Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2015 r.
15:47

'Kult Piłsudskiego przetrwał, ale dziś jego życie nikogo by nie dziwiło'

0 0 A A

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie można oglądać wystawę „Józef Piłsudski - wspomnienie w 80 rocznicę śmierci Marszałka.” Prezentowane są pocztówki, fotografie, czasopisma i druki ze zbiorów prywatnych, a także kroniki filmowe z pogrzebu Marszałka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kult Piłsudskiego przetrwał wszystkie zawieruchy polityczne i wojenne. Został przekazany pokoleniu, które o nim ma czasem niewielką wiedzę ponad to, że Polska zawdzięcza mu niepodległość – a to już bardzo dużo.

– W mojej rodzinie wywodzącej się z Wileńszczyzny był kult Marszałka – mówi Władysław Bubień. – Zawsze podkreślało się, że to był człowiek, któremu zawdzięczamy niepodległość, był jej symbolem. W bibliotece mieliśmy pisma Piłsudskiego, na ścianie wisiał jego portret. To była też swego rodzaju demonstracja poglądów. Zapewne Piłsudski był oceniany niejednoznacznie. Był jednak osobowością, jak na tamte czasy, człowiekiem niezwykle barwnym. Dziś jego życie nikogo by nie dziwiło, ani nie wywoływało kontrowersji. Chociaż był przywódcą dość dalekowzrocznym, to jednak nie widział militarnego znaczenia lotnictwa, a jak pokazała II wojna światowa, to miało decydujące znaczenie. I to mam mu za złe.

12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Kraj pogrążył się w żałobie.

Kontrowersyjne badania

Po śmierci Piłsudskiego pojawiło się pytanie – kto po nim? On sam za życia rozważał, który z polityków czy wojskowych z jego otoczenia udźwignie rolę przywódcy. Jednak żaden z nich nie miał takiej charyzmy jak on.

Wystawa w MDK nr 2 oddaje nastrój, jaki zapanował w kraju po śmierci Marszałka. W prawdziwej żałobie pogrążyła się większa część społeczeństwa, bo niezależnie od przekonań, nie sposób było odmówić mu zasług.

Informację o stanie jego zdrowia podano w listopadzie 1934 roku. Przyleciał lekarz z Wiednia, obradowało konsylium. Stwierdzono chorobę nowotworową. 11 maja 1935 Piłsudski doznał krwotoku żołądkowego. Zmarł w Belwederze 12 maja 1935 (są materiały mówiące o raku żołądka z przerzutem do wątroby). Był przy nim ksiądz Władysław Korniłowicz, który udzielił umierającemu ostatniego namaszczenia.

Niezwłocznie po jego śmierci zostały wyjęte z ciała mózg i serce. Dokonali tego lekarze mjr dr Wiktor Kaliciński i dr Józef Laskowski.

Naukowcy, mózg i sowieci

W latach 30. były instytuty zajmujące się badaniem mózgu jednostek nieprzeciętnych. Piłsudski za życia wyraził zgodę by jego mózg przekazano do prac naukowych. Przed wojną wyszedł jeden tom zawierające wyniki tych badań. Podobno po dokładnych zniszczeniach poczynionych przez sowietów i w okresie stalinowskim do dziś przetrwało tylko 12 egzemplarzy. Po wejściu wojsk sowieckich do Wilna zniknął też preparat mózgu, wszystkie odlewy i klisze, wszystkie dodatkowe odczynniki i preparaty, cała dokumentacja medyczna.

Po śmierci Marszałka ogłoszona została żałoba narodowa. Uroczystości pogrzebowe odbywały się w dniach 13-18 maja 1935. Ciało Józefa Piłsudskiego zostało przetransportowane koleją z Warszawy do Krakowa. Tam złożono je w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Jednak trwał spór pomiędzy władzami duchownymi, a świeckimi dotyczący miejsca jego spoczynku i wreszcie 22 czerwca 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy, trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Kult przetrwał

Testament Piłsudskiego był krótki.

„Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 roku mnie, jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…”. Prosił też o sprowadzenie do Wilna zwłok jego matki i pochowania jej razem z jego sercem. 12 maja 1936 serce Piłsudskiego zostało złożone zgodnie z jego wolą na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Uroczystości pogrzebowe były niesłychaną manifestacją kultu Piłsudskiego. Na całej trasie z Warszawy do Krakowa i później w Krakowie stały w milczeniu tysiące ludzi.

Po wojnie, niezależnie od tego, czy wcześniej było się Piłsudczykiem czy nie, kult jego osoby stał się wyrazem sprzeciwu wobec tego, co działo się w kraju.

Pozostałe informacje

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium