Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 sierpnia 2018 r.
8:02

Lublin miał najnowocześniejszą halę targową w II RP. Tak powstawała [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
32 3 A A

Ze zdjęć przechowywanych w różnych miejscach i w różnych miastach da się ułożyć obrazkową historię powstania i pierwszych lat funkcjonowania niezwykłej lubelskiej budowli. Hali targowej przy ulicy Lubartowskiej 43. Gdyby ktoś potrzebował rocznic: 80 lat temu powstały niektóre ze zdjęć. 41 lat temu otwarto tu pierwszy w Lublinie supersam spożywczy. Nowoczesność jest temu miejscu pisana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Budynek hali targowej zaprojektowany przez Leona Banaszewskiego jest wyjątkowy, bo jest przykładem nowoczesnej architektury handlowej jaka powstawała w okresie międzywojennym. Nasza nie była tak duża jak te wybudowane wówczas w Gdyni czy w Katowicach, ale nie ustępowała im, jeśli popatrzymy na jej funkcjonalność i nowoczesność. W czasach II RP był trend, by powstawały obiekty targowe. W Lublinie inwestycja była szczególnie trudna do zrealizowania, bo sąsiedztwo Czechówki wymuszało głębokie palowanie fundamentów i przesklepienie samej rzeki. Dziś tego nie widać ale wtedy rzeczne koryto biegło przez część działki, na której powstała hala - mówi architekt Marcin Semeniuk, który prowadzi stronę Modernizm w Lublinie. I dodaje, że biorąc to wszystko pod uwagę, można przypuszczać, że była to najbardziej skomplikowana pod względem konstrukcyjnym, inwestycja w Lublinie lat 30. ubiegłego wieku.

Podmokły teren

Na zdjęciach widać prace przy fundamentach. Tafla wody, w której odbijają się furmanki i konie daje pojęcie o podmokłości terenu. Wrażenie robi powstająca stalowa konstrukcja hali.

Na jej elementach widać sylwetki pracujących wysoko robotników.

- Konstrukcję projektował Władysław Wachniewski, a za jej wykonanie odpowiadał przedwojenny koncern górniczo-hutniczy z Katowic Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych. Była złożona z jednonawowych, stalowych ram wysokich na 8 i o rozpiętości 18 metrów. Przeszklone wnętrze było jasne, przestronne. Mieściły się tam kramy ustawione w czterech rzędach - mówi architekt i dodaje, że bardzo ważnych aspektem były warunki sanitarne panujące w hali i dookoła niej.

Uwaga na żaby

W Archiwum Państwowym można poczytać pisma, jakie krążyły między miejskimi urzędnikami a fachowcami z Laboratorium Budowlano-Drogowego Politechniki Lwowskiej, którzy badali grunt na którym miała powstać hala i określali, jakie zabezpieczenia są konieczne. Zalecenia techniczne dotyczące inwestycji były dokładne, w jednym ze sprawozdań technicznych inżynierowie sugestią by przy organizacji odwodnienia nie zapomnieć o siatce zabezpieczającej dreny przed „wtargnięciem żab”.

- Mięso sprzedawano w oddzielnych 40 sklepach obiegających halę. Nabiał, owoce, czy warzywa oferowano w hali, ale stragany były pogrupowane w poszczególne działy. Pod halą działały chłodnie, były baseny z których sprzedawano ryby. Projektanci pomyśleli o publicznych toaletach z których można było korzystać nawet gdy hala nie była czynna - wylicza Semeniuk nowatorskie - jak na tamte czasy - rozwiązania.

Pudło ze zdjęciami

Historię powstania hali można ułożyć z fotografii pochodzących z dwóch źródeł. Jedno to prywatne zbiory fotografa z Chełma, który przez lata zbierał zdjęcia od znajomych i rodziny. Na odbitkach leżących wśród innych, bez opisu, informacji o autorze i pochodzeniu widać postęp prac miejskiej przedwojennej inwestycji na terenie ówczesnej żydowskiej dzielnicy Lublina.

Identyczne kadry i kolejne części tej układanki pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Lublina, oddziału Muzeum Lubelskiego. Przekazała je tam pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Jadwiga Janiuk.

- Byłam konserwatorem miejskim od 1970 do 1990 roku, miałam biuro w budynku przy ul. Pstrowskiego, czyli w dzisiejszym Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Chyba w połowie lat 70. dostałam na biurko pudło ze zdjęciami. Wyglądało to tak, jakby ktoś miał je wyrzucić a ktoś powiedział: Może Janiukowej się przydadzą, niech ona wyrzuci - wspomina dawna miejska konserwator zabytków.

Pani Janiuk przypuszcza, że zdjęcia, które dokumentują miejskie inwestycje zawadzały w czasie przeprowadzki dawnego Wydziału Dróg i Mostów. Dlatego były wymieszane, nie miały opisów, pudełko nawet nie miało pokrywki.

Rocznice

- Część z tych zdjęć opisałam. Z tego, co sobie przypominam, były prace na Kunickiego, Al. Racławickich, Krakowskim Przedmieściu i właśnie Lubartowska. Wielu obiektów nie mogłam zidentyfikować, bo to na przykład była szopa przy wyremontowanej drodze - dodaje Jadwiga Janiuk.

Kilka fotografii udało się wydatować, były robione dokładnie 80 lat temu, w sierpniu 1938 roku. Halę otwarto w 1939. Kilka ze zdjęć pokazuje jej stan po II wojnie światowej. W lipcu 1954 roku zorganizowano w niej koncert poświecony budowniczym Lublin. Dwa lata później ówczesne władze zadecydowały, że hala nie będzie ani sportowa, ani widowiskowa, ani kinowa: wraca do niej handel.
Procedury trwały dłużej niż budowa - dopiero w 1968 roku halę dostała Lubelska Spółdzielnia Spożywców „Społem”. A w najbliższy czwartek, 23 sierpnia, będzie 41 rocznica otwarcia tu pierwszego w Lublinie supersamu spożywczego.

Pozostałe informacje

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm nie weźmie udziału w światowym turnieju kwalifikacyjnym do tegorocznych igrzysk olimpijskich, który odbędzie się w Stambule od 9 do 15 maja.

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia
Foto
galeria

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia

W Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie odbył się bieg Botaniczna Piątka. Lubelski bieg jest jednym z trudniejszych, bo są tu wzniesienia, więc zwłaszcza końcówka biegu jest wymagająca.

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start Lublin na finiszu sezonu wypadł z najlepszej ósemki i ponownie nie zagra w fazie play-off. W sobotę, na koniec rozgrywek czerwono-czarni dostali lanie od Legii Warszawa (92:112). Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?
Magazyn

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?

W tym roku zakończył się rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent, ale już jest koncepcja innej formy wsparcia. Nowy program Mieszkanie na start, który zakłada stałe oprocentowanie o wysokości zależnej od np. liczby dzieci czy dochodów. O programie, jego plusach i wyzwaniach rynku mieszkaniowego rozmawiamy z Piotrem Turskim, prezesem TTS Development.

Stłuczka trzech aut z efektem domina

Stłuczka trzech aut z efektem domina

W miejscowości Szopinek w powiecie zamojskim doszło do zderzenia trzech aut. Żaden z kierowców nie doznał obrażeń.

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy pokonała w sobotę na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż pozostaje w grze o utrzymanie w eWinner drugiej lidze. Jak spotkanie podsumowali trenerzy obu zespołów?

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Do zdarzenia doszło w miejscowości Rudnik. 21-letni motocyklista stracił panowanie na łuku i zderzył się z osobówką. Jego życia nie udało się uratować.

Nikt nie podpierał ściany. Lublinianie roztańczyli się pod Centrum Kultury
Foto
galeria

Nikt nie podpierał ściany. Lublinianie roztańczyli się pod Centrum Kultury

Potańcówka na świeżym powietrzu to tylko jeden z punktów programu obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Zobacz, co jeszcze przed nami.

Tandemy opanowały Lublin. Tutaj będą w niedzielę
ZDJĘCIA/wideo
galeria
film

Tandemy opanowały Lublin. Tutaj będą w niedzielę

Trwa XXVII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W sobotę przez Lublin przejechały 43 ekipy kolarskie.

Matura. Ostatnie podpowiedzi

Matura. Ostatnie podpowiedzi

Już 7 maja uczniowie usiądą w ławkach i wykażą się wiedzą, którą zdobywali od pierwszego dnia w szkole. Zmierzą się z zadaniami matematycznymi, wzorami chemicznymi, rozprawkami, a także sporą dawką stresu

Impreza na trzech parkietach
foto
galeria

Impreza na trzech parkietach

Tak się bawi Lublin! Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy w klubie 30. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie w Lublinie są najlepsze imprezy to zapraszamy do śledzenia naszych fotogalerii.

Wisła Grupa Azoty Puławy lepsza od Skry Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy lepsza od Skry Częstochowa

Bardzo ważne zwycięstwo Wisły Grupy Azoty Puławy. W sobotę ekipa dowodzona przez Mikołaja Raczyńskiego pokonała na własnym stadionie Skrę Częstochowa. Goście kończyli mecz w osłabieniu i właśnie w końcówce miejscowi przeprowadzili kluczową akcję spotkania

Ciepło popłynie na Ponikwodę. LPEC przed nowym wyzwaniem

Ciepło popłynie na Ponikwodę. LPEC przed nowym wyzwaniem

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna rozbudowę sieci ciepłowniczej w północno-wschodniej części Lublina. Nowa infrastruktura ma powstać w dzielnicy Ponikwoda.

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

Udana wyprawa MKS FunFloor do Gniezna. Lublinianki wygrały w sobotę z MKS URBiS 32:19. Sobotnia rywalizacja rozpoczęła dla drużyny bardzo trudny okres, który jednak może zdefiniować ten sezon. Podopieczne Edyty Majdzińskiej w Orlen Superlidze są w grze o srebrne medale, a w piątek rozpoczynają w Kaliszu rywalizację o Puchar Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium