Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 marca 2007 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Koniec wiejskich zabaw

0 0 A A

Zespół gra, dziewczyny piszczą, a chłopaki w dobrych humorach, bo bufet obficie zaopatrzony. Takie obrazki to przeszłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W większości remiz strażackich nie organizuje się już zabaw tanecznych. Dlaczego odeszły do lamusa? Co się dzieje z zespołami, które przygrywały na wiejskich imprezach? Gdzie te zespoły, po których kupowało się wielorak do buraków?

Początek lat 90. Do Malic w gminie Werbkowice zaczęły przyjeżdżać zespoły z Tomaszowa Lubelskiego: Profil, Fifty Fifty i wreszcie Commando. - Mieli najlepszy sprzęt nagłośniający i najlepszy wokal - wspomina Marek Makolągwa, główny organizator tamtych zabaw. - Ludzie z ciekawości przyjeżdżali. Jak u nas grało Commando, to w promieniu 30 kilometrów nie było lepszej imprezy.

Sadzarka ziemniaków po Kombinacji

Grały też Kombinacja, Meffis, Trans, Contrast, Bafflo, Raport, Ex Raport...
- Pamiętam, że jeden z hrubieszowskich zespołów grał dużo rocka, a nawet metal. Ludzie tego nie kupili. Trzeba było umieć zagrać wszystko, ale bez przesady - opowiada pan Marek, który musiał wcześniej uzyskać zezwolenia z gminy i policji na zorganizowanie zabawy oraz prowadzenie bufetu.
Na tym ostatnim organizatorzy dobrze wychodzili. Z pocałowaniem ręki schodził głównie alkohol: wino i piwo.
- Rocznie było około 7-8 tys. zł zysku z zabaw - rachuje Makolągwa. - Rada Sołecka kupiła za to sprzęt rolniczy, który służył wszystkim: sadzarkę do ziemniaków, agregat uprawowy, wielorak do buraków, na bieżąco remontowało się świetlicę.
Zabawy organizowane były w każdy weekend. - Dogadaliśmy się z Malicami. U nas zabawa w sobotę, u nich w niedzielę. I na przemian - wspomina Henryk Staroń, organizator imprez w sąsiednich Wronowicach. - Pamiętam, że na jednej zabawie sprzedaliśmy 640 biletów. To był rekord!

Przeminęło z wiatrem

W wakacje remizy pękały w szwach również w dni powszednie.
Ale wszystko przeminęło z wiatrem. Świetlice pozamykano, czasem ktoś przyjdzie co najwyżej pograć w ping-ponga. Dlaczego od kilku lat nie organizuje się zabaw? - Bo to wiocha - wzrusza ramionami młody chłopak. - Jak się człowiek chce zabawić, jedzie do Łabuń albo Komarowa na dance i techno.
Marek Makolągwa ma na ten temat inne zdanie i jako winnego wskazuje niż demograficzny, który dotarł na wieś: Nie ma się komu bawić na zabawach, a na dodatek nie ma za co.

A zespoły gdzie?!

- W latach 90. nie było wolnego weekendu. Kalendarz mieliśmy zapełniony na rok do przodu - opowiada Roman Maziarczyk, klawiszowiec tomaszowskiej Kombinacji, której w tym roku stuknie 25 lat.
Kombinacja to ikona muzyki zabawowej na Zamojszczyźnie. Tam, gdzie grali, impreza musiała się udać. Co teraz robią?
- Sporo zespołów się rozpadło, my gramy dalej; głównie na weselach, studniówkach i choinkach - wylicza Maziarczyk. - Na takich imprezach trzeba zagrać wszystko: nie tylko pop czy rock, ale i disco polo. I - co nie jest bez znaczenia - nie ma mordobicia.
A na zabawach się zdarzało. Kawalerka z jednej wioski biła się z rówieśnikami z sąsiedztwa. Na pięści, butelki, sztachety, ale bez siekier czy noży. Kile bejsbolowe i kastety przyszły później. Czasem gasło światło. - Ktoś zarzucił łańcuch na druty pod napięciem i... po zabawie - wspomina Staroń.
Złote czasy zabaw doskonale pamięta Tomasz "Bruno” Brudnowski z Hrubieszowa, lider grupy Bruno, który w latach 90. grał m.in. w Mayer House. Gdy przyszły chude lata, założył agencję artystyczno-weselną. Udzielają się w niej trzy zespoły: Forte, Retro i wspomniany Bruno. - Ale robimy dużo swoich rzeczy: utwory autorskie, teledyski, mamy swoje studio nagrań - chwali się Brudnowski.
Za wesele zespoły śpiewają teraz od 1,5 do 3,5 tys. zł. - Zamówień nie brakuje - dodaje "Bruno”. - Układamy właśnie kalendarz wesel na 2008 r.
Tymczasem disco polo wraca do łask. W warszawskich klubach jest wręcz modne. Ale czy będzie tak dobrze jak kiedyś?
- Przez dziesięć ostatnich lat karnawał upływał nam na koncertach za granicą. W tym roku to się zmieniło, bo ludzie w Polsce znowu chcą słuchać i bawić się przy muzyce disco polo - cieszy się Sławomir Świerzyński, lider Bayer Full, znanego z takich hitów jak "Majteczki w kropeczki”, "Blondyneczka” czy "Bara- bara”.
Bayer Full dawał w karnawale pięć koncertów tygodniowo. Mało tego! - W poście gramy po dwa koncerty tygodniowo - opowiada Świerzyński. - Tak dobrze dawno się nie działo!
Kto się bawi przy ich rytmach? - Młodzież szaleje pod sceną, ale nie brakuje również ludzi w średnim wieku. Na koncertach jest jazda na cztery fajery - zapewnia lider Bayer Full.

Rodzaj nieskrępowanej ekspresji

W kapowniku jego żony trudno znaleźć wolne miejsce. - Pod koniec kwietnia jedziemy na koncert do Niemiec. Później wracamy i bierzemy się za nowe aranżacje największych przebojów disco polo sztandarowych zespołów, m.in. Bayer Full, Milano, Akcentu, Boysów, Koloru, Fanatica. Każdy utwór to hit, który sprzedał się w minimalnym nakładzie 1 mln sztuk. Tą płytą zamykam disco polo lat 90. i biorę się za nowe utwory. Chciałbym, żeby teraz poszło w stronę popu, folku.
Bayer Full grał w Lublinie w styczniu. - Mam wrażenie, że disco polo już wróciło do łask - mówi dr Mariusz Gwozda, socjolog z UMCS w Lublinie. - Ten rodzaj muzyki przeznaczony jest do zabawy, biesiady i nieskrępowanej ekspresji. Mimo mankamentów jest to styl lekki, miły i przyjemny. Nie zmusza do przeżywania dylematów współczesnego świata, lecz powiewa optymizmem. Sugeruje radość i konieczność cieszenia się urokami życia. Któż nie chciałby być szczęśliwym?
Ale Bayer Full, Boys czy Akcent nie przyjadą do Malic i Wronowic.
Koncertują w dużych halach.
W mieście.

Pozostałe informacje

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!