesienia go pod obrady Sejmu. Ofiara mobbingu może dochodzić swoich praw na drodze cywilnej w formie zadośćuczynienia za wywołany rozstrój zdrowia. Działania w relacji pracodawca- pracownik, które noszą znamiona mobbingu, a naruszają obowiązujące prawo pracy, mogą być napiętnowane i zniesione na drodze postępowania przed sądem pracy. Podobnie w przypadku wyczerpywania przez mobbera znamion czynów zabronionych określonych np. w kodeksie karnym i innych ustawach (np. molestowanie, pomówienie, publiczne znieważenie) ofiara mobbingu może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W przypadku naruszania norm prawa karnego ofiara mobbingu może udać się na policję lub do prokuratury, aby złożyć zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. Może również udać się po pomoc do prawnika, który wskaże, jak napisać pozew itp.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium