niedziela, 25 lutego 2018 r.

Magazyn

Kto zapłaci za księdza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2004, 13:07


d
Poprawkę zgłosiła przewodnicząca senackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowotnej, Krystyna Sienkiewicz z Unii Pracy – W 2004 roku budżet państwa przeznaczy ponad 78 mln zł na Fundusz Kościelny, z czego ok. 40 mln zł na składki. W świetle zamrożenia rent i emerytur i mizernego stanu służby zdrowia nie widzę powodu – podkreśliła senator – by na jedną grupę społeczną i to będącą w dobrej sytuacji łożył budżet państwa.

– Finansowanie przez Fundusz Kościelny składki zdrowotnej części osób duchownych nie było i nie jest przywilejem, ale formą rekompensaty za bezprawnie zagarnięte przez państwo dóbr kościelnych po II wojnie światowej – oświadczył tymczasem ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Sprawa szybko nabrała politycznego tła. Chociaż poprawka przeszła wbrew woli rządu, to biskup Tadeusz Pieronek, stwierdził, że – Tonący brzytwy się chwyta, a zawsze brzytwą w tym przypadku dla SLD były sprawy kościelne.
– Współczuję premierowi, że koalicja, która miała go wspierać w działaniach reformatorskich i ułatwić mu odzyskanie zagubionego autorytetu lewicy, organizuje takie prezenty. To przejaw klerofobii – również metropolita lubelski, Józef Życiński nie krył rozgoryczenia.
Polskie duchowieństwo liczy ok. 60 tys. osób. Fundusz Kościelny opłaca składkę tylko za dziesięć tysięcy. Reszta płaci sama.
Zdaniem ks. Ryszarda Juraka, proboszcza z parafii pw. św. Rodziny w Lublinie, jeśli rząd ostatecznie przyjmie poprawkę senatu, to powinien liczyć się z tym, ze Kościół może zacząć domagać się odszkodowań za bezprawnie zagarnięte dobra kościelne w latach 50.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!