Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 września 2019 r.
15:07

Lublin wciąż stacjonuje nad Zatoką Pucką

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 6 A A
Replika samolotu Lublin R-XIII/hydro raz do roku jest wodowana na wody Zatoki, 14 lipca, na Święto Lotnictwa Morskiego
Replika samolotu Lublin R-XIII/hydro raz do roku jest wodowana na wody Zatoki, 14 lipca, na Święto Lotnictwa Morskiego (fot. Paweł Puzio)

W Pucku, przy niepozornej uliczce, nieco na uboczu, stoi makieta wodnosamolotu. Jest to punkt rozpoznawczy Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Co ta nadmorska instytucja ma wspólnego z Lublinem? Ta makieta to Lublin R-XIII, samolot z Zakładów Mechanicznych Plage i Laśkiewicz w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puck: senne miasteczko na Zatoką Gdańską. Świetna kawa na w rynku, imponujący Fara czy efektowne molo. Góra dwie godziny wolnym spacerkiem z przerwą na kawę i lody. Jest jednak jedno miejsce, które nam, mieszkańcom naszego regionu, powinno być szczególne drogie. Jest to Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Dywizjon na wodzie

W momencie wybuchu wojny Morski Dywizjon Lotniczy miał dwie eskadry. Pierwsza eskadra posiadał dwa samoloty Lublin R-VIII i włoski CANT Z 506B.

II eskadra była uzbrojona 10 samolotów R-XIII ter i R-XIII G. Pierwsze Heinkle nadleciały nad Puck o 6 rano. 20 bombowców zrzuciło ładunki na koszary MDL. Żaden z wodnosamolotów nie został uszkodzony. Maszyny przeniesiono do bazy w Juracie.
Lubliny zostały zniszczone 8 września, zaś włoski CANT doleciał aż do nas, na Lubelszczyznę. Niemcy dopadli go na jeziorze Siemień koło Parczewa.

Silnik na dnie

Kilaka lat temu, w 2015 roku, wielką sensacją było odkrycie na dnie Zatoki Puckiej silnika i śmigła oraz innych fragmentów ciężkiego wodnosamolotu Lublin R-VIII ter/hydro. Silnik Lublina przeleżał w wodzie niemal 80 lat. Wydobycia cennego artefaktu podjęli się pasjonaci z Muzeum MDL w Pucku. Kilkusetkilogramową jednostkę napędową na specjalnie skonstruowanej tratwie bezpiecznie przetransportowano do portu w Jastarni.

- Na dnie Zatoki Puckiej odnaleźliśmy elementy polskiego wodnosamolotu typu Lublin R-VIIIter/hydro o numerze bocznym 803. We wrześniu maszyna należała do Morskiego Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej. Było to duże odkrycie, bo takich samolotów powstało zaledwie 6 sztuk, z czego były tylko trzy wodnosamoloty - mówi Ireneusz Makowski, szef Muzuem MDLot w Pucku.
Wydobyty silnik to jednostka Hispano-Suiza, 12-cylindrowa, o mocy 600 KM. Metalowe śmigło ma cztery metry wysokości. Oba artefakty są do obejrzenia w puckim muzeum.

Samolot na wodzie

Przed budynkiem dumnie stoi makieta innego samolotu z Lublina. To replika 1:1 Lublina R-XIII/hydro.

- Tę replikę wykonywaliśmy przez kilka lat. Ponieważ nie było planów, wiec wymiary braliśmy z modeli samolotów. Po dokładnym obmiarze na podstawie znalezionego w Zatoce pływaka okazał się, że pomyliliśmy się jedynie o półtora procenta - mówi Ireneusz Makowski. Replika pływa, ale nie lata, choć ma zamontowany silnik od Gawrona. Raz do roku jest wodowana na wody Zatoki, 14 lipca, na Święto Lotnictwa Morskiego. - Pięknie się prezentuje na wodzie.

Historia wojenna wodnosamolotów Lublin RXIII nie jest długa. 1 września samoloty ewakuowano na Hel. Na samolocie R-XIIIG/hydro wykonano tylko dwa loty bojowe. Por. J. Rudzki z por. obs. Juszczakiewiczem wykonali lot rozpoznawczy w nocy z 6 na 7 września oraz następny w nocy z 7 na 8 września na samolocie R-XIII nr 714, podczas którego ostrzelali w Gdańsku Niemców, świętujących z powodu zdobycia Westerplatte.

W dniu 8 września wszystkie R-XIII MDL zostały zbombardowane koło Juraty. Żaden cały R-XIII nie dostał się w ręce wroga. Ostatni R-XIIIG na kołach został przydzielony do plutonu łącznikowego Lądowej Obrony Wybrzeża. Stacjonował początkowo w Rumii, a później w Nowym Obłużu

Warto tam przyjechać

Stowarzyszenie Historyczne MDLotu zaprasza do odwiedzin, podczas których wolontariusz chętnie i ciekawie opowiedzą o historii związanej z Morskim Dywizjonem Lotniczym w Pucku. Muzeum już nie działa poza sezonem, ale można się umówić telefonicznie. Dane kontaktowe są na stronie internetowej MDLot w Pucku. Jeżeli np. wycieczka szkolna wybiera się nad morze, to warto zahaczyć o Puck. Jest tam kawałek pięknej historii lotniczego Lublina.

Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz

Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz w Lublinie to najstarsza firma lotnicza w Polsce. Powstała w 1899 r. założona przez dwóch znanych w Królestwie Kongresowym przemysłowców - Emila Plage i Teofila Laśkiewicza. Działalność zakończyła w 1935 roku.

Budową samolotów wytwórnia Plage & Laśkiewicz zajęła się jeszcze w czasie wojny polsko-bolszewickiej w lutym 1920 r. Wówczas to na wniosek Ministerstwa Spraw Wojskowych wytwórnia uruchomiła licencyjną produkcję samolotów produkcji włoskiej. Firma miała dostarczyć 100 maszyn myśliwskich typu Ansaldo A-1 Ballila i 200 rozpoznawczych i lekkich bombowców Ansaldo A-300. Ta próba zakończyła się klapą, bo pierwsze samoloty dostarczono w 1921 roku, a w dodatku okazały się fatalnie wykonane.

Po przewrocie majowym w 1926 roku firma powróciła do realizacji lotniczych zamówień wojskowych. Tak powstały, w kilku odmianach, min. Lublin R-VIII, R-XIII i prototyp R-XX

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!