Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 listopada 2003 r.
10:32
Edytuj ten wpis

Marihuana z domowego ogródka

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



d Mieszczańska w wystroju kawiarnia w centrum Amsterdamu. Przy barze zasiada grupka dziewczyn i chłopaków. Po chwili barmanka realizuje zamówienie: piwo albo coca. Przy niektórych butelkach kładzie „skręta”, po 3 euro sztuka. Po chwili zapala swojego.
W Holandii, po akceptacji „kochających inaczej”, przyzwoleniu na eutanazję, teraz przyszła kolej na liberalizację prawa odnoszącego się do stosowania i handlu „miękkimi” narkotykami. Można je kupić już nie tylko w aptece, ale także w coffe-shop’s.
Precz z obłudą, wiwat holenderska wolność!
Granice słynnej wśród marynarzy i turystów Dzielnicy Czerwonych Latarń wyznaczają trzy muzea. W pierwszym czci się pamięć osiemnastowiecznego żaglowca „Amsterdam”, który, pełen armat i wojska mającego rozprawić się z Anglikami, zatonął, choć nie zdążyła go jeszcze drasnąć żadna nieprzyjacielska kula. Pech był tym większy, że zdarzyło się to w czasie dziewiczej podróży okrętu. Współcześni niedawno zbudowali identyczny statek, postawili w centrum miasta i ... głoszą w nim chwałę holenderskiego oręża.
Drugi z przybytków, to Muzeum Seksu. Jeśli przy wejściu nie ulękniesz się wrzasku i nie przestraszysz mechanicznego ekshibicjonisty, to dalej obejrzeć możesz oblicza miłości fizycznej. Jednakie, choć według wyobrażeń indonezyjskich, peruwiańskich, itd., na francuskich kończąc.
Jest też – będące na fali – Muzeum Haszyszu i Marihuany. Zajrzyjmy tu.
„Kustosz” tego jedynego w swoim rodzaju muzeum, jest taki, jaki powinien być. A więc: z biżuterią w uszach i nosie, delirycznymi tatuażami i oczami świecącymi jak dwie latarnie. Jednak to, co mówi, brzmi dosyć rozsądnie:
– Nasze muzeum odwiedza w ciągu roku około 60 tys. osób. Jedni chcieliby choć otrzeć się o „zakazany owoc”, inni uzyskać informację o wytwarzanych z konopi indyjskich lekach, które mogłyby być pomocne na ich chorobę. Niektóre z takich leków można u nas kupić. Narkotykami, nawet „skrętami”, aby nie było podejrzeń, nie handlujemy. Rozejrzyj się teraz, potem jeszcze pogadamy...
Przyjaciel z konopi
Przy wejściu do muzeum, w formie motta, fragment średniowiecznego, tureckiego poematu. W wolnym tłumaczeniu brzmi on: „Haszysz jest przyjacielem biednych, derwiszów i ludzi wiedzy, to jest wszystkich tych, którzy nie są obdarzeni ziemskimi dobrami i polityczną siłą...” I przypomnienie, że 5 tys. lat p.n.e. odkryte zostały lecznicze właściwości ziela, które dziś znamy pod nazwą konopie indyjskie (cannabis indica). Z niego to wytwarzane są pomocne w medycynie i ubarwiające życie – haszysz i marihuana. Jako narkotyki „lekkie” – głoszą cytowane tu publikacje – nie są szkodliwe. W odróżnieniu od stanowiących rzeczywiste i ogromne zagrożenie narkotyków „ciężkich”: heroiny i kokainy oraz chemicznych, m.in. amfetaminy i extazy.
W wyłożonych wydawnictwach zdjęcia i adresy osób, którym marihuana czy haszysz pomogły w chorobie. Szczególnie w przypadkach bólów artretycznych i reumatycznych, menstruacyjnych, a nawet SM i paraliżu. Obydwa „muzealne” specyfiki mają też być pomocne w kuracji antynarkotykowej i antyalkoholowej.
To jeszcze nie koniec pozytywnych wiadomości. „The Daily Telegraf” przyniósł – reprodukowaną tu na połowie ściany – informację, że specyfik uzyskany z konopi indyjskich, w połączeniu z plastikiem, daje materiał twardszy od stali, idealny do produkcji samochodów. I dalej: konopie, jako biomasa, uratować mogą Stany Zjednoczone, którym kończy się ropa, przed klęską energetyczną. A przy końcu ekspozycji nie sposób nie wzruszyć się widokiem uroczych dziecięcych przytulanek wykonanych z konopnego –oczywiście – włókna.
Natomiast temat narkomanii został tu zaledwie zasygnalizowany. Przy czym kontekst jest następujący: Sprowadzenie narkotyków do podziemia spowodowało powstanie zwyrodnień, takich jak czarny rynek, wojny gangów, korupcja władzy. Podobne objawy wystąpiły w Stanach Zjednoczonych podczas pamiętnej prohibicji na alkohol w latach 20. minionego stulecia, a po jej zniesieniu znikły. Olbrzymie sumy wydawane przez rząd USA na walkę z narkomanią (Regan – 22,5 mld dolarów, Bush – 42,5 mld) powinny zostać przeznaczone na „ucywilizowanie” obrotu nieszkodliwymi specyfikami.
Ogródek za szafą
Ci z amatorów „skrętów”, którzy chcieliby połączyć teorię z praktyką, znajdą w muzeum również część poglądową. Nosi ona nazwę „hydrofonicznej szafki”, dzięki której cannabis indica hodować można bez gruntu. Światło zapewni system lamp, pokarm zaś czerpać będzie z wody. Nasionka można kupić u „kustosza” muzeum: 15 ziarenek, w zależności od klasy, kosztuje od 33 do 150 euro. Uprawa możliwa jest w saloniku, a nawet w sypialni. Szafka jest bowiem dyskretna. Przed niepożądanymi oczami jej zawartość można zamknąć na szyfrowy zamek, a przed nieżyczliwym nosem chroni specjalny system wentylacyjny. Ale, niestety, wilgoć jest na tyle znaczna, że może grozić murom domu. Żniwa odbywają się aż 7 razy do roku. Pył kwiatowy nadaje się do fajki, herbaty albo czekoladek, zaś liście do „skrętów”.
I to już koniec muzealnej lekcji. Wnioski – we własnym zakresie.

Jestem przeciw narkotykom


Moja deklaracja, że powyższy tekst nie jest reklamę narkotyków, a jeszcze jednym obrazkiem ze świata, który odwiedziłem – jak sądzę – uwłaczałaby inteligencji osób, które go będą czytać. Na wszelki wypadek oświadczam: jestem przeciw!
Ale też dobrze mieć świadomość, że Polacy coraz chętniej sięgają po marihuanę, czy haszysz. Wręcz do dobrego tonu należy w niektórych środowiskach zapalić „trawkę”. Dotyczy to nie tylko artystów, biznesmenów, ale także gimnazjalistów. Co dziesiąty z nich (a w miastach co szósty) przyznał się do kontaktów z narkotykami – podaje Instytut Spraw Publicznych. Tygodnik „Polityka” (15 listopada br.) raport „Polak na zielonej trawce” rekapituluje: „Marihuana (...) stała się najmodniejszą ponadpokoleniową używką. Wyjścia są dwa: albo ją zalegalizować, albo przestrzegać zakazu. Najgorsze jest – jak u nas – przymykanie oczu”.
I o to (także) chodzi. Ale to temat na oddzielną okazję.
ZM




Do ramki:
Haszysz
– zlepione wydzielającą się żywicą i sprasowane szczyty kwitnących pędów egzemplarzy żeńskich konopi indyjskich; produkowany głównie w południowej Azji, popularny od czasów starożytnych, środek narkotyczny palony w fajkach; jego działanie jest następstwem obecności w żywicy czterohydrokanabinolu, związku o wybitnych właściwościach narkotycznych; stosowanie powoduje euforię i narkomanię prowadzącą do degradacji psychicznej; obrót i stosowanie jest w wielu krajach (m.in. w Polsce) prawnie zabronione. Marihuana – lek i narkotyk o zbliżonym składzie chemicznym oraz analogicznym zastosowaniu i działaniu, również produkowany z konopi indyjskich (cannabis indica).
(Za: „Encyklopedia Powszechna”, PWN)

Pozostałe informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium